Spotkanie w podgostyńskim lesie odbyło się 4 kwietnia. W piątkowe popołudnie, w lesie, przy stacji uzdatniania wody w Gostyniu, zebrała się grupa około 30 osób. Przyszli rodzice z dziećmi. Słoneczna pogoda jak najbardziej zachęcała do zdobywania leśnych szlaków.
Przyszedłem z synami, przyprowadziłem też sąsiadów. Dzieci brały już udział w takiej przechadzce z leśnikami. Wówczas była organizowana w Piaskach i bardzo im się spodobało, dlatego uznaliśmy, że warto pojechać jeszcze raz. Nie było trudno je wyciągnąć, gdyż lubią spędzać czas wolny na świeżym powietrzu - powiedział Marcin z Gostynia.
Sąsiadka Natalia uzupełniła:
Chcemy spędzić aktywnie wolny czas, a przy okazji posłuchać i zobaczyć, co ciekawego dzieje się wiosną w lesie. Teren jest nam znany, często tutaj spacerujemy z sąsiadami.
Leśnicy z Nadleśnictwa Piaski doskonale przygotowani
Gotowi do spaceru przyrodniczego byli nie tylko mieszkańcy - mali i duzi, ale też pracownicy Nadleśnictwa Piaski, którzy uznali, że na wiosenny, rodzinny spacer podgostyński las będzie najlepszym miejscem, chociażby ze względu na różnorodny drzewostan - liściaste dęby oraz iglaste sosny. Leśnicy dzień wcześniej sprawdzili teren. Termin spaceru zaproponował organizator akcji - GOK Hutnik. Leśnicy stwierdzili, że jest to ciekawy czas w przyrodzie, która po zimowym śnie budzi się do życia.
- Chodzi nam o to, żeby mieszkańcy poznali przyrodę trochę bliżej. Przede wszystkim zamierzamy opowiadać i pokazywać przyrodę od jak najciekawszej strony. Pojawią się również aktywniejsze zajęcia. Mamy lusterka, dzięki którym będziemy mogli na chwilę chociaż przenieść się w korony drzew i zobaczyć, jak one wyglądają - mówiła przed rozpoczęciem spaceru Monika Prętkowska, specjalistka ds. edukacji leśnej i promocji w Nadleśnictwie Piaski
Na wyposażeniu leśników były też drewniane ramki z taśmą klejącą. Dzięki temu podsumowanie wycieczki zapowiadało się ciekawie.
Gostynianie spacerowali w koronach drzew
Przechadzka rozpoczęła się od przypomnienia zasad bezpiecznego zachowania w lesie. Leśnicy zwrócili uwagę na ryzyko związane z kleszczami oraz podkreślili, jak ważne jest poszanowanie przyrody, zwracają uwagę na rośliny chronione. Dalej uczestnicy pod czujnym okiem leśników zgłębiali tajemnice leśnej różnorodności, poszukiwali pierwszych oznak wiosny i uczyli się, jak mądrze obcować z naturą.Podczas przechadzki, poza dużą dawką wiedzy o lesie, na spacerowiczów czekały liczne atrakcje, które angażowały zarówno dzieci, jak i dorosłych.
W „spacerze po koronach drzew” leśny świat odkrywano z nietypowej perspektywy - dzięki lusterkom można było podziwiać wierzchołki drzew, natomiast rozpoznawanie drzew po dotyku z zasłoniętymi oczami okazało się prawdziwym wyzwaniem, które dostarczyło wielu emocji - relacjonowała po zakończeniu przechadzki Monika Prętkowska.
Kawałek lasu do domu - to inicjatywa Nadleśnictwa Piaski
Kreatywnym zwieńczeniem wydarzenia było stworzenie „leśnych obrazów”. Każdy uczestnik otrzymał drewnianą ramkę i kierując się własną wyobraźnią, używając kreatywności, komponował w niej mały fragment lasu - zebrane po drodze liście, szyszki, fragmenty kory czy mchy. Wszystko odbywało się z pełnym poszanowaniem przyrody, a leśnicy czuwali, by nie naruszać ekosystemu. Jak się okazało, nie wszystko można zabrać z lasu do domu. Wiele gatunków roślin jest pod ochroną, a w tej kwestii uczestników uświadamiał Konrad Świtalski, leśniczy i botanik.Godzinna przechadzka zakończyła się wspólnym zdjęciem. Leśnicy zachęcili obecnych do częstych spacerów w lesie oraz aktywnego poznawania przyrody.
Można powiedzieć, że powitanie z przyrodą, ale też z wiosenną ramówką zajęć, jakie przygotował dla mieszkańców GOK Hutnik pod hasłem "Wiosenny rozkwit", jest już za nami.
- Tą przechadzką po lesie rozpoczęliśmy coroczną akcję GOK Hutnik „Kwiecień dla Ziemi”. Pogoda nam się świetnie zsynchronizowała, jest idealna do spacerowania. Wydarzenie ma charakter rodzinny, chcieliśmy nim zachęcić całe rodziny do odwiedzenia lasu, przy okazji uczestnicy dowiedzą się ciekawych rzeczy o przyrodzie od ekspertów z Nadleśnictwa Piaski - powiedziała Honorata Jankowiak, kierownik działu animacji i upowszechniania kultury w GOK Hutnik.
Spacer przyrodniczy z Nadleśnictwem Piaski nie był jedynym wydarzeniem, które rozpoczęło akcję "Kwiecień dla Ziemi" w Gostyniu. W salce klubowej ośrodka kultury odbywały się warsztaty makramy dla dorosłych - KLIKNIJ w obrazek poniżej
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.