Okres od kwietnia do października to czas, kiedy na naszych ścieżkach rowerowych, chodnikach i drogach pojawia się coraz więcej rowerzystów. Rower to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, dojazd do pracy czy przyjemna forma aktywności fizycznej. Jednakże, żeby było to możliwe musimy zadbać o nasz jednoślad. Ważne, aby znajdował się on we właściwym stanie technicznym, posiadał wymagane oświetlenie. Kiedy kończymy korzystać z roweru, musimy pamiętać, aby go właściwie zabezpieczyć. Sprawą oczywistą jest wykorzystanie do tego przeznaczonej dla rowerów blokady. Gdybyśmy jednak chcieli zapewnić swojemu mieniu większe bezpieczeństwo, warto skorzystać z usługi pn. WIBEROO - Wielkopolski Bezpieczny Rower, która funkcjonuje już od początku czerwca.
WIBEROO w powiecie gostyńskim. Po co znakowanie i rejestracja rowerów?
Usługa stanowi część projektu pod nazwą „Regionalne Obserwatorium Zagrożeń - rozwój elektronicznych usług publicznych w Wielkopolskiej Policji”. Celem projektu jest cyfryzacja wielkopolskiej policji w ramach działań prewencyjnych, dotyczących znakowania rowerów. WIBEROO - Wielkopolski Bezpieczny Rower, to narzędzie dla posiadaczy rowerów, które umożliwia ewidencjonowanie, znakowanie, a także publikowanie informacji o kradzionych jednośladach na terenie województwa wielkopolskiego. Jeśli chcemy skorzystać z przygotowanej usługi, powinniśmy się skontaktować z najbliższą jednostką policji na terenie województwa wielkopolskiego.
WIBEROO w powiecie gostyńskim. Dla kogo ta usługa?
WIBEROO - Wielkopolski Bezpieczny Rower to nic innego, jak znakowanie i rejestracja roweru w systemie o zasięgu wojewódzkim. Usługa jest dostępna dla mieszkańców powiatu gostyńskiego przez 6 dni w tygodniu. Ma im ułatwić swobodny dostęp do danych jednośladów w systemie oraz ich ewentualne oznaczenie, jako zaginiony poprzez stronę www.wiberoo.pl.Możliwe jest także znakowanie oraz rejestracja dla zorganizowanych grup cyklistów zamieszkujących teren powiatu gostyńskiego, którzy aktualnie przebywają w innej lokalizacji niż KPP Gostyń - wcześniej należy jednak uzgodnić termin.
WIBEROO w powiecie gostyńskim. Gdzie i kiedy?
Znakowanie i rejestracja rowerów w KPP Gostyń przy ul. Wrocławskiej odbywa się:- od poniedziałku do piątku w godzinach urzędowania komendy
- środy godz. 15.30 do 20.00
- soboty godz. 15.00 do 19.00
Po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod numerami: 519 064 829, 516 064 830
WIBEROO w powiecie gostyńskim. Co trzeba zabrać?
Co trzeba zrobić, jakie warunki należy spełnić, aby w komendzie policji można było oznakować nasz jednoślad?Przede wszystkim zabrać ze sobą dowód osobisty i ... rower. A poza tym:
- do programu przystąpić może wyłącznie osoba pełnoletnia, posiadająca przy sobie dowód osobisty;
- oznakowanie roweru osobie nieletniej jest możliwe pod warunkiem, że w tej czynności będą uczestniczyć jej rodzice, opiekun prawny lub inna pełnoletnia osoba, której tożsamość została stwierdzona na podstawie dowodu osobistego - w tym przypadku rower zostaje zarejestrowany na osobę pełnoletnią, natomiast nieletni zostaje wskazany jako użytkownik roweru;
- z programu mogą skorzystać mieszkańcy powiatu gostyńskiego;
- osoby chcące dokonać znakowania i rejestracji roweru zobowiązane są okazać podczas czynności dokumenty potwierdzające własność roweru.
- oznakowanie roweru jest bezpłatne;
- oznakować można wyłącznie rower spełniający wymogi prawne odnośnie wyposażenia, a to znaczy, że jednoślad musi posiadać:
- jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
- co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej, kształtu innego niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło barwy czerwonej, które może być migające,
- co najmniej jeden działający skutecznie hamulec,
- dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku,
Nie są znakowanie rowery, które mają widoczne ślady usuwania bądź przerabiania numeru ramy lub innego numeru identyfikacyjnego;
Właściciel zarejestrowanego roweru jest zobowiązany poinformować podmiot znakujący o jego zbyciu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.