Reklama

Przedterminowe wybory sołtysa sołectwa Głuchów 2022 w gminie Pogorzela

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Życie Gostynia

Przedterminowe wybory sołtysa sołectwa Głuchów 2022 w gminie Pogorzela - Zdjęcie główne

Głuchów. Ostatnie wybory sołeckie odbyły się w 2019 roku. Wtedy na kolejną kadencję wybrano Zdzisława Figielka, który od 2014 roku jest także radnym Rady Miejskiej w Pogorzeli | foto Archiwum Życie Gostynia

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Już w najbliższą środę, 18 maja 2022r. w gminie Pogorzela odbędą się przedterminowe wybory sołeckie sołtysa Głuchowa. Ostatnie, które odbyły się w marcu 2019 roku wygrał Zdzisław Figielek, będący jednocześnie radnym Rady Miejskiej w Pogorzeli. Zdzisław Figielek przewodniczy sołectwu od 2002 roku.

Reklama

W ostatnich wyborach sołeckich w Głuchowie Zdzisław Figielek nie miał kontrkandydata

Poprzednie wybory sołeckie w Głuchowie odbyły się przed ponad trzema laty - dokładnie 5 marca 2019 roku. Na 338 mieszkańców sołectwa w gminie Pogorzela uprawnionych do udziału w zebraniu wiejskim, udział wzięło 60 osób.

Zdzisław Figielek został wybrany głosami zdecydowanej większości - oddano na niego 50 głosów. W wyborach nie miał kontrkandydata. Tym samym jego przewodnictwo sołectwu Głuchowo zostało przedłużone na kolejną kadencję. Trwa zatem nieprzerwanie od 2002 roku.

W 2019 roku do 9-osobowej rady sołeckiej weszli:

 • Mirosław Gol,
 • Halina Grześkowiak,
 • Marian Guźniczak,
 • Zdzisław Jańczak,
 • Andrzej Mielcarek,
 • Andrzej Nowacki,
 • Jarosław Robak,
 • Elżbieta Tomczak,
 • Józef Tomicki

Nowego sołtysa wsi Głuchów wybiorą w strażnicy

Przedterminowe wybory sołtysa wsi Głuchów odbędą się 18 maja 2022 r. (środa) o godz. 19:30 w strażnicy w Głuchowie.

W przypadku braku wymaganego quorum na zebraniu wiejskim w pierwszym terminie, drugi termin wyznaczono na godz.19:45.

Porządek zebrania:

 1. Otwarcie, stwierdzenie prawomocności zebrania wiejskiego (quorum) i zatwierdzenie porządku obrad.
 2. Sprawozdanie z działalności sołtysa za okres sprawowania funkcji.
 3. Wybór komisji skrutacyjnej (głosowanie jawne).
 4. Zgłaszanie kandydatów na sołtysa.
 5. Wybór sołtysa (głosowanie tajne, wybór i ogłoszenie wyników).
 6. Wolne wnioski i zapytania.
 7. Zakończenie zebrania.

Ilu mieszkańców Głuchowa jest potrzebnych do wyboru sołtysa? 

Zgodnie z przepisami sołectwo jest jednostką pomocniczą samorządu gminnego posiadającą własne organy władzy. Władzą wykonawczą jest sołtys, uchwałodawczą – zebranie wiejskie, natomiast rada sołecka pełni funkcje opiniodawcze i doradcze.

Zebranie wiejskie jest uprawnione do przeprowadzenia wyborów sołtysa i rady sołeckiej w obecności co najmniej 10% mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania - prawo do udziału w głosowaniu mają wszyscy mieszkańcy sołectwa:

 • którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 18 lat,
 • stale zamieszkujący na jego obszarze, w tym również osoby przebywające na terenie sołectwa z zamiarem stałego pobytu bez zameldowania na stałe i są wpisane do stałego rejestru wyborców sporządzonego do celów przeprowadzenia wyborów do organów gminy.
Jeśli nie ma wymaganej liczby mieszkańców, to kolejny termin zebrania przypada 15 minut później i wówczas wybory odbywają się bez względu na liczbę osób uczestniczących.

Wybór sołtysa, podbnie, jak i rady sołeckiej odbywa się w głosowaniu tajnym i jest przeprowadzany z zachowaniem określonych wymogów.

Tacy jak on „rodzą się na kamieniu”

Przedterminowe wybory są spowodowane rezygnacją obecnego sołtysa z zajmowanej funkcji. Jak informuje Piotr Curyk, burmistrz Pogorzeli do tamtejszego magistratu wpłynął wniosek dotyczący ustąpienia Zdzisława Figielka z sołtysowania w wiosce.

Nie ma żadnych informacji, aby miał on także zrezygnować z mandatu radnego gminnego.

Zapytany o osobę Zdzisława Figielka włodarz Pogorzeli odpowiada wprost, że tacy społecznicy „rodzą się na kamieniu”.

- Bardzo dobry sołtys, bardzo dobry radny. Abstrahując od zajmowanego stanowiska [politycznego - przyp. red], gdyż nawet kiedyś był w opozycji do mojego ugrupowania, zawsze był rozsądnym radnym, dbającym nie tylko o sam Głuchów, potrafiąc osiągnąć konsensus z mieszkańcami wioski, ale także o całą gminę - mówi Piotr Curyk. 

Z informacji zawartych w piśmie informującym o rezygnacji obecny jeszcze sołtys Głuchowa jako powody swoje decyzji podaje „sprawy osobiste”. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy