Reklama

Nie chcą politycznych przepychanek i historycznych sporów. Mieszkańcy Gostynia mają prostą nazwę dla nowego ronda

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 240 osób podpisało się pod wnioskiem dotyczącym nazwy ronda, które powstaje w Gostyniu na ul. Poznańskiej, będącej fragmentem drogi wojewódzkiej 434. Do zakończenia inwestycji związanej z przebudową skrzyżowania 3 dróg pozostało jeszcze kilka miesięcy, a do biura rady miejskiej wpłynął drugi już wniosek w kwestii nadania nazwy.

Reklama

Niecierpliwie czekają na zakończenie zadania i "uruchomienie" nowego ronda w Gostyniu

Na DW 434, prowadzącej z centrum Gostynia w kierunku Poznania, w miejscu, gdzie  krzyżują się 3 ulice: Poznańska, Europejska i al. Kasyna Gostyńskiego, powstaje rondo, które ma rozwiązać problem komunikacyjny w północnej części naszego miasta. Chodzi m.in. o usprawnienie przejazdu przez skrzyżowanie oraz poprawienie i tak wątpliwego bezpieczeństwa w tym miejscu.

Realizacja inwestycji rozpoczęła się ponad miesiąc temu - 23 stycznia 2023r. Mieszkańcy niecierpliwie wyczekują zakończenia budowy i oddania ronda do użytku. Tymczasem 1 marca do biura Rady Miejskiej w Gostyniu wpłynął wniosek grupy inicjatywnej złożonej z mieszkańców miasta i gminy Gostyń, z propozycją nazwy dla powstającego właśnie ronda.To drugie już zgłoszenie w tej sprawie.

Marian Rączka - kontrowersyjny patron gostyńskiego ronda?

W pierwszym, złożonym na początku lutego, sugerowano, by rondo otrzymało imię Mariana Rączki. Podpisani pod dokumentem zauważają, że Marian Rączka jest zasłużonym bohaterem z Gostynia, który walczył z dwoma totalitaryzmami: nazistowskim i stalinowskim, brał udział w powstaniu warszawskim, a po wojnie był dowódcą oddziałów walczących o niepodległość Polski AK "Dzielny" i AK "Zawisza". Był internowany po wprowadzeniu stanu wojennego.

Pod wnioskiem o nazwanie ronda imieniem Mariana Rączki podpisali się m.in. mieszkańcy, którzy osobiście znali Mariana Rączkę, niektórzy przebywali z nim w więzieniu. Podpisali się również historycy, którzy badali przeszłość Mariana Rączki, a także osoby, które znają tę postać z dokumentów i innych przekazów historycznych, i „którym nie jest obojętne upamiętnienie tej osoby”. Propozycja wywołała trochę zamieszania, gdyż nie wszyscy mieszkańcy ziemi gostyńskiej w tak pozytywnym świetle postrzegają Mariana Rączkę – SZCZEGÓŁY ZNAJDZIECIE TUTAJ.

Prosta nazwa związana z gostyńskim osiedlem

Druga grupa inicjatywna sugeruje, by nowo powstające rondo otrzymało nazwę „Rondo Pożegowo” – prostą, łatwą do zapamiętania i do odnalezienia. 

- Propozycja jest rozwiązaniem niekontrowersyjnym, niebudzącym skrajnych emocji, nieskłócającym mieszkańców ze względu na ich poglądy czy postrzeganie historii – uzasadniają lobbujący w sprawie nazwy ronda. 

Podkreślają również, że nazwa Rondo Pożegowo sugeruje umiejscowienie geograficzne na mapie miasta, co ma wpłynąć pozytywnie na orientacje w topografii Gostynia. 

- Bezpośrednie skojarzenie nazwy ronda oraz nazwy osiedla, na terenie którego powstaje, byłoby też uhonorowaniem nazwy, którą posługiwano się na tych terenach od co najmniej kilkuset lat. Niezwykle bogata, wielowiekowa tradycja nazwy tych terenów to kluczowy argument za przyjęciem proponowanego rozwiązania – uzasadniają inicjatorzy.

Podkreślają, że Pożegowo obecnie funkcjonuje jako nazwa osiedla, gdyby nazwano tak również rondo, gostyńska społeczność mogłaby lepiej poznać historię tego fragmentu miasta.

- Wyjątkowa historia tych terenów, nieprzypadkowe nazewnictwo (związane z pożarem) może stać się również elementem edukacyjnym, który przy tej okazji warto rozwinąć – czytamy we wniosku.

Apelują, by politycznych przepychanek nie przenosić na lokalny teren

Pod dokumentem podpisało się 245 osób. Są to nie tylko mieszkańcy osiedla Pożegowo, czy północnej części miasta, ale również osoby z centrum Gostynia i innych osieli (np. os. Gawrony, ul. Willowa), a nawet z podgostyńskich miejscowości (Dusina, Bogusławki). Inicjatorzy nazwania przebudowanego skrzyżowania Rondem Pożegowo zauważają, że w ostatnich latach nadawanie nazw ulicom, skwerom i rondom w naszej gminie odbywało się w sposób racjonalny, uzasadniony geograficznie i historycznie, jednocześnie budujący wspólną tożsamość mieszkańców. 

- Apelujemy o kontynuowanie tej dobrej tradycji i nieprzenoszenie na nasz lokalny teren politycznych przepychanek, historycznych sporów i osobistych animozji – proszą podpisani pod wnioskiem mieszkańcy gminy Gostyń.

Jaki będzie dalszy los petycji, która - adresowana do przewodniczącego Rady Miejskiej w Gostyniu - znalazła się w urzędzie? Teraz wszystko w rękach radnych, gdyż zostanie ona przekazana do omówienia na posiedzeniach komisji stałych, a po wydaniu opinii trafi pod głosowanie całej Rady Miejskiej w Gostyniu. Niekoniecznie jednak musi to nastąpić podczas sesji zaplanowanej w marcu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy