1. Dlaczego stawka pomocy do roślin energetycznych uległa w 2007 roku redukcji? Wynika to z dużego zainteresowania rolników uprawą roślin energetycznych. Pamiętać należy, że stawka 45 € jest gwarantowana jedynie w przypadku, gdy ogólna powierzchnia upraw roślin energetycznych we wszystkich państwach członkowskich Wspólnoty nie przekroczy dwóch mln. hektarów.
W 2007 roku nastąpiło przekroczenie i konieczna jest redukcja powierzchni, w odniesieniu do której rolnicy dostaną dopłatę 45 €. Współczynnik redukcji wyniósł 0,70337. W Unii Europejskiej wdrażanie systemu rozpoczęło się w 2004 r., gdy powierzchnia upraw roślin energetycznych wynosiła 0,31 mln hektarów. Jej wielkość zwiększyła się w ciągu następnych dwóch lat (0,57 mln hektarów w 2005 r. oraz 1,23 mln hektarów w 2006 r.) i osiągnęła w tym roku ok. 2,84 mln hektarów.
2. W jakim terminie jest realizowana pomoc do roślin energetycznych?
Podobnie jak inne płatności bezpośrednie, pomoc do roślin energetycznych wypłacana jest w okresie od 1 grudnia roku, w którym rolnik złożył wniosek do 30 czerwca roku następującego.
3. Czy na cele energetyczne można uprawiać buraki cukrowe?
Tak. Buraki cukrowe mogą być uznane za rośliny energetyczne pod warunkiem, że każdy produkt pośredni jest wykorzystywany do produkcji produktów energetycznych oraz każdy produkt uboczny zawierający cukier jest wykorzystywany zgodnie z rozporządzeniem rady nr 318/2006 (tzw. bioetanol przemysłowy).
Rolnicy pytają specjaliści odpowiadają (cz. III)
Opublikowano:
Autor: Redakcja
Przeczytaj również:
Wiadomości
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ
Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM
e-mail
hasło
Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ