reklama

Służba w policji staje się coraz bardziej atrakcyjna. Potwierdzają to również statystyki z KPP w Gostyniu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KPP w Gostyniu

Służba w policji staje się coraz bardziej atrakcyjna. Potwierdzają to również statystyki z KPP w Gostyniu - Zdjęcie główne

foto KPP w Gostyniu

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości- Cieszę się, że coraz więcej młodych osób wstępuje do policji. Rok 2024 był pierwszym rokiem, kiedy więcej chętnych wstąpiło do policji, a mniej odeszło - powiedział Wiesław Szczepański, sekretarz stanu w MSWiA, podczas uroczystego apelu z okazji Święta Policji w Gostyniu. Uzasadnieniem były między innymi statystyki. Większe zainteresowanie służbą można zauważyć także w komendzie Powiatowej Policji w Gostyniu.
reklama

W pierwszym półroczu 2025 r. odnotowano znaczny spadek odejść ze służby w polskiej policji - 2 685 w roku bieżącym i odpowiednio 4 905 w 2024 roku. Więcej osób decyduje się na wstąpienie w szeregi formacji, a jednocześnie znacznie mniej funkcjonariuszy odchodzi ze służby. 

- Rok 2025 to ponad 2000 odejść, ale do polskiej policji do połowy lipca wstąpiło prawie 3600 funkcjonariuszy. W samym tylko okresie - od 1 lipca do 7 lipca przyjęliśmy 1100 młodych funkcjonariuszy - mówił Wiesław Szczepański podczas obchodów Święta Policji w Gostyniu.

Według stanu na 15 lipca 2025 r. do służby w polskiej policji przyjęto 3 563 osoby. W analogicznym okresie 2024 roku było to 2 596 osób. Jednocześnie od początku 2025 roku do 18 lipca odnotowano 19 901 podań o przyjęcie do służby w policji, podczas gdy w całym 2024 roku były to 22 942 wnioski. 

reklama

Dynamika wzrostu w analogicznych okresach 2024 i 2025 roku kształtuje się na poziomie ponad 73%. Należy przypomnieć, że od 15 marca 2025 roku wprowadzono możliwość aplikowania do policji za pomocą systemu ePUAP. Do 20 lipca 2025 r. prawie 1 500 osób zdecydowało się na wykorzystanie tego narzędzia.


- Praca, ale również służba w policji staje się coraz bardziej atrakcyjna, a tym samym będziemy mieli coraz mniej wolnych etatów i myślę, że polskie społeczeństwo będzie mogło się czuć bezpiecznie - zwrócił się do gostyńskich policjantów Wiesław Szczepański, sekretarz stanu w MSWiA, podczas uroczystego apelu w Gostyniu.

Stan zatrudnienia policji na 1 lipca 2025 roku wynosi 97 052 osoby. Przy liczbie etatów wynoszącej 110 709, oznacza to wakat na poziomie 12,34%. Choć nadal istnieje deficyt kadrowy, dane wskazują na tendencję znacznej poprawy sytuacji w tym zakresie.

reklama

Jaka jest sytuacja kadrowa w gostyńskiej policji?

- W Komendzie Powiatowej Policji w Gostyniu jest 126 etatów policyjnych. W szczycie braków kadrowych brakowało nam 10 funkcjonariuszy. W naszych szeregach nie ma obecnie żadnego wakatu, wszystkie etaty są obsadzone. To efekt rosnącego zainteresowania służbą w policji oraz skutecznych działań promujących nabór do formacji. Cieszy nas, że coraz więcej osób chce pełnić służbę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu gostyńskiego - mówi kom. Monika Curyk, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu.

Nabór do policji prowadzony jest w sposób ciągły, a rotacja w formacji jest czymś naturalnym. Oficer prasowa KPP w Gostyniu podaje terminy przyjęć w 2025 r. dla osób, które pozytywnie ukończyły proces rekrutacji:

reklama

* 28 sierpnia 2025 r.
* 16 września 2025 r.
* 23 października 2025 r.
* 25 listopada 2025 r.
* 30 grudnia 2025 r.
 
Zwraca uwagę na wzrost popularności
  • klas mundurowych w szkołach średnich (w ZSR w Grabonogu od 1 września rozpocznie naukę 28 młodych ludzi, w liceum z innowacją bezpieczeństwo publiczne w działaniach policji),
  • kierunków bezpieczeństwa wewnętrznego i kryminalistyki na uczelniach,
  • pozytywnego wizerunku służby – m.in. przez media, seriale, wydarzenia społeczne.
oraz zauważalną coraz częściej motywację do służby i chęć niesienia pomocy.

Kobiety w policji mile widziane, również w jednostce w Gostyniu 

Komendant powiatowy Paweł Wawrzyniak, nawiązując do wyjątkowego jubileluszu -100 lat pracy kobiet w policji, podkreśla, że dziś widok kobiet w policyjnym mundurze nikogo nie dziwi i nie zaskakuje. W całej Polsce w policji służy ponad 20 000 policjantek. Regulamin służby w policji nie rozgranicza osób pod względem płci.

W gostyńskiej policji służbę pełni 27 policjantek i 16 pracownic cywilnych.

- Widać zatem, że coraz mocniej zacierają się stereotypy i granice dzielące zawody ze względu na płeć - przedstawiał jednostkę komendant powiatowy policji w Gostyniu, podczas uroczystego apelu z okazji Święta Policji.

Kobiety w policji sprawują różne zadania. Na ten temat wypowiadał się również nadinspektor Tomasz Olczyk, komendant wojewódzki policji w Poznaniu.

- Nie można mówić już o równouprawnieniu, bo to jest olbrzymim standardem. Dzisiaj kobiety w policji realizują wszystkie te zadania, które realizują mężczyźni. Służą w pionach prewencji, w pionach kryminalnych, zdarzają się też w pionach antyterrorystycznych. Kobiety realizują również zadania dowódcze. I to naprawdę z dużymi sukcesami - mówił generał.

reklama

Zauważył, że kobiety potrafią łagodzić obyczaje, dlatego też nierzadko podczas służby otrzymują zadania związane z zażegnaniem konfliktu.   

Z kolei mł. inspektor Andrzej Szary, przewodniczący zarządu wojewódzkiego NSZZ Policjantów zwrócił uwagę na fakt, że policjanci w Polsce codziennie podejmują od 18 do 20 tys. interwencji. W ciągu roku rannych w służbie jest 5 tys. policjantów. 

- Mamy 300 napaści na policjantów, ale mamy też inne liczby. W wielkopolskiej policji, wspólnie z panem generałem Olczykiem, wyróżniamy policjantów, którzy narażając własne życie i zdrowie, ratują życie innej osoby.  Jest tych funkcjonariuszy w tej chwili około 1200, od kilkunastu lat. Można powiedzieć, że co ósmy policjant w Wielkopolsce uratował komuś życie i zdrowie - powiedział mł. insp. Andrzej Szary. 

Kto może pełnić służbę w policji?

 
SŁUŻBĘ W POLICJI MOŻE PEŁNIĆ:
 
* obywatel polski o nieposzlakowanej opinii,
* nieskazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
* korzystający z pełni praw publicznych,
* posiadający co najmniej wykształcenie średnie,
* posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować,
* dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.
* Ponadto, osoby podlegające ewidencji wojskowej powinny posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej.
 
 
WYMAGANE DOKUMENTY
 
Aplikując do służby w Policji należy złożyć komplet dokumentów :
1. Podanie o przyjęcie do służby (wzór plik do pobrania pdf),
2. Wypełniony kwestionariusz osobowy część "A" i "B" (plik do pobrania pdf),
3. Dokument potwierdzający wykształcenie lub/i kwalifikacje zawodowe (kopia, oryginał do wglądu),
4. Dokumenty potwierdzające uprzednie zatrudnienie (kopia, oryginał do wglądu),
5. Książeczka wojskowa lub zaświadczenie o stawieniu się na kwalifikację wojskową wraz z orzeczeniem, jeśli kandydat jest objęty ewidencją wojskową (kopia, oryginał do wglądu).
6. Dokumenty potwierdzające dodatkowo punktowane posiadane kwalifikacje lub umiejętności (kopia, oryginał do wglądu).
 
REKRUTACJA - KROK PO KROKU
 
I – złożenie przez kandydata kompletu wymaganych dokumentów
II – sprawdzenie w ewidencjach, rejestrach i kartotekach
III – test wiedzy
IV - test sprawności fizycznej
V – badanie psychologiczne
VI – rozmowa kwalifikacyjna
VII – komisja lekarska
VIII – postępowanie sprawdzające
 
 
 
Co gwarantuje służba w policji?
 
🔹 Stabilność zatrudnienia.
 
🔹 Podwyżki i dodatki motywacyjne.
 
🔹 Większe kampanie promocyjne policji.
 
🔹 Zainteresowanie młodzieży służbami mundurowymi.
 
 
 
 
 
 
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo