Reklama

Przewodniczącym Rady Powiatu Gostyńskiego będzie skarbnik Krobi? 

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bogdan Bujak

Przewodniczącym Rady Powiatu Gostyńskiego będzie skarbnik Krobi?  - Zdjęcie główne

Damian Walczak, członek zarządu powiatu gostyńskiego przejmie funkcję przewodniczącego rady powiatu po śp. Alfredzie Siamie? Wiele na to wskazuje | foto Bogdan Bujak

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Koalicja radnych SKW-PSL ma kandydata na przewodniczącego Rady Powiatu Gostyńskiego. Tymczasem komisarz wyborczy nie otrzymał rezygnacji od mieszkańca Bułakowa (gm. Pogorzela), który zgodnie z prawem wyborczym może uzupełnić wakat i otrzymać mandat powiatowego rajcy.

Rada Powiatu Gostyńskiego pracuje w zmniejszonym składzie 18 członków po nagłej śmierci jej przewodniczącego, Alfreda Siamy O TYM SMUTNYM WYDARZENIU PRZECZYTACIE TUTAJ. Wiemy, kto przyjął mandat radnego. A kogo klub SKW – PSL wystawi na przewodniczącego rady?

Przypomnijmy - we wtorek, 17 stycznia komisarz wyborczy w Lesznie wydał postanowienie dotyczące wygaśnięcia mandatu śp. Alfreda Siamy. 

- Stwierdza się wygaśnięcie z dniem 11 stycznia 2023 roku mandatu radnego, wybranego do Rady Powiatu Gostyńskiego w okręgu wyborczym nr 3 z listy nr 13 KWW SKW Ziemi Gostyńskiej z powodu śmierci - czytamy w komunikacie. 

Ireneusz Szymałka przyjął mandat radnego

W takim przypadku nie przeprowadza się wyborów uzupełniających do rady powiatu. Pierwszeństwo do zajęcia mandatu ma następny kandydat startujący z tej samej z listy, który w ostatnich wyborach samorządowych w 2018 roku dostał największą liczbę głosów, ale nie uzyskał mandatu w radzie. Spośród kandydatów KWW Samorządowej Koalicji Współpracy z okręgu nr 3 - listy nr 13 Alfred Siama zdobył 586 głosów. Kolejny wynik to 94 głosy, które otrzymał Ireneusz Szymałka z Bułakowa. Do niego komisarz wyborczy wysłał pismo z informacją, że przejmuje mandat radnego.  Adresat od momentu otrzymania powiadomienia komisarza wyborczego miał 3 dni na ewentualną rezygnację. 

Wiemy, że delegatura KBW w Lesznie nie otrzymała informacji odmownej. Oznacza to, że Ireneusz Szymałka nie zrzekł się mandatu i uzupełni wakat w radzie powiatu. Ostatnim krokiem jest zaprzysiężenie podczas sesji i przyjęcie w szeregi rady powiatu, co ma nastąpić w drugiej połowie lutego.
 

SKW typuje członka zarządu powiatu gostyńskiego na przewodniczącego rady

Do rozwiązania pozostała kwestia przewodniczącego Rady Powiatu Gostyńskiego. Kto w tej roli zastąpi śp. Alfreda Siamę, który reprezentował klub SKW-PSL, mający większość swoich przedstawicieli w radzie?

Koalicja SKW-PSL zdecydowała (po spotkaniach Stowarzyszenia SKW oraz klubowej koalicji radnych SKW–PSL), że jako kandydata wystawią Damiana Walczaka, który jest też członkiem zarządu powiatu gostyńskiego. Klub udzielił mu bardzo dobrej rekomendacji.

- Znam Damiana Walczaka od lat. Współpracujemy zarówno na niwie zarządu jak i rady powiatu. Jest człowiekiem, który szuka tego, co łączy a nie tego, co dzieli. Kompetentny, szanujący rozmówców, zaangażowany, dysponujący dużą wiedzą merytoryczną, którą zdobywał zarówno w samorządzie gminnym, jak i powiatowym. Na pewno sprawdzi się w roli przewodniczącego rady – powiedział Robert Marcinkowski, gostyński starosta.

Radny Walczak traktuje propozycję jako wyróżnienie i wyraz uznania ze strony klubowych kolegów. 

- Przejęcie roli następuje w niecodziennych i smutnych okolicznościach. Zdaję sobie sprawę, że to olbrzymia odpowiedzialność zastąpić bardzo dobrego przewodniczącego i zrobię wszystko, by jak najlepiej w roli przewodniczącego się odnaleźć. Nie mam ambicji, by dorównać zmarłemu Alfredowi Siamie, ale postaram się godnie pełnić tę funkcję i rzetelnie prowadzić posiedzenia – powiedział wytypowany radny.

Większość w radzie ma koalicja SKW-PSL, jednak pozostałe kluby radnych również mają prawo wystawić swojego kandydata do roli przewodniczącego. Komu ostatecznie rajcy powierzą tę funkcję? Decyzja zapadnie poprzez głosowanie na lutowej sesji Rady Powiatu Gostyńskiego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy