reklama

Sprawa szpitala w Gostyniu na sesji nadzwyczajnej. Najpierw protest, później głosowanie radnych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Sprawa szpitala w Gostyniu na sesji nadzwyczajnej. Najpierw protest, później głosowanie radnych - Zdjęcie główne

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPosiedzenie Rady Powiatu Gostyńskiego za kilka dni - 20 maja 2025 roku. Wtedy rajcy zdecydują, czy dyrekcja SP ZOZ w Gostyniu może skorzystać z bezzwrotnego grantu w wysokości 11 milionów złotych z KPO i rozbudować ZOL. Restrukturyzacja szpitala oznacza jednoczesne wygaszenie dwóch oddziałów - ginekologiczno-położniczego i noworodkowego. Radni stoją przed trudną decyzją. Na spotkaniach otwartych z mieszkańcami znalazły się osoby, które podpowiadały, jak rajcy powinni głosować...
reklama

Likwidacja porodówki w gostyńskim szpitalu. Burza trwa w sieci

Wydawałoby się, że społeczna dyskusja dotycząca restrukturyzacji gostyńskiego szpitala zakończyła się z chwilą zamknięcia drzwi auli liceum w Gostyniu, gdzie mieszkańcy powiatu dyskutowali o problemie  po raz ostatni na otwartym spotkaniu - CZYTAJ TUTAJ.

Nic bardziej mylnego. W społecznej, burzliwej dyskusji nikt nie poddaje w wątpliwość potrzeby modernizacji ZOL-u czy restrukturyzacji szpitala. Spore emocje wywołuje natomiast uzależnienie rozbudowy zakładu od likwidacji gostyńskiej porodówki (oddziału ginekologiczno-położniczego i noworodkowego). Ostra dyskusja trwa w sieci. Na profilach facebookowych mieszkańców - w tym także samorządowców - pojawiają się komentarze, refleksje, apele... Działa grupa facebookowa. 

reklama

Dyskusja o likwidacji porodówki i... głosowaniu radnych podczas najbliższej sesji

Na ostatnim spotkaniu, 15 maja, do Radnych Rady Powiatu Gostyńskiego zwrócił się burmistrz Gostynia, Jerzy Kulak, który jest przeciwny modernizacji ZOL-u z jednoczesną likwidacją porodówki.

- Chcielibyśmy, żeby to było przygotowane w sposób profesjonalny, żeby zastanowiono się nad nową lokalizacją, zaplanowano jak to ma wyglądać, ile ma kosztować i przygotowano dokumentację techniczną. Są na sali radni powiatu gostyńskiego - ogromna wasza odpowiedzialność, bo sytuacja jest taka, że przewagę w radzie powiatu klub SKW ma jednym głosem. W sprawie opowiedziały się już dwa kluby z rady powiatu, które są przeciw. Więc tak naprawdę każdy głos, każde nazwisko radnego reprezentującego klub SKW będzie głosem kluczowym - mówił Jerzy Kulak. - Zachęcam wszystkie te osoby, aby zagłosowały przeciw. To będzie moment, kiedy zarząd powiatu będzie zmuszony do szukania innych rozwiązań. I wrócimy, mam nadzieję, do tematu, o którym mówiliśmy dzisiaj rano [podczas konwentu wójtów i burmistrzów - gospodarzem była gmina Gostyń - przyp. red.] Wszyscy włodarze gmin mówili: "Spróbujemy wam pomóc, ale szanujmy się". I myślę, że to jest taki apel - mówił burmistrz Gostynia.

reklama

Jeden z mieszkańców zaproponował tajną formę głosowania nad projektem uchwały.

- Przed chwilą pan powiedział do pana burmistrza, żeby nie wywierał presji na radnych. Ja się z tym zgadzam. Każdy ma swoje sumienie, ale niech sobie też przypomni, że każdy ma żonę, może mieć córkę, wnuki. Czy pan też nie będzie wpływał na radnych? Czy jest możliwość tajnego głosowania? Wtedy nie będzie wiadomo, kto się przeciwstawił, nie będą się bać - dopytywał uczestnik spotkania.

Starosta gostyński wyjaśnił:

- Prawo zakazuje możliwości tajnego głosowania w takim przypadku. Tajne głosowania, jeśli chodzi o radę powiatu, dotyczą wyborów personalnych. Dotyczą wyboru członków zarządu. Takiego głosowania my nie możemy utajniać i bardzo dobrze, wie pan dlaczego? Bo ja mam odwagę stanąć przed państwem i powiedzieć tak, podjąłem taką decyzję. Wtedy państwo będą wiedzieć, że stoi za tym moje imię i nazwisko. Nie przyszedłem dla oklasków, przyszedłem po to, żeby przedstawić państwu problem, z jakim się borykamy, że i będziemy borykać jeszcze w kolejnych latach. 19 radnych to są rozsądni, niezależni ludzie i to oni podejmą decyzję. Niech państwo zwrócą uwagę na ten termin. Dowiedzieliśmy się 18, w zasadzie 22 kwietnia. Minął miesiąc. To jest długi i krótki czas na konsultacje, ale co by się stało, gdyby te konsultacje trwały dwa, trzy, cztery miesiące? Przecież nie zmieniliby państwo zdania.

reklama

Do dyskusji włączył się również Maciej Gaszek.

- Mam pytanie do państwa radnych powiatowych i prosiłbym, żeby wstali ci, którzy są na sali, którzy we wtorek będą głosować. Spójrzcie w oczy swoim wyborcom, oni was znają i chyba większość z nich nie chce likwidacji oddziału. Będziecie głosować sumieniem, polityką, finansami, czy dobrem pacjentki i pielęgniarki, dobrem nas wszystkich? To państwa rozliczymy w zależności od tego, jak będziecie głosować. Za trzy, cztery lata wybory, na pewno zapamiętamy - powiedział do stojących radnych. 

Wstali zarówno radni z klubu Forum Powiatu Gostyńskiego, radny niezależny, a także siedzący za stołem prezydialnym rajcy z SKW.

Co do tych naszych sumień, głosów, ja wstałem, bez największego probemu. Powiedziałem państwu, jak się zachowam, bo nie myślę kategoriami otrzymania braw na tej sali. Naprawdę myślę z odpowiedzialnością o kolejnych pokoleniach tego powiatu. Boję się, że jeżeli nie wykonamy trudnych ruchów, to po prostu będziemy się mierzyć z bardzo poważnym problemem dotyczącym szpitala jako całości, a nie tylko jako oddziału - powiedział Robert Marcinkowski. 

reklama

Michał Listwoń, gostyński wicestarosta dodał:

Też wstałem, ale w żaden sposób nie czuję się jakoś zmuszany, albo żeby jakaś presja była wywierana. Nie wiem, co pan Gaszek chciał uzyskać, natomiast na mnie to nie działa. Myślę po prostu zgodnie ze swoim sumieniem. (...) Co do mnie trafia i daje mi dużo do myślenia, to jest to, co słyszę o wyniku finansowym, to jest to, co słyszę o braku płynności (...). 

Wniosek o zmianę godziny sesji, podczas której radni będą głosować nad reorganizacją szpitala

Tymczasem XIII sesję Rady Powiatu Gostyńskiego, na której zapadną ważne i trudne decyzje, mające wpływ na przyszłość lokalnej opieki nad kobietami i noworodkami oraz na rozwoj opieki długoterinowej w powiecie zaplanowano na 20 maja 2025 r., na godzinę 9.00. Klub Radnych Forum Powiatu Gostyńskiego złożył wniosek do przewodniczącego rady o zmianę godziny rozpoczęcia posiedzenia na godz. 16.00.

- Na sesji mają zostać rozpatrzone projekty uchwał, których przyjęcie może doprowadzić do likwidacji Oddziału Ginekologiczno-Położniczego SPZOZ w Gostyniu. Temat ten budzi wiele wątpliwości wśród mieszkańców powiatu gostyńskiego, od których otrzymujemy liczne sygnały, że zaplanowana godzina posiedzenia uniemożliwia im udział w obradach. Dodatkowo, na ten sam dzień zaplanowano posiedzenie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Gostyńskiego, która ma zająć się wnioskiem oraz petycją dotyczącymi funkcjonowania Oddziału Ginekologiczno-Położniczego. Z tego względu proponujemy zmianę godziny sesji - czytamy we wniosku.


Póki co we wtorek, 20 maja 2025 r. o godz. 8.45 - tuż przed posiedzeniem zaplanowano protest przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Gostyniu (ul. Wrocławska) - można wspólnie wyrazić sprzeciw wobec planów zamknięcia oddziału położniczo-ginekologicznego. Do udziału zachęcają emerytowane położne oraz inicjatorki akcji protestacyjnej.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo