Reklama

Spis powszechny przedłużony! Urzędy w pełnej gotowości

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Spis powszechny przedłużony! Urzędy w pełnej gotowości - Zdjęcie główne

Samospis 2021 | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 1 kwietnia 2021 r. ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Obowiązkową metodą spisu jest samospis internetowy. Tego samego dnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustawy, przedłużając czas trwania spisu do 30 września. Uzasadnił tę decyzję szczególnymi warunkami w stanie zagrożenia epidemiologicznego.

Reklama

Jeśli ktoś nie może spisać się samodzielnie (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) pomoże mu w tym rachmistrz poprzez wywiad - telefoniczny bądź bezpośredni. 

Jak przygotowane są do spisu powszechnego poszczególne gminy? Czy przygotowały w swoich siedzibach punkty do samospisu dla osób bez dostępu do internetu lub wymagających wsparcia w uzupełnieniu wymaganych danych?

- Oczywiście, mamy przygotowane odpowiednie stanowiska w naszym urzędzie, ratuszu i bibliotece - przekonuje Marta Ślęzak, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gostyniu. Są one udostępnianie po uprzednim umówieniu telefonicznym (numery tel. 655752134/ 35/ 36) . - Zapewniamy nie tylko dostęp do internetu, ale i wsparcie dla tych wszystkich, którzy mogą mieć trudności, by spisać się samemu - dodaje urzędniczka.

Podobne udogodnienia proponuje urząd miasta w Poniecu.

- Mamy przygotowane jedno stanowisko do samospisu, wystarczy telefonicznie zgłosić chęć skorzystania z niego - informuje sekretarz Marcin Pazdaj.

Również Pępowo jest w pełni przygotowane do NSP.

- Nasze stanowisko znajduje się w sali portretowej UG, w razie potrzeby przeszkolony pracownik urzędu udzieli pomocy - wyjaśnia Jagoda Kowalewska, rzecznik prasowy placówki.

O utworzeniu specjalnego punktu dla samospisu zapewniają nas także Andrzej Konieczny, sekretarz gminy Piaski, oraz Adam Sarbinowski, urzędnik z Krobi:

- W uzasadnionych przypadkach i gdy zajdzie taka konieczność, wsparcia udzielać będą członkowie Gminnego Biura Spisowego - dodaje ten ostatni.

Pogorzelski urząd miasta, wzorem innych placówek w powiecie, także udostępnia stanowisko w swojej siedzibie.

- Jeżeli respondent nie może wypełnić formularza we własnym zakresie, może się udać do naszego urzędu - potwierdza Karolina Błaszyk, pracownik urzędu. - Na czas realizacji NSP 2021 dostępne są 2 stanowiska komputerowe - informuje Jolanta Chudzińska, sekretarz gminy Borek Wlkp. Deklaruje także pomoc w wypełnieniu samego formularza.

Jak widać, wszystkie urzędy są przygotowane i żaden z mieszkańców powiatu gostyńskiego nie zostanie bez wsparcia w obowiązkowym udziale w narodowej ankiecie.

Rekrutacja na rachmistrzów w powiecie gostyńskim odbyła się sprawnie. Osoby te zdały już stosowny egzamin, uprawniający je do realizacji czynności spisowych. Wprawdzie sam spis trwa do końca września, jednak już po 15 kwietnia rachmistrze będą się kontaktować z wszystkimi zainteresowanymi inną formą udziału w badaniu. 

Lista placówek, gdzie będzie można skorzystać ze stanowisk do samospisu:

GOSTYŃ

- w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Wrocławskiej 256,

- w Ratuszu, Rynek 2,

- w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy, ul. Wrocławska 257,

POZOSTAŁE GMINY

-  w budynkach Urzędów Miasta lub Gminy.

 

Pamiętaj, że Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań jest obowiązkowy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy