reklama
reklama

Przestraszone dzieci dostają misie, by czuły się bezpiecznie. Akcja „Przytuliś" w KPP w Gostyniu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pierwszych dwadzieścia kolorowych misiów wyjechało ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Gostyniu. Podopieczni placówki współpracują z gostyńską policją, która po raz drugi przystąpiła do akcji "Przytuliś" na terenie, jaki komenda obejmuje swoim działaniem.
reklama

Gostyńscy policjanci dla dzieci

- Nasze kolorowe misie (...) będą radowały serca i oczy małych mieszkańców powiatu - czytamy wiadomości na fanpage'u ŚDS w Gostyniu.

Dokładnie tak będzie. Funkcjonariusze gostyńskiej policji podczas swojej służby niemal każdego dnia są wzywani do interwencji domowych, przeważnie kiedy trwa awantura, pracują przy kolizjach, wypadkach. Niestety, świadkami tych wydarzeń często są dzieci. Pełne negatywnych emocji, przerażone przeżywają każdą sytuację.

Aby zminimalizować traumę i choć na chwilę odwrócić uwagę najmłodszych od wykonywanych czynności służbowych, policjanci postanowili, że będą przekazywać dzieciom „Przytulisie”. 

- To maskotki stworzone specjalnie dla maluchów z naszego powiatu, które biorą udział w traumatycznych dla nich sytuacjach - wyjaśnia st. asp. Monika Curyk, rzecznik prasowa Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu. 

 

Wspólne działanie trzech instytucji z Gostynia

Przytulisie mają wpłynąć na poprawienie stanu psychicznego małych mieszkańców powiatu, złagodzić traumę, ale też negatywne emocje, jakie mogą gromadzić się w sytuacji wykonywania przez funkcjonariuszy policji czynności służbowych z udziałem dzieci.

Funkcjonariusze KPP w Gostyniu z doświadczenia wiedzą, że widok policjanta w szkole czy przedszkolu budzi ciekawość i zainteresowanie dzieci. Natomiast w sytuacji wypadku lub innego zdarzenia drogowego czy interwencji domowej, udział służb mundurowych może być dla dziecka przeżyciem traumatycznym.

Uznano, że wręczenie maskotki podczas opisanych zdarzeń z udziałem dzieci zmniejszy również jego strach z powodu stresującej sytuacji. W tym celu podjęto wspólne działanie 3 instytucji - ŚDS w Gostyniu - gdzie powstają maskotki, KPP w Gostyniu oraz gostyńskiego urzędu miejskiego, który pozyskał pieniądze.

- W bieżącym roku dzięki temu, że wpisaliśmy tę akcję jako projekt „Rodzina – wartości drużyna”, otrzymaliśmy dofinansowanie. Więcej pieniędzy możemy przeznaczyć na zakup materiałów, a dzięki temu więcej maskotek powstanie - tłumaczy Magdalena Rajewska, pełnomocnik ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w Urzędzie Miejskim w Gostyniu. 

Pan i Pani Misiowa dla policjantów od podopiecznych ŚDS w Gostyniu

- Mamy pana Misia i panią Misiową, one są kolorowe, wesołe, zgodnie z przeznaczeniem - dodaje.

W praktyczną realizację projektu z misiami zaangażowani są policjanci Wydziału Prewencji, Wydziału Kryminalnego, Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu oraz podległe posterunki policji.

- Akcją „Przytuliś” chcemy zadbać o to, by trudną sytuację, jaką jest chociażby domowa interwencja policji, dziecko przeszło w warunkach bezpiecznych, przyjaznych, z uwzględnieniem jego potrzeb emocjonalnych - mówi mł. asp. Marek Balczyński, funkcjonariusz z KPP w Gostyniu.

Funkcjonariusze mają obecnie do dyspozycji 20 sztuk kolorowych maskotek, własnoręcznie wykonanych przez podopiecznych i opiekunów gostyńskiego ŚDS. 

- Przewidzianych jest o wiele więcej. Misie są cały czas produkowane - mówi mł. asp. Marek Balczyński z KPP w Gostyniu.

Akcja "Przytuliś" po raz drugi na terenie KPP Gostyń

Działania z „Przytulisiami” na terenie, jaki swoim działaniem obejmuje KPP w Gostyniu realizowane są po raz drugi. Z racji ograniczonych finansów w 2021 roku misiów było kilkadziesiąt. 

- W tym roku mamy większy budżet przeznaczony na realizację projektu, dlatego Przytulisów będzie dużo więcej - deklaruje mł. asp. Marek Balczyński. 

Zapewnia, że akcja zdaje egzamin, o czym może świadczyć fakt, że maskotek zabrakło. 

- Przekazywane były na zdarzeniach drogowych, interwencjach z udziałem dzieci oraz podczas takich zdarzeń, których były świadkami. To, że zabrakło maskotek pokazuje, jak bardzo one są potrzebne, dlatego też w miarę możliwości akcja będzie kontynuowana - mówi mł. asp. Marek Balczyński z KPP w Gostyniu.

Zadanie jest realizowane w ramach programu „Rodzina – wartości drużyna – edycja II” finansowanego w ramach Programu Osłonowego Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie – edycja 2022".

KLIKNIJ w obrazek

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama