Wraz z powstaniem obwodnicy DW434 dla Gostynia, mamy w Gostyniu i okolicy w sumie 5 rond - większość z nich położona jest na terenie gminy Piaski. Obwodnica oficjalnie została oddana do użytku 4 grudnia 2023 r., ale bez czynnego oświetlenia na rondach - PISALIŚMY TUTAJ.
Wyrozumiali kierowcy zaczęli tracić cierpliwość
Kierowcy, którzy od blisko 2 miesięcy w pełni mogą korzystać z nowej drogi, dopytywali kiedy rozbłysną latarnie - nie tylko na Rondzie Pożegowo, wchodzącym w skład obwodnicy DW434, ale też na rondzie położonym w Krajewicach (gm. Gostyń) czy tym na drodze prowadzącej do Grabonogu (gm. Piaski), które również nie były oświetlone, kiedy oddawano do użytku obwodnicę.Lampy stoją, ale nie świecą również na 2 rondach wybudowanych na drodze krajowej nr 12, w kierunku Piasków.
- Oświetlenie wybudowaliśmy, instalacja elektryczna wraz z przydrożnymi lampami, jest gotowa do użytku, ale jej włączenie nie leży już w zakresie naszych prac. Zamawiający [czyli inwestor - WZDW Poznań - przyp. red.] jest odpowiedzialny za przekazanie instalacji do zarządcy sieci energetycznej. W tym przypadku jest to gmina, na terenie której instalacja się znajduje. To samorząd podpisuje umowy z dostawcą energii - tłumaczył wówczas Piotr Górka, przedstawiciel wykonawcy zadania - firmy Strabag, który jednocześnie był kierownikiem budowy obwodnicy DW434 dla Gostynia.
Natomiast w Urzędzie Miejskim w Gostyniu informowano, że na oświetlenie ronda w Krajewicach (24 lampy na rondzie oraz odcinku do zajazdu) oraz Ronda Pożegowo (18 latarni) kierowcy będą musieli poczekać mniej więcej 2 miesiące.
W gminie Gostyń jedno rondo rozbłysło, drugie jeszcze nie
Kilkanaście latarni na rondzie przy ul. Poznańskiej udało się włączyć trochę wcześniej, niż zapowiadany czas oczekiwania, co bardzo ucieszyło użytkowników - nie tylko drogi, ale też ścieżki pieszo-rowerowej. Jest jaśniej, a co za tym idzie - bezpieczniej. Co zatem stało na przeszkodzie, by lampy zabłysły wcześniej? Instalacja elektryczna była zamontowana, gmina miała pełną dokumentację od wykonawcy ronda i zwróciła się do spółki Enea jako dostawcy prądu...
- Czekaliśmy na zamontowanie licznika. Mimo że wykonane było przyłącze, energię mogliśmy zacząć wykorzystywać dopiero po włączeniu licznika. To była właściwie jedyna przyczyna, że latarnie na rondzie na ulicy Poznańskiej tak długo nie działały - wyjaśnia Marzena Paluszkiewicz, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska w gostyńskim magistracie.
Mimo upływu dwóch miesięcy od otwarcia nowej szosy, na rondzie w Krajewicach wciąż jest ciemno. I na razie nic nie wskazuje na to, by latarnie do końca stycznia miały rozbłysnąć. Przeszkodą są braki w dokumentacji.
- Czekamy wciąż na potrzebny dokument od zarządcy drogi wojewódzkiej 434, czyli z WZDW w Poznaniu. Kiedy otrzymamy wszystkie papiery, zwrócimy się do Enei o podłączenie do sieci instalacji elektrycznej na rondzie w Krajewicach - mówi Marzena Paluszkiewicz.
Ronda w Drzęczewie i Grabonogu "świeciły" przez jedną dobę
W gminie Piaski, przez którą przebiega najdłuższy odcinek obwodnicy DW434, położone są 4 ronda, w tym dwa wybudowane na DK12.
- Dwa ronda położone w ciągu drogi wojewódzkiej - w Grabonogu i Drzęczewie są całkowicie przygotowane do oświetlenia, wszelkie formalności też zostały załatwione, umowę z dostawcą podpisaliśmy. Zamontowane tam lampy nawet świeciły przez jedną dobę - mówi wójt gminy Wiesław Glapka.
Co się stało, że latarnie w Grabonogu i Drzęczewie zabłysły na chwilę i zgasły? Okazało się, że wadliwe są urządzenia sterujące lampami.
- Latarnie świeciły przez cały czas, nie działał czujnik wyłączający. Otrzymałem informację od kierownika budowy obwodnicy, że wadliwe urządzenia zostały zdemontowane. Na nowe będziemy musieli poczekać jeszcze dobry tydzień, wówczas ronda już będą oświetlone - uzupełnia włodarz gminy Piaski.
Jeśli chodzi o pozostałe ronda, które pojawiły się na drodze krajowej nr 12 Gostyń - Piaski samorząd nie podpisywał żadnej umowy na uruchomienie oświetlenia. Tam sytuacja jest bardziej skomplikowana. By je oświetlić, potrzebna jest elektroenergetyczna stacja transformatorowa (trafostacja), w której zachodzi zmiana parametrów prądu elektrycznego. Odbywa się to przy różnych poziomach napięć.
- Enea jeszcze trafostacji nie wybudowała. Mam informację, że tam oświetlenia nie będzie wcześniej niż w kwietniu, a może nawet w maju - wyjaśnia Wiesław Glapka.
Zatem Rondo Pożegowo jest jedynym oświetlonym z tych, które powstały przy budowie obwodnicy DW434 dla Gostynia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.