Reklama

Refinansowanie kosztów za gościnę dla uchodźców w powiecie gostyńskim. Gdzie? Kiedy? Jakie zasady?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. gostynska.pl

Refinansowanie kosztów za gościnę dla uchodźców w powiecie gostyńskim.  Gdzie? Kiedy? Jakie zasady? - Zdjęcie główne

foto arch. gostynska.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W gminach - również powiatu gostyńskiego - już od jutra będzie można składać wnioski o refinansowanie kosztów, poniesionych podczas goszczenia Ukraińców pod swoim dachem.

Mieszkańcy, Polacy, a więc również mieszkańcy powiatu gostyńskiego, którzy goszczą w swoim domu uchodźców z Ukrainy, będą mogli otrzymać 40 zł za dzień pomocy. 

Od kiedy wnioski i gdzie?

Wnioski na refinansowanie poniesionych kosztów będzie można składać od środy, 16 marca. Tego samego dnia rusza również system rejestracji uchodźców z Ukrainy, którzy chcą uzyskać numer PESEL - CZYTAJ TUTAJ. Sprawy te reguluje ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy, którą - w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa - podpisał prezydent RP Andrzej Duda.

 - Przypomnę, ustawa, która została przegłosowana, zakłada 40 zł za dzień pomocy pod własnym dachem dla uchodźców. Te wnioski należy składać w gminach - poinformował w sobotę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, podczas konferencji prasowej. 

Odpowiadając na pytania dziennikarzy doprecyzował, że te 40 zł jest na osobę. Z jego wypowiedzi wynikało, że w poniedziałek miał zostać określony specjalny wzór takiego wniosku.

Refinansowanie - na jakich zasadach?

Wiceminister Szefernaker podkreślił, że pieniądze będą przekazywane wstecz, od dnia, kiedy rodzina przyjęła pod swój dach uchodźców. Poinformował też, że wniosek będzie obejmował czas, który faktycznie uchodźcy spędzili w domu rodziny, która im użyczyła miejsca.

- Jeżeli ktoś złoży wniosek i dostanie finansowanie (…), a dalej będzie pomagał, to będzie potrzebny kolejny wniosek - zaznaczył.

Wiceszef  MSWiA zapowiedział, że pieniądze na refinansowanie pobytu uchodźców nie będą wypłacane na kolejne dni ich pobytu.

- Nie możemy z góry zakładać, że to będą dwa, trzy tygodnie czy dwa miesiące, tak jak zakłada ustawa, ponieważ mogą być różne, powiedzmy sobie, nieprawidłowości wynikające z tego, że zapłacimy komuś z góry jako państwo, a później ktoś się nie wywiąże z tego zobowiązania. W związku z tym środki będą płacone wstecz - zaznaczył Paweł Szefernaker.

Zaapelował, żeby składać wnioski, o ile to możliwe, jak najpóźniej i aby pierwszego dnia nie ruszyć gremialnie do urzędów, bo może to spowodować kolejki przy składaniu wniosków.

Ilu mamy uchodźców z Ukrainy?

Według danych MSWiA, polską granicę od momentu wybuchu wojny przekroczyło 1,7 miliona Ukraińców (dane z 13 marca). Dla uchodźców uruchomiono specjalne pociągi do Czech i do Niemiec. Ukraińcy otrzymali pełne wsparcie naszego kraju od momentu przekroczenia granicy. Na mocy specustawy, którą w sobotę podpisał prezydent RP, będą mogli legalnie przebywać i pracować w Polsce przez 18 miesięcy.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy