reklama

Oprawy żarówki i kable w piecu na ekogroszek. Rolnik próbował pozbyć się folii. Straż Miejska w Gostyniu w akcji

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: a. Fajczyk, Straż miejska Gostyń/fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Oprawy żarówki i kable w piecu na ekogroszek. Rolnik próbował pozbyć się folii. Straż Miejska w Gostyniu w akcji - Zdjęcie główne

foto a. Fajczyk, Straż miejska Gostyń/fotomontaż Zbigniew Pacanowski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości- W obu przypadkach w najbliższej przyszłości odbędą się tak zwane rekontrole, których celem będzie sprawdzenie czy wdrożone postępowanie mandatowe oraz zalecenia przyniosły pożądany skutek - informuje Dominik Gorynia, komendant Straży Miejskiej w Gostyniu. Mundurowi odkryli w gminie Gostyń miejsca, gdzie nielegalnie spalano folię, siatki z tworzyw sztucznych, a także przewody elektryczne.
reklama

Straż Miejska w Gostyniu pod koniec minionego tygodnia, po kontrolach prowadzonych na terenie gospodarstw domowych, odkryła, że ich właściciele w kwestii zagospodarowania odpadów komunalnych i rolniczych postępują niezgodnie z przepisami ustawy o odpadach. Za popełnione wykroczenia strażnicy ukarali ich mandatami, otrzymali też pouczenie.  

Pechowa "13" - co straż miejska odkryła w piecu na ekogroszek?

Piątek, 13 grudnia okazał się pechowy dla jednego z mieszkańców Sikorzyna. Straż Miejska w Gostyniu sprawdziła kotłownię wraz z piecem CO. Zamontowane tam urządzenie należy do 5 klasy energetycznej i posiada podajnik na tzw. ekogroszek. 

- Z uwagi na uzasadnione podejrzenie termicznego przekształcania odpadów, kontroli poddano komorę spalania pieca. Zamontowany był tam ruszt, umożliwiający spalanie innych materiałów niż pierwotne przeznaczenie - wyjaśnia komendant Dominik Gorynia. 

reklama

W komorze pieca funkcjonariusze odkryli przewody, oprawy żarówki, folię aluminiową i tworzywa sztuczne, które częściowo były już spalone. Właściciel nieruchomości przyznał się do popełnienia wykroczenia z art. 191 ustawy o odpadach. Dostał 200 złotych mandatu.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej w Gostyniu "wlepili" najwyższy mandat

- Posiadaliśmy informacje, iż na terenie jednego z gospodarstw rolnych mogą być spalane niedozwolone materiały. W związku z tym, aby zastać domowników na miejscu, zaplanowaliśmy działania na sobotę – informuje Dominik Gorynia. 

Zgodnie z planem, 14 grudnia, w godzinach popołudniowych pracownicy straży miejskiej prowadzili kontrolę na terenie nieruchomości położonej w podgostynskiej miejscowości. Podczas sprawdzania terenu, za budynkiem gospodarczym, znaleziono duże ilości folii i siatek z tworzyw sztucznych stosowanych w gospodarstwie rolnym, które mogły być nielegalnie spalane.

reklama

- Z uwagi na znaczną ilość termicznie przekształcanych tworzyw sztucznych patrol nałożył mandat karny kredytowany w kwocie 500 zł, na podstawie artykułu 191 ustawy o odpadach. Ponadto właściciela zobowiązano do posprzątania termicznie przekształcanych odpadów, zgodnie z wymogami dotyczącymi zagospodarowania odpadów powstałych z gospodarstw rolnych - informuje Dominik Gorynia.

Na tym kontrola straży miejskiej się nie zakończyła. Sprawdzono też książeczki zdrowia trzech psów, które znajdowały się w obejściu, pod kątem aktualnych szczepień oraz warunki w jakich zwierzęta bytują.

- Po kontroli okazało się, że wszystkie trzy psy posiadają aktualne szczepienia udokumentowane w książeczkach zdrowia zwierząt - uzupełnia szef gostyńskiej straży miejskiej. 

reklama

Kiedy nielegalne spalanie odpadów jest wykroczeniem, a kiedy staje się przestępstwem?

Przepisy ustawy o odpadach wskazują jednoznacznie, że spalanie śmieci może odbywać się tylko w spalarniach. Osoba, która termicznie przekształca odpady poza miejscem do tego wyznaczonym, podlega karze aresztu lub grzywny, w myśl art. 191 ustawy o odpadach, jest to wykroczenie, które zagrożone jest mandatem w wysokości do 500 zł. W ten sposób może być ukarany właściciel gospodarstwa rolnego, ogródka działkowego czy innej posesji, który spala odpady zielone, liście, gałęzie w ogrodzie lub na działce.

Natomiast jeśli w wyniku przekształcania termicznego odpadów poza spalarniami występuje zagrożenie życia lub zdrowia, albo pogorszenie stanu powietrza, sprawca odpowiada za przestępstwo określone w art. 183 kodeksu karnego. Wtedy obowiązuje kara pozbawiania wolności od 3 miesięcy do lat 5.

reklama

Komendant gostyńskiej straży miejskiej Dominik Gorynia przyznaje, że właściciele kontrolowanych posesji nie ukrywali zdziwienia, że funkcjonariusze pracują w piątkowe wieczory i sobotnie popołudnie. Jednocześnie deklaruje ponowną "niespodiewaną wizytę"

- W obu przypadkach w najbliższej przyszłości odbędą się tzw. rekontrole których cele będzie sprawdzenie czy wdrożone postępowanie mandatowe oraz zalecenia przyniosły pożądany skutek - zapowiada komendant.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama