- Ogólnie to mnie szlag trafia, jak się starosta chwali na facebooku, ile pieniędzy na drogi samorząd wydaje. A rowu na Daleszyn nie potrafią wyczyścić od trzech miesięcy - skarży się jeden z mieszkańców Starego Gostynia.
W informacji, jaką otrzymała nasza redakcja wyjaśnia, że chodzi o odcinek drogi powiatowej pomiędzy Daleszynem a Starym Gostyniem oraz o skrzyżowanie z drogą do Gostynia, które regularnie, podczas intensywnych opadów, jest zalewane, a płynąca szosą woda paraliżuje ruch pojazdów. Społeczność obu wiosek uważa, że zarządca drogi powinien usprawnić system odprowadzania wód deszczowych, w tym oczyścić przydrożny rów.
Ścieżka rowerowa Daleszyn - Stary Gostyń - zaczęły się prace nad koncepcją
Mamy dobrą wiadomość dla rozgoryczonych mieszkańców Daleszyna i Starego Gostynia, dla których droga jest ważnym ciągiem komunikacyjnym, także w kierunku Gostynia. W tym przypadku nie chodzi tylko o zmotoryzowanych użytkowników, ale też pieszych i rowerzystów.Samorząd powiatowy zlecił opracowanie dokumentacji na budowę ścieżki rowerowej, która połączy te dwie miejscowości. Rada Powiatu Gostyńskiego zarezerwowała w budżecie powiatu gostyńskiego 150 tys. zł na ten cel.
- Podczas pierwszego spotkania przedstawicieli inwestora z projektantem została nam przedstawiona koncepcja budowy ciągu dla rowerów, który połączy te podgostyńskie miejscowości. Chcielibyśmy też rozwiązać problem zalewania ulicy i poboczy skrzyżowania, z którym mamy do czynienia podczas intensywnych opadów. Będzie to kompleksowa inwestycja. W najbliższym czasie, kiedy zostaną naniesione korekty i poprawki, jakie proponowano na dzisiejszym spotkaniu, zaprosimy przedstawicieli obu sołectw na konsultacje projektu, żeby po wysłuchaniu opinii dalej projektanci mogli załatwiać formalności, zabiegać o odpowiednie dokumenty niezbędne przy realizacji inwestycji - wyjaśnia Szymon Jakubowski, etatowy członek zarządu powiatu gostyńskiego.
Co już wiemy o budowie ścieżki rowerowej Daleszyn - Stary Gostyń?
Ścieżkę rowerową Daleszyn - Stary Gostyń zaplanowano na długości około 700 metrów. Będzie przebiegała przez tzw. sobótkę - czyli miejsce bez zabudowań, gdzie Daleszyn łączy się ze Starym Gostyniem. Zostanie zbudowana po lewej stronie drogi (patrząc od Daleszyna), ponieważ po drugiej stronie jest wysoka skarpa.
- W ramach projektu planujemy ją umocnić - zapewnia Szymon Jakubowski.
Początek ścieżki zaplanowano w Daleszynie - w miejscu, gdzie kończy się obecnie chodnik dla pieszych. Droga dla rowerów zakończy się na skrzyżowaniu drogi gminnej i powiatowej w Starym Gostyniu.
Kiedy mieszkańcy mogą spodziewać się powstania ścieżki rowerowej Daleszyn - Stary Gostyń ?
Na razie inwestycja jest w fazie projektowania. Szymon Jakubowski zwraca uwagę, iż proces przygotowawczy tego rodzaju inwestycji trwa około roku, patrząc na tempo przygotowywania dokumentów oraz uzgodnień środowiskowych, które są niezbędne.
- Chodzi również o uzgodnienia telekomunikacyjne - w zależności od tego, jaki wybierzemy sposób utwardzenia ścieżki, będzie miał też wpływ na rozmowy z operatorem sieci telefonii komórkowej, który ma swoje linie w ciągu pasa drogowego. Kiedy będzie gotowa dokumentacja, będziemy znać szacunkową wartość zadania, to stanie się ono przedmiotem rozmów na posiedzeniach zarządu oraz Rady Powiatu Gostyńskiego - wyjaśnia Szymon Jakubowski.
Powiat chce dogadać się z gminą Gostyń w sprawie budowy ścieżki Daleszyn - Stary Gostyń
Na temat realizacji zadania powiat gostyński planuje rozmowy z samorządem gminnym.
- Po oddaniu do użytku obwodnicy DW434 dla Gostynia, gmina Gostyń jest zarządcą drogi, którą mieszkańcy z miasta dojadą przez las do Starego Gostynia. Szosa prowadzi do miejsca, gdzie ścieżka rowerowa budowana przy drodze powiatowej będzie się kończyła. Inwestycje drogowe staramy się realizować wspólnie - uzupełnia urzędnik ze starostwa w Gostyniu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.