Reklama

Spis powszechny to gratka dla oszustów. Bądźmy ostrożni!

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Spis powszechny to gratka dla oszustów. Bądźmy ostrożni! - Zdjęcie główne

Spis powszechny to gratka dla oszustów | foto Adobe Stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości UWAGA! Oszuści wykorzystują spis powszechny do ściągania danych. Nasze podejrzenia powinny wzbudzić pytania o zarobki, majątek, posiadane kosztowności, numer konta bankowego, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej.

W powiecie gostyńskim, podobnie jak w całym kraju trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Jego podstawową formą jest samospis internetowy, a uzupełniającą spis prowadzony telefonicznie. Spis, który rozpoczął się 1 kwietnia, jest obowiązkowy, a niedopełnienie tego obowiązku skutkować może karą administracyjną. Tu powinniśmy jednak uważać, bo dla oszustów może to być świetna okazja do wyłudzenia naszych danych.

- Zanim zaczniemy udzielać informacji o sobie, zapoznajmy się z zasadami spisu i zachowajmy czujność, aby nie paść ofiarą oszustów, których głównym celem jest wyłudzenie naszych danych - ostrzega asp. sztab. Monika Curyk z KPP w Gostyniu.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 ma potrwać do 30 września. Udział w nim jest obowiązkowy, a niedopełnienie tego obowiązku zgodnie z przepisami sankcjonowane jest grzywną. Jej wysokość może wynieść nawet do 5 tysięcy złotych. Wiodącą formą spisu jest samospis internetowy. Polega na wypełnieniu formularza dostępnego na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. Metody uzupełniające to spis telefoniczny za pośrednictwem infolinii dostępnej pod numerem 22 279 99 99 lub bezpośrednio przy pomocy rachmistrza spisowego. Trzeba pamiętać, że aktualnie wyjścia rachmistrzów w teren są decyzją GUS wstrzymane, aż do odwołania.

Pole do popisu

Narodowy spis jest obowiązkowy, tzn. że każdy z obywateli musi zezwolić na udostępnienie części swoich danych osobowych. To właśnie może stać się polem do popisu dla oszustów, którzy mogą próbować zdobyć dane osobowe lub dane niezbędne do korzystania z bankowości elektronicznej. 

Policja ostrzega – zanim zaczniemy udzielać o sobie informacji, zapoznajmy się z zasadami i zachowajmy czujność. Apeluje o ostrożność. Chodzi o to, aby nasze dane nie trafiły w niepowołane ręce. 

- Oszuści mogą wykorzystywać bowiem wszelkie okazje, by zdobyć interesujące ich informacje np. dane osobowe, czy dane niezbędne do korzystania z bankowości elektronicznej - przekazuje Monika Curyk z KPP w Gostyniu.

 

Jakiego rodzaju pytań możemy się spodziewać?  Sprawdź TUTAJ https://spis.gov.pl/lista-pytan-w-nsp-2021/

Warto zapoznać się z zasadami i pytaniami obowiązującymi podczas spisu, gdyż oszusta może zdradzić również pytanie, które będzie chciał zadać. Jakich pytań się spodziewać, a na jakie nie powinniśmy odpowiadać? GUS informuje, że w spisie powszechnym na pewno nie będzie pytań o zarobki, majątek, posiadane kosztowności, numer konta bankowego, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takich pytań w formularzu spisowym nie ma, powinny wzbudzić podejrzenia. Wszelkie szczegółowe informacje o spisie można znaleźć na stronie informacyjnnej o Narodowym Spisie Powszechnym 2021 - KLIK. 

Ofiarą oszustów i ich technik manipulacyjnych mogą paść zwłaszcza seniorzy, z których tylko niewielka grupa sprawnie korzysta z internetu. Osoby, które nie będą mogły samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy lub telefoniczne na infolinii spisowej, zostaną spisane przez rachmistrzów telefonicznie. Ale rachmistrz na pewno nie zadzwoni przed 4 maja.

 

Jak zweryfikować, czy dzwoniący jest rachmistrzem?

- Zanim zaczniemy udzielać informacji osobie kontaktującej się, jako rachmistrz, zachowajmy czujność i zweryfikujmy, czy dzwoniący jest osobą, za którą się podaje. Może to w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko stania się ofiarą oszustów, których głównym celem jest wyłudzenie naszych danych - apeluje asp. sztab. Monika Curyk.

Po pierwsze, rachmistrzowie w całym kraju kontaktować się będą za pośrednictwem tzw. „złotego numeru” 22 828 88 88 lub 22 279 99 99, który powinien wyświetlić się na naszych telefonach. Po drugie - wszyscy rachmistrzowie mają unikalne numery identyfikatorów. Każdy do kogo zadzwoni rachmistrz, będzie mógł zweryfikować jego dane poprzez infolinię 22 279 99 99 (opłata zgodna z taryfą operatora). W tym celu należy zapisać imię i nazwisko rachmistrza oraz numer jego identyfikatora. Po połączeniu z infolinią, zgodnie z przekazywaną przez lektorkę instrukcją naciskamy klawisz „1”, aby wybrać „Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021”, a następnie wybieramy „2”, aby przejść do opcji „Weryfikacja tożsamości rachmistrza”. Po przekazaniu imienia i nazwiska rachmistrza oraz numeru jego identyfikatora pracownik urzędu statystycznego potwierdzi lub zaprzeczy, że nasz rozmówca jest tym, za kogo się podaje.

 

Czy rachmistrz może przyjść do mojego domu?

Rachmistrzowie rozpoczną swą pracę od 4 maja. Ale z uwagi na epidemię wywiady bezpośrednie nie będą realizowane. Do odwołania żaden rachmistrz nie odwiedzi nas w domu. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy