Reklama

Składane oferty nie wróżą nic dobrego. Co z drogami na gostyńskich osiedlach?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk/fotomontaż Z. Pacanowski

Składane oferty nie wróżą nic dobrego.  Co z drogami na gostyńskich osiedlach? - Zdjęcie główne

Gostyń. Przebudowa ul. S. Rostworowskiego została zaplanowana do realizacji w 2021 r. | foto Agata Fajczyk/fotomontaż Z. Pacanowski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przebudowa ul. Stanisława Rostworowskiego na Pożegowie w Gostyniu oraz przedłużenie ul. Jana Kochanowskiego (od ul. Kasprowicza w kierunku Al. Kasyna Gostyńskiego) to inwestycje, jakie zostały zapisane do realizacji w budżecie gminy Gostyń na 2021 rok. Po pierwszym przetargu, który został rozstrzygnięty w kwestii ul. S. Rostworowskiego sytuacja nie jest już taka klarowna. Może dojść do tego, że gmina będzie musiała zrezygnować z któregoś zadania. Wszystko rozbija się o pieniądze.

Reklama

Ulica S. Rostworowskiego ma nawierzchnię utwardzoną kruszywem oraz warstwa bitumiczną w części pierwszej, natomiast w części drugiej zalega hałda ziemi porośnięta humusem oraz krzakami nadającymi się do wycinki. Wokoło drogi istnieje zabudowa typowo osiedlowa z domkami jednorodzinnymi oraz niewielkimi budynkami gospodarczymi. Są posesje, gdzie prawdopodobnie w własnym zakresie mieszkańcy wybudowali chodnik z kostki brukowej betonowej. Aktualnie woda deszczowa odprowadzana jest powierzchniowo na przyległy teren oraz działki. Brakuje oświetlenia ulicznego i na znacznej części osiedlowej ulicy odwodnienia w postaci kanalizacji deszczowej. Gmina, jako inwestor zamierza poprawić warunki komunikacyjne oraz zapewnić bezpieczeństwo ruchu wszystkich jego uczestników, a w szczególności pieszych i rowerzystów. Dojazd do ulicy ma się odbywać zarówno od ul. W. Modlibowskiej jak i od ul. gen. D. Chłapowskiego. Budowa inwestycji obejmie wykonanie drogi i jednostronnych chodników z kostki brukowej betonowej.

Miałaby zostać również wykonana kanalizacja deszczowa wraz z studzienkami ściekowymi oraz studniami odprowadzająca wodę deszczową. Zaplanowano, że pobocza zostaną utwardzone kruszywem łamanym, a tereny zielone zostaną humusowane i obsiane trawą. Zaprojektowano obustronny krawężnik wzdłuż parkingu przy markecie „Dino” wraz ze ściekiem z dwóch rzędów kostki brukowej betonowej na ławie betonowej z oporem z betonu. Na ten cel w projekcie budżetu gmina przeznaczyła około 500 tys. zł.

Mniej więcej w połowie czerwca zostało ogłoszone postępowanie przetargowe. W wyznaczonym terminie swoje oferty zgłosiły 3 przedsiębiorstwa budowlane: z Leszna, Krotoszyna i Gostynia. Firma AS. Frąckowiak z Gostynia złożyła najtańszą propozycję - zaoferowała, że wykona zadanie za 1 010 493 zł. Najdroższa propozycja przekroczyła 1.2 mln zł.

- Oferty, które zostały przedstawione w przetargu przekroczyły wartości, którymi dysponuje gmina. W budżecie gminnym jest 500 tys. zł na wykonanie zadania, a firma, która złożyła najtańszą propozycję, zażądała więcej niż milion złotych - wyjaśnia Mariusz Konieczny, naczelnik wydziału inwestycji w gostyńskim magistracie.

 

Gmina Gostyń ogłosiła drugie postępowanie przetargowe, w którym ograniczono częściowo zakres prac. Zadanie podzielono na etapy. Otwarcie ofert wyznaczono pod koniec lipca.

Z kolei 13 lipca ma nastąpić otwarcie ofert w przetargu na budowę drogi, stanowiącej przedłużenie ul. J. Kochanowskiego od ul. Kasprowicza w kierunku al. Kasyna Gostyńskiego.

- Patrząc na ceny, które firmy zaoferowały w poprzednim przetargu, nie wróży to nic dobrego. Prac budowlanych jest na rynku bardzo dużo, firmy mają co robić, dlatego ceny nie wychodzą korzystnie dla inwestorów. Są przeciwieństwem wcześniej ogłaszanych i rozstrzyganych przetargów - one były bardzo pozytywne dla gminy. Oferowano ceny poniżej wartości kosztorysowych. Już 2 tygodnie później wszystko się zmieniło. Sytuacja jest dynamiczna. Owszem, wzrosły ceny materiałów budowlanych, ale w ciągu dwóch tygodnie nie były w stanie aż tak wysoko - komentuje naczelnik Konieczny.

Co dalej z  drogami na Pożegowie? W aktualnym postępowaniu przetargowym na przebudowę ul. Rostworowskiego gmina będzie się starała wyłonić wykonawcę na warunkach, które są do zaakceptowania.

- Przynajmniej na tym poziomie, kiedy będziemy mogli złożyć radnym propozycję do zwiększenia puli środków, które mamy przeznaczone na zadanie do tej wysokości, która pozwoli na wykonanie. Nie może to wyglądać tak, że będziemy musieli dokładać połowę kwoty. Wszystko zależy od sytuacji. Musimy zwracać uwagę na ceny. Może dojść do sytuacji, że z realizacji jednej inwestycji będziemy musieli zrezygnować, kosztem wybudowania przynajmniej jednej drogi - tłumaczy Mariusz Konieczny.

W trakcie rozstrzygania jest także postępowanie przetargowe na budowę ul. Letniej w Gostyniu - oferty też nie są najniższe - ZOBACZ TUTAJ.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy