Reklama

Seniorzy, uwaga na oszustów!

Opublikowano: 25 maja 2021 15:02
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wczoraj, 24 maja ruszyła w całej Wielkopolsce akcja profilaktyczna mająca na celu zapobieganie oszustwom popełnianym na seniorach. Forma apelu wystosowanego do starszych ludzi może niektórych szokować, jednak idea jest słuszna i miejmy nadzieję, skuteczna.

Reklama

Jak informuje na swoim portalu gostyńska Komenda Powiatowej Policji, w ostatnim czasie na terenie województwa wielkopolskiego pojawiały się przypadki oszustw na szkodę seniorów metodami "na policjanta", "na wnuczka", " na pocztę polską" itp. 

- Historie są przeróżne, od zmyślonego wypadku, zaaresztowania i tym samym nakłaniania do przekazania pieniędzy na rzekomą pomoc członkom najbliższej rodziny– tłumaczy asp. szt.  Monika Curyk, rzecznik prasowy KPP w Gostyniu. - Oszuści informują też, że czyjeś konto bankowe jest zagrożone, zhakowane, że „policjanci” pomogą zabezpieczyć lub odzyskać pieniądze ulokowane na koncie. Proszą o dostęp do konta – dodaje.

Aby zapobiec takim przestępstwom popełnianym na osobach starszych, policja postanowiła skierować do tej grupy wiekowej apel. Ma on formę wizualnie zbliżoną do klepsydry, na której policja przestrzega przed przekazywaniem pieniędzy i danych „funkcjonariuszom”, którzy dzwonią lub osobiście pojawiają się w domach seniorów. Ta nietypowa forma komunikatu jest szokująca właście po to, by seniorzy zwrócili na nią uwagę . Policjanci nie chcieliby, aby był to kolejny plakat reklamowy na tablicy ogłoszeń.

Policyjne apele są zawieszane w miejscach, gdzie najczęściej można spotkać starszych ludzi, a więc przy przychodniach, spółdzielniach mieszkaniowych, klubach seniorów, na klatkach schodowych ale także przy kościołach, parafiach i cmentarzach. 

- Wysłaliśmy też takie wiadomości do księży, aby ten apel został odczytany na mszach świętych – wyjaśnia gostyńska funkcjonariuszka. -  Policjanci będa jeszcze docierać do nich, by rozmawiać na ten temat – wyjaśnia.

Kampania ma pozytywny oddźwięk i policja ma nadzieję, że w ten sposób może uchronić seniorów przed oszustami.

Ważne jest też to, żeby informować policję o próbach wyłudzenia pieniędzy czy informacji. To, że ktoś sam nie dał się oszukać, nie znaczy niestety, że nie będzie innych ofiar tego procederu. Tylko w ten sposób, dzięki współpracy seniorów z policją, można skutecznie namierzyć oszustów i zakończyć ich przestępczą działalność. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.