Reklama

Rekompensaty za szczepienia, dla kogo i ile?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Rekompensaty za szczepienia, dla kogo i ile? - Zdjęcie główne

Ruszył nabór wniosków o rekompensate za powikłania poszczepienne | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Do Rzecznika Praw Pacjenta można składać wnioski o rekompensatę za powikłania po szczepieniu przeciwko koronawirusowi. Do uzyskania jest nawet 100 tys. zł oraz dodatki za pobyt na OIOM-ie czy zabieg operacyjny. Komu przysługuje prawo do odszkodowania? Gdzie składać wniosek? Od czego zależy wysokość zadośćuczynienia?

Reklama

Na stronie Rzecznika Praw Pacjenta już jest dostępny wniosek o przyznanie rekompensaty za powikłania po szczepieniu przeciwko Covid - 19. By ją otrzymać, należy udowodnić, że po przyjęciu szczepionki przebywało się na szpitalnym oddziale ratunkowym, izbie przyjęć lub ponad 14 dni w szpitalu. Z danych o niepożądanych odczynach poszczepiennych wynika, że takich osób mogą być w Polsce ok. 2 tysiące.

Komu przysługuje prawo do odszkodowania?

Fundusz Kompensacyjny daje możliwość ubiegania się o odszkodowanie za wystąpienie powikłania po szczepieniu przeciw Covid-19 - w trybie szybkiej ścieżki za sprawą obowiązującej od 27 stycznia nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Odszkodowanie przysługiwać ma, gdy pojawią się działania niepożądane po każdym szczepieniu, nie tylko przeciw Covid-19, które spowodowały konieczność hospitalizacji przez co najmniej 14 dni, albo wystąpi wstrząs anafilaktyczny. Nie ma rekompensat za zgon.

- Przypominam, że ustawa będzie działała wstecz, co oznacza, że obejmuje szczepienia przeciw COVID-19 wykonane począwszy od rozpoczęcia akcji szczepień w grudniu 2020 roku - podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Pozostałe szczepienia ochronne będą objęte funduszem od 1 stycznia 2023 r.

Od czego zależy wysokość rekompensaty?

Wysokość będzie uzależniona od liczby dni hospitalizacji, ale też natężenia objawów. I tak świadczenie wyniesie:

 • 3000 zł w przypadku obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć w związku z wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego
 • 10 000 zł w przypadku hospitalizacji w związku z wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego trwającej krócej niż 14 dni
 • od 10 000 zł do  20 000 zł w przypadku hospitalizacji trwającej od 14 dni do 30 dni
 • od 21 000 zł do 35 000 zł w przypadku hospitalizacji trwającej od 31 dni do 50 dni
 • od 36 000 zł do 50 000 zł hospitalizacji trwającej od 51 dni do 70 dni
 • od 51 000 zł do 65 000 zł hospitalizacji trwającej od 71 dni do 90 dni
 • od 66 000 zł do 89 000 zł hospitalizacji trwającej od 91 dni do 120 dni.

W powyższych przypadkach świadczenie będzie wypłacane proporcjonalnie do okresu hospitalizacji. Za hospitalizacji trwającą powyżej 120 dni będzie przysługiwać 100 000 zł. Z tym, że świadczenie kompensacyjne jest dodatkowo podwyższane w przypadku:

 • zabiegu operacyjnego w znieczuleniu ogólnym – o 15 000 zł
 • innego zabiegu operacyjnego albo metody leczenia lub diagnostyki stwarzającej podwyższone ryzyko – o 5000 zł
 • hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii lub intensywnej opieki medycznej trwającej co najmniej 7 dni – o 10 000 zł
 • hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii lub intensywnej opieki medycznej trwającej dłużej niż 30 dni – o 20 000 zł.

Świadczenie kompensacyjne obejmuje również zwrot kosztów dalszego leczenia lub rehabilitacji po zakończeniu obserwacji lub hospitalizacji, w kwocie nie wyższej niż 10 000 zł. Okres zgłaszania wniosku wydłużono z 3 do 5 lat, a za jego złożenie trzeba zapłacić 200 zł. Opłata będzie podlegać zwrotowi w razie przyznania świadczenia.

Gdzie składać wniosek?

Wniosek o rekompensatę można składać do Rzecznika Praw Pacjent, korespondencyjnie lub elektronicznie. Gotowy wzór wniosku jest dostępny TUTAJ, a wszelkie informacje wraz ze wzorem wypełnionego wniosku pod TYM linkiem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy