reklama

W powiecie gostyńskim jest około 55 osób nieporadnych życiowo i bezdomnych. Jak możemy im pomóc przetrwać zimę?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: profil FB WGPR Siron Gostyń

W powiecie gostyńskim jest około 55 osób nieporadnych życiowo i bezdomnych. Jak możemy im pomóc przetrwać zimę? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
10
zdjęć

foto profil FB WGPR Siron Gostyń

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościRatownik z gostyńskiego oddziału Wielkopolskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej wraz z funkcjonariuszką z KPP w Gostyniu, w ramach zimowego planu działania pn. Bezdomni, 19 grudnia 2024 r. prowadzili kontrolę miejsc, w których przebywają osoby bezdomne, nieporadne życiowo oraz wymagające wsparcia. Jednak każdy z nas może przyczynić się do ratowania życia, przesyłając informacje o sytuacjach zagrożenia na nr alarmowy 112 lub zgłaszając niepokojące miejsca za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
reklama

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych, samotnych i nieporadnych życiowo. To im szczególnie zagrażają niskie temperatury. Polcija i SGPR sprawdzała warunki bytowe osób, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, w tym bezdomnych, bu ustalić, jakiej pomocy potrzebują.

Podczas kontroli miejsc, gdzie przebywają na co dzień, zwracano uwagę na sytuację nieporadnych życiowo osób, pod względem możliwości kontaktu ze służbami w razie ewentualnego zagrożenia. Jednak  takie kontrole mają na celu nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa, podczas tych działań służby oferują konkretną pomoc.

Funkcjonariusze policji i WGPR Siron w Gostyniu podczas ostatnich wizyt uświadamiali odwiedzane osoby, co mogą zrobić, aby poprawić warunki, w jakich bytują, przedstawiali jakie są formy pomocy lub współpracy z gminnymi ośrodkami pomocy społecznej. Jak funkcjonariusze docierają do najbardziej ubogich i nieporadnych życiowo mieszkańców?

reklama

Przed nadejściem zimy informacje na ten temat zbierają dzielnicowi KPP w Gostyniu, sprawdzając teren, który obejmują swoim działaniem, aktywnie współpracując przy tym z instytucjami pomocy społecznej, ośrodkami wsparcia i strażą miejską, WOPR-em aby wspólnie nieść pomoc potrzebującym.  

Raporty z informacjami trafiają do funkcjonariuszy wydziału prewencji KPP, zajmujących się profilaktyką społeczną.

- Podczas kontroli zazwyczaj jest tak, że osoby te otwierają nam drzwi i chcą rozmawiać. Potrzebują kontaktu. Często nie mają osób najbliższych lub nie utrzymują z nimi kontaktu W trakcie spotkań osobom tym proponowana jest pomoc psychologiczna, finansowa oraz prawna. Informujemy również o miejscach noclegowych w pobliskich noclegowniach, żeby zabezpieczyć ich życie i zdrowie. udzielamy wsparcia tym osobom, które tego wymagają ze względu na swoją nieporadność życiową - wyjaśnia Marek Balczyński, zastępca oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu. - Są osoby, które korzystają z pomocy GOPS. jedna z takich osób przyjęła jednopokojowe mieszkanie socjalne, które zaoferowała gmina. Dzięki temu mogła opuścić miejsce w lesie, w którym wcześniej przebywała. Budynek zupełnie nie nadawał sie do mieszkania, był niebezpieczny. Myślę, że te działania można nazwać skutecznymi, nawet jeśli z naszej pomocy skorzysta tylko jeden bezdomny człowiek. Robimy ze swej strony wszystko, co możemy - uzupełnia policjant.

reklama

Czwartkowe działania były kontynuacją corocznych akcji prewencyjnych, prowadzonych systematycznie w sezonie zimowym, kiedy to niskie temperatury szczególnie zagrażają osobom bezdomnym i potrzebującym pomocy. Gostyńscy policjanci podejmują działania, aby zapewnić im bezpieczeństwo w takich sytuacjach, sprawdzając miejsca gdzie mogą przebywać osoby bezdomne – pustostany, altany działkowe czy inne opuszczone budynki. 

Trzeba przyznać, że nie wyglądają dobrze statystyki, jeśli chodzi o osoby wymagające wsparcia i nieporadne życiowo, w poszczególnych gminach:

  • Pępowo - 16 osób
  • Krobia - 8
  • Gostyń - 5, dodatkowo 1 osoba bezdomna
  • Poniec - 15
  • Borek Wlkp.- 8 
  • Pogorzela - 2
Kontrole 19 grudnia przeprowadzano co prawda na terenie 3 gmin: Gostyń, Krobia i Piaski, jednak policja apeluje do mieszkańców całego powiatu gostyńskiego, aby nikt nie pozostawał obojętny na los osób potrzebujących w tym trudnym okresie. Zimą nawet najdrobniejszy gest może uratować życie.

reklama

Pamiętajmy, że alkohol potęguje ryzyko wychłodzenia organizmu. Zwracajmy uwagę na osoby nietrzeźwe, które przebywają na zewnątrz, i w razie potrzeby informujmy o nich służby. Szybka reakcja może uratować komuś życie - podkreśla podkom. MOnika Curyk, oficer prasowa KPP w Gostyniu.

Możemy pomóc, zgłaszając miejsca, w których przebywają osoby narażone na niebezpieczeństwo, za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każde zgłoszenie jest weryfikowane przez policjantów i może przyczynić się do niesienia pomocy.

Policja prosi również mieszkańców, żeby o osobach wymagających wsparcia, nieporadnych lub bezdomnych informowali właściwe instytucje pod nr telefonu:

  • 47 77 25 200 dyżurny KPP Gostyń 
  • 47 77 25 330 Posterunek Policji w Borku Wlkp. 
  • 47 77 25 340 Posterunek Policji w Krobi

Poza tym są instytucje, do których można zgłaszać się po pomoc, w tym PCPR, gminne ośrodki pomocy społecznej, Bonifraterski Ośrodek Interwencji Kryzysowej - SZCZEGÓŁY TUTAJ - KLIK.

reklama
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama