Po kilkudziesięciu latach marzenia i plany wędkarzy z Pogorzeli stały się faktem
Pomysł dotyczący stworzenia organizacji dla pasjonatów wędkarstwa, który wśród mieszkańców gminy Pogorzela dojrzewał od wielu lat, wreszcie stał się faktem. Grupa kilku wędkarzy wzięła sprawy w swoje ręce i pod koniec stycznia 2024 r. zorganizowała zebranie założycielskie.
- To inicjatywa przemyślana, rodząca się od wielu lat, którą uważamy za słuszną, szlachetną, mającą na celu, w perspektywie lat, poprawienie rybostanu czy infrastruktury wokół stawów w gminie Pogorzela - przekonywał wówczas Marcin Jasik, który został wiceprezesem Stowarzyszenia Wędkarskiego Gminy Pogorzela.
Ideą powołania stowarzyszenia jest organizowanie i propagowanie wędkarstwa, jako racjonalnej, dobrze zorganizowanej formy wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców gminy Pogorzela oraz innych osób, które wędkarstwo traktują jako ulubioną formę spędzania wolnego czasu. Celem organizacji jest też praca na rzecz ochrony środowiska oraz ochrony ryb.
- Chodzi o prowadzenie zarybiania zbiorników będących pod opieką stowarzyszenia, tak zaplanowanego, żeby przynosiło oczekiwane efekty. Organizowanie spotkań i zawodów wędkarskich. Kształtowanie etyki wędkarskiej wśród dzieci i młodzieży. Planujemy organizowanie szkoleń, spotkań integracyjnych członków stowarzyszenia oraz aktywizację seniorów - mówi Marcin Jasik.
Dostali w użytkowanie 4 stawy: w Bułakowie, Wziąchowie, Głuchowie oraz w Pogorzeli
Jednak statut SWGP i symboliczne, rozpoznawalne logo nie wystarczą, by rozwinąć działalność - wędkowanie to ryby, a ryby to zbiorniki wodne. W lipcu 2024 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli zarządu SWGP z Darią Wyzuj, burmistrz Pogorzeli, na którym wynegocjowano warunki dzierżawy zbiorników wodnych. Po kilku miesiącach (28 listopada) w Urzędzie Miejskim w Pogorzeli doszło do podpisania umowy użyczenia od gminy 4 stawów.
- To zbiorniki wodne położone w Bułakowie, Wziąchowie, Głuchowie oraz w Pogorzeli. Kiedyś od gminy dzierżawił je Polski Związek Wędkarski, teraz "pod opiekę" bierze je nasze lokalne stowarzyszenie. Po podpisaniu umowy mamy prawo akweny zagospodarować, ale też obowiązek opiekować się nimi, utrzymywać na właściwym poziomie zbiorniki i teren dookoła - wyjaśnia Marcin Jasik.
Z obrotu sprawy zadowolona jest również burmistrz Pogorzeli.
- To kolejny krok w stronę aktywizacji naszej społeczności oraz ochrony naturalnego dziedzictwa. Dzięki tej współpracy, gminne zbiorniki wodne staną się jeszcze bardziej przyjazne zarówno dla wędkarzy, jak i dla wszystkich mieszkańców gminy. Cieszymy się, że lokalne organizacje tak aktywnie angażują się w życie gminy i razem możemy tworzyć jeszcze lepsze miejsce - można przeczytać na profilu facebookowym gminy.
Nie tylko rekreacja, ale też społeczna praca
Zadaniem stowarzyszenia jest nie tylko przygotowanie stanowisk wędkarskich. Organizacja powinna zadbać o ochronę użytkowanych wód przed zanieczyszczeniem i kłusownictwem. W planach jest poprawa ich infrastruktury. Na ten cel towarzyszenie chciałoby pozyskiwać fundusze nie tylko z gminnego budżetu, ale też z innych źródeł.
- Zamierzamy przetrzebić krzewy, usunąć niepotrzebne zarośla, stare drzewa, konary. Poprawić stanowiska wędkarskie. Najwięcej pracy pod tym względem czeka nas przy stawach we Wziąchowie i Głuchowie. Przy tym ostatnim zbiorniku jest zarwana skarpa. Przede wszystkim mamy na myśli bezpieczeństwo. Mamy zamówione ławki i kosze na śmieci. Członkowie wychodzą z własną inicjatywą, chcą pomagać - mówi wiceprezes SWGP. - Jesteśmy organizacją otwartą dla wszystkich mieszkańców. Wędkować mogą członkowie naszego stowarzyszenia, ale rekreacyjnie czas nad stawem może spędzać każdy, kto ma na to ochotę - podkreśla.
Kto może wędkować na czterech stawach, które dzierżawi stowarzyszenie?
Wędkowanie na czterech akwenach przejętych od gminy jest dozwolone od 28 listopada. Kto może z tego skorzystać?
- Wędkować na stawach w Bułakowie, Wziąchowie, Głuchowie oraz w Pogorzeli mogą tylko i wyłącznie członkowie SWGP, czyli osoby posiadające legitymację członkowską naszej organizacji - przekazuje Marcin Jasik.
Wyznaczono limity, jeśli chodzi o złowione ryby.
Kto może zostać członkiem SWGP?
Członkiem stowarzyszenia może zostać każdy mieszkaniec gminy Pogorzela (w przyszłości także osoba spoza gminy). Organizacja planuje także współpracę z innymi stowarzyszeniami wędkarskimi.
- Jesteśmy już po wstępnych rozmowach. Zainteresowane taką współpracą są także stowarzyszenia spoza powiatu gostyńskiego. Miłośnicy wędkowania, którzy należeli do Polskiego Związku Wędkarskiego, zainteresowani rekreacją, powinni zapisać się do SWGP, żeby mogli korzystać ze stawów do woli - wyjaśnia wiceprezes SWGP.
Zarząd stowarzyszenia nie obawia się o brak zainteresowanych przystąpieniem do organizacji. Odzew inicjatywy związanej z jej założeniem jest bardzo pozytywny. 8 grudnia w sali pogorzelskiego ośrodka kultury odbyło się spotkanie z mieszkańcami gminy, na którym było obecnych 67 osób. Jak podaje przedstawiciel zarządu, połowa z tej grupy zapisała się natychmiast po zebraniu.
- Aktualnie stowarzyszenie liczy 43 członków, przynajmniej drugie tyle deklaruje chęć przystąpienia. W imieniu zarządu bardzo dziękuję mieszkańcom gminy Pogorzela za przybycie na to spotkanie - za zadawane pytania, za podpowiedzi, za przekazywane chęci pomocy i współpracy - uzupełnia Marcin Jasik.
Składkę członkowską na rok 2025 ustalono w wysokości 290 zł. Dla niektórych są ulgi:
- osoby z orzeczeniem - 150 zł
- junior (14-16 lat) - 150 zł
- emeryci, renciści, kobiety - 200 zł
- osoby w wieku do lat 14 za darmo (pod opieką członka stowarzyszenia)
17.01 ( piątek)
14.02 ( piątek)
14.03* (piątek)
*Co ważne - na 14 marca przyszłego roku wyznaczono ostatni termin, w którym mogą dokonać opłaty osoby zainteresowane wędkowaniem na czterech stawach, którymi gospodaruje SWGP.
Wpłatę składek oraz odbiór legitymacji zorganizowano w sali sesyjnej w MGOK w Pogorzeli w godzinach od 18.00 do 20.00.
- W wyznaczonych dniach i godzinach można nie tylko opłacić składkę i otrzymać legitymację, ale także spotkać się z członkami zarządu naszego stowarzyszenia oraz z opiekunami stawów i przekazać własne pomysły, propozycje. Zarząd naszej organizacji otwarty jest na wszelakie podpowiedzi i inicjatywy jej członków - przekonuje Marcin Jasik.
Jednak, jak wskazuje wiceprzewodniczący zarządu, najważniejszą i podstawową formą przekazywania informacji dotyczących SWGP jest tablica informacyjna, umieszczona przy każdym stawie. Tam wędkarze znajdą bieżące informacje, takie jak np. regulamin stawu, regulamin połowu ryb, kontakt z opiekunami stawu, daty czynów, zarybień, zawodów, a także innych wydarzeń związanych z działalnością stowarzyszenia.
- Każdy członek stowarzyszenia ma bezwzględny obowiązek zapoznania się z informacjami zawartymi na tablicy przed rozpoczęciem wędkowania. Dodatkowo wiadomości podawane będą na portalu społecznościowym, na profilu SWGP oraz na czacie grupy SWGP, założonym w aplikacji WhatsApp - informuje Marcin Jasik.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.