Dyrekcja gostyńskiego ośrodka kultury przebudowę tej przestrzeni planowała od dawna, tym bardziej, że bez trudu można było zauważyć, jak dawno nie były remontowane. A prawda jest taka, że gruntowna przebudowa nie była tam wykonywana od ponad 60 lat, czyli od kiedy tylko powstała siedziba ośrodka kultury na osiedlu.
- Po pierwsze chcemy zadbać o bezpieczeństwo. Zniszczone już schody, z których korzystaliśmy do tej pory jednak zbyt bezpieczne nie były. Po drugie, chodzi też o aktywizację tego zielonego terenu przed Hutnikiem - wyjaśnia Tomasz Barton, dyrektor GOK Hutnik.
Perełka Hutnika?
Pracownicy ośrodka kultury wiedzą, że prawdziwym skarbem może być dość duża, ładna, zielona przestrzeń przed siedzibą gostyńskiego Hutnika. Dyrekcja chce, by ten teren zaczął bardziej żyć, dlatego od pewnego czasu z imprezami „wychodzi na taras” przed budynkiem Hutnika i tam właśnie coraz częściej stara się organizować różne wydarzenia. Teren przed tarasem ma stać się rekreacyjnym, zielonym skwerem dla ludzi głodnych kultury i rekreacji. Miłym dodatkiem będzie też książka, którą można zabrać z szafy w holu GOK Hutnik.
- Zadanie związane z rewitalizacją podzieliliśmy na kilka etapów. Remont ścieżki prowadzącej schodami w dół, od tarasu Hutnika do ulicy to pierwsza część rewitalizacji tej przestrzeni. Cały ciąg pieszy zostanie pokryty kostką - tłumaczy dyrektor GOK Hutnik.
Przy wyremontowanych schodach pozostaną kamienne mury - oczyszczone, zmodernizowane.
- Mury z kamienia przy schodach czy tarasie są od samego początku, od kiedy tylko stanął budynek Hutnika. Widać to na zdjęciach z 1962 r. Od momentu, kiedy siedziba GOK zaczęła funkcjonować, ta przestrzeń tak wygląda - dodaje Tomasz Barton.
Nowe oświetlenie przy schodach i co jeszcze?
Jeszcze w 2023 r. przy schodach zamontowane zostanie nowe oświetlenie. Mają pojawić się też drzewka.
- Planujemy następnie dodać elementy małej architektury, podnoszące atrakcyjność terenu zielonego, ale trudno powiedzieć, czy to się uda w 2023 r. - tłumaczy Tomasz Barton.
Dyrektor GOK Hutnik utrzymuje, że w ciągu roku, ewentualnie dwóch lat, zielona przestrzeń przed bazą ośrodka kultury może stać się bardzo przyjemnym miejscem, gdzie mieszkańcy będą mogli i chcieli spędzać czas. I to nie tylko przy okazji imprez w Hutniku.
Ile kosztuje remont schodów przed GOK Hutnik?
Inwestycja związana z modernizacją schodów i montażem nowego oświetlenia będzie kosztowała ponad 100 tys. zł. Pieniądze pochodzą z własnego budżetu GOK Hutnik.
- Staramy się o fundusze z zewnątrz na najróżniejsze projekty, ale w tym przypadku uznaliśmy, że przyszedł najwyższy czas, by przeprowadzić gruntowny remont schodów bez względu na to, czy dotację dostaniemy, czy nie - puentuje Tomasz Barton.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.