Reklama lokalna
reklama

Rondo Pożegowo zniknęło z Gostynia? Komuś nazwa nie pasuje... I nadano nową - im. Mariana Rączki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Rondo Pożegowo zniknęło z Gostynia? Komuś nazwa nie pasuje... I nadano nową - im. Mariana Rączki - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
11
zdjęć

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościNiedawno wybudowane rondo w Gostyniu, zlokalizowane u zbiegu ul. Poznańskiej, ul. Europejskiej i al. Kasyna Gostyńskiego, w czerwcu uchwałą rady miejskiej otrzymało nazwę Rondo Pożegowo. Nazwa jednak z dnia na dzień „uległa zmianie”. Z naklejek widniejących na tablicach informacyjnych wynika, że jest to Rondo im. Mariana Rączki.
reklama

Rondo Pożegowo w Gostyniu... a może im. Mariana Rączki?

Folie z nową nazwą ronda na ul. Poznańskiej pojawiły się najprawdopodobniej w nocy z 1 na 2 marca 2024 roku (lub wieczorem 1 marca). To tylko przypuszczenia, aczkolwiek uzasadnione, gdyż nazwa ronda wzbudzała kontrowersje jeszcze zanim zostało oddane do użytku. Wczoraj - tak, jak co roku od 12 lat - obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Marian Rączka, który urodził się w Gostyniu należał do żołnierzy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy na terenie ziemi gostyńskiej i w Wielkopolsce stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. 

Kiedy jeszcze trwała budowa ronda przy ul. Poznańskiej w Gostyniu, znalazła się grupa mieszkańców powiatu, z przewagą gostyniaków, która wyszła z propozycją, by otrzymało ono imię żołnierza niezłomnego Mariana Rączki. Do Rady Miejskiej w Gostyniu złożono wniosek z 40 podpisami m.in. mieszkańców, którzy osobiście znali Mariana Rączkę, niektórzy przebywali z nim w więzieniu. Podpisali się również historycy wspierający pomysł, którzy badali przeszłość Mariana Rączki (prof. Krzysztof Maćkowiak, prof. Waldemar Handke, Mikołaj Kulczak), a także osoby, które poznały tę postać z dokumentów i innych przekazów historycznych, i „którym nie jest obojętne upamiętnienie tej osoby”. Dodatkowo lobbujący za tą propozycją mieszkaniec Pudliszek przeprowadził na własną rękę sondę wśród mieszkańców ul. Poznańskiej. Większość (70 osób) opowiedziała się za propozycją nadania nowemu rondu imienia Mariana Rączki - CZYTAJ TUTAJ.

reklama

Jednak nie wszyscy popierali ten pomysł. Do Biura Rady Miejskiej w Gostyniu wpłynął też inny wniosek - z propozycją nazwy dla budowanego ronda, pod którym podpisało się ponad 240 osób. Ta grupa inicjatywna sugerowała, by nowo powstające rondo otrzymało nazwę „Rondo Pożegowo” – prostą, łatwą do zapamiętania i do odnalezienia. Popierający nazwę "Pożegowo" uznali, że to niekontrowersyjne rozwiązanie, nie budzące skrajnych emocji, które nie skłóci mieszkańców ze względu na ich poglądy czy postrzeganie historii. Drugim argumentem w tym przypadku było to, że nazwa Rondo Pożegowo sugeruje umiejscowienie geograficzne na mapie miasta, co ma wpłynąć pozytywnie na orientację w topografii Gostynia.

Po zakończeniu budowy ronda przyszedł czas na nadanie nazwy. Samorządowcy niejednokrotnie podejmowali dyskusję w tej głośniej sprawie. Wysłuchali argumentów obstających przy tym, by patronem ronda był Marian Rączka, wypowiedział się pomysłodawca sondy. Decyzja należała do Rady Miejskiej w Gostyniu. Podczas głosowania nad projektem uchwały, co miało miejsce na sesji w czerwcu 2023 r., większość radnych przystała na drugą propozycję. Z czasem we właściwym miejscu pojawiła się tablica z nazwą Rondo Pożegowo.

reklama

Naklejki "Rondo im. Mariana Rączki" na tablicach z nazwą Rondo Pożegowo

Mogłoby się wydawać, że sprawa jest rozwiązana, a jednak nie. Oficjalnie nadana nazwa nie podoba się zwolennikom Mariana Rączki, którzy pamiętają i doceniają jego zasługi jako żołnierza drugiej konspiracji. Czy komuś jeszcze przeszkadza?

Najprawdopodobniej w nocy z 1 na 2 marca ktoś (lub grupa osób) postanowił w oryginalny sposób uczcić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na tablicach z nazwą ronda naklejono napis "Rondo im. Mariana Rączki".

Próbowaliśmy ustalić, kto wpadł na pomysł z naklejką. Osoby, które wyszły z inicjatywą by nadając nazwę ronda, uczcić pamięć Mariana Rączki, póki co nie przyznają się do działania.

[AKTUALIZACJA GODZ. 23.00]

Legenda Mariana Rączki wciąż jest żywa na ziemi gostyńskiej. Potwierdzają to mieszkańcy, uczestniczący od lat w konferencjach popularnonaukowych, przybliżających działanie antykomunistycznego podziemia. 

reklama

- Nacisk, zdesperowanie, by w Gostyniu było miejsce, poświęcone żołnierzom wyklętym, będzie długo trwał. Nie ma siły na to - stwierdził jeden z mieszkańców powiatu, biorących udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zarówno w Gostyniu, jak i w Krobi. 

Przez całą sobotę, 2 marca gostyńska policja nie odebrała żadnego zgłoszenia o zaklejeniu tablicy z prawidłową nazwą ronda przy ul. Poznańskiej w Gostyniu. Wieczorem wciąż figurowała tam nazwa Rondo im. Mariana Rączki. Gostyńscy policjanci ostatecznie jednak późnym wieczorem zdjęli napis, zakrywający tablice. Czy doszło do złamania prawa?

Naklejenie napisu na tablicę informacyjną z prawidłową nazwą ronda może być uznane za niszczenie znaku drogowego i sklasyfikowane jako wykroczenie. Ustalają to funkcjonariusze  KPP w Gostyniu, sprawdzając czy tablica z nazwą ronda przy ul. Poznańskiej w Gostyniu jest znakiem drogowym w myśl  rozporządzenia ministrów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji z lipca 2002 r. 

To istotne, gdyż zgodnie z „Kodeksem wykroczeń” za niszczenie znaku drogowego grozi kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.

Art.  85.  [Samowolne ustawianie, niszczenie, uszkadzanie znaków]

§  1.  Kto samowolnie ustawia, niszczy, uszkadza, usuwa, włącza lub wyłącza znak, sygnał, urządzenie ostrzegawcze lub zabezpieczające albo zmienia ich położenie, zasłania je lub czyni niewidocznymi,
podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

§  2.  Tej samej karze podlega, kto samowolnie niszczy, uszkadza, usuwa lub ustawia znak turystyczny.

§  3.  W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 lub 2 można orzec obowiązek zapłaty równowartości zniszczonego lub uszkodzonego przedmiotu albo obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama