Reklama

Produkujemy coraz więcej odpadów. Grozi nam kolejna podwyżka za odbiór?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Produkujemy coraz więcej odpadów. Grozi nam kolejna podwyżka za odbiór? - Zdjęcie główne

Powiat gostyński. 18.710 ton wszystkich rodzajów odpadów odebrano w 2020 r. w gminach powiatu gostyńskiego, należących do KZGRL | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiat gostyński. 18.710 ton wszystkich rodzajów odpadów odebrano w 2020 r. w gostyńskich gminach, należących do KZGRL. - Bardzo często zdarza się, że do kubłów wrzucany jest gruz, który powinien trafić do PSZOK-u. Jeśli właściciel zdecyduje się zabrać go z kubła, to ponownie śmieci są odbierane jako segregowane - opisuje Eugeniusz Karpiński, szef związku.

Reklama

Prawie 9 tys. wszystkich odpadów zmieszanych odebrano w 2020 r. od właścicieli nieruchomości zamieszkałych z gmin powiatu gostyńskiego, należących do KZGRL. Prawda jest taka, że wytwarzamy coraz więcej śmieci. Tylko przez trzy miesiące 2021 roku oddaliśmy ich już o 14% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. A to oznacza, że kolejne podwyżki za wywóz odpadów nie są wykluczone. Wszyscy jesteśmy świadomi - przecież już dziś płacimy drakońskie stawki.

 

Z roku na rok ilość odpadów wzrasta - to wniosek po analizie „śmieciowego” raportu Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego (KZGRL). W 2020 r. przyczyniła się do tego przede wszystkim pandemia. Dużo więcej przebywaliśmy w domu, więc - siłą rzeczy - więcej śmieci lądowało w koszu - choćby po zamówionym z knajpy jedzeniu czy zakupach dostarczonych przez kuriera. Poza tym, wiele osób ten czas wykorzystywało na remonty czy porządki, na prace w przydomowym ogrodzie, wyrzucając przy tym zbędne rzeczy. 

 

Odpady w powiecie gostyńskim. Co pokazuje statystyka?

W 2020 roku od mieszkańców z terenu gmin należących do KZGRL odebrano w sumie 83 tysiące ton odpadów komunalnych, co na osobę daje 365 kg rocznie. Na tę ilość składają się śmieci pochodzące z nieruchomości zamieszkałych, te dostarczone do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) oraz przeterminowane leki przyjmowane przez apteki. 8.988 ton to  masa wszystkich odpadów zmieszanych odebranych na terenie gostyńskich gmin należących do KZGRL w minionym roku - z nieruchomości zamieszkałych (w sąsiednim powiecie - rawickim właściciele prywatnych posesji wyprodukowali tych odpadów jeszcze więcej - 9179 ton).

Dla porównania zajrzeliśmy do statystyk z 2019 roku. I co się okazało? Śmieci - co prawda - odebrano 92 tys. ton, ale w tej ilości mieściły się także odpady z posesji niezamieszkałych - jak restauracje, szkoły czy zakłady pracy.

- Nie możemy więc tego tak wprost porównywać, bo 2020 rok był pierwszym, kiedy nie odbieraliśmy odpadów z nieruchomości niezamieszkałych, czyli zakładów pracy, szkół, urzędów, fabryk itd. - wyjaśnia Eugenisz Karpiński, prezes zarządu KZGRL.

Zgodnie z wprowadzonymi zasadami, te podmioty od stycznia 2020 r. muszą mieć podpisaną umowę z konkretną firmą wywozową na odbiór nieczystości. Związek wyłączył z obsługi wszystkie nieruchomości niezamieszkałe, by koszt odbioru śmieci nie wzrósł dla mieszkańców jeszcze bardziej. 

 

Odpady w powiecie gostyńskim - o 14 % więcej

Według szefa KZGRL, gdyby nawet odjąć masę odpadów z nieruchomości niezamieszkałych, statystyka nie napawa optymizmem.

- Z naszego szacunku wynika, że gdyby się nic nie zmieniło w zasadach, to masa opadów odebranych w 2020 roku w stosunku do masy śmieci odebranych w 2019 roku z nieruchomości zamieszkałych powinna być 30% mniejsza. Ich jest co prawda mniej, ale nie o 30%. Gdybyśmy więc wzięli z 2019 roku tylko odpady z gospodarstw domowych i tak samo z 2020, to w minionym roku było ich znacznie więcej niż wcześniej - tłumaczy szef KZGRL.

Ilość produkowanych przez nas odpadów z roku na rok rośnie. W 2014 ., czyli pierwszym po wprowadzeniu podatku śmieciowego w skali naszego powiatu odebrano 15.997 ton śmieci, a w 2019 r. - aż 29.310 ton (gospodarstwa domowe i nieruchomości niezamieszkałe).

Nie inaczej jest w tym roku.

- Już możemy porównać trzy pierwsze miesiące do analogicznego okresu 2020. Zasady są takie same, a śmieci jest już 14% więcej. To jest bardzo dużo - mówi szef związku. - My się niestety rozliczamy od kilograma, co oznacza, że nasze koszty ciągle rosną, a stawka - póki co - się nie zmieniła.

 

Odpady w powiecie gostyńskim. Inna cena i kompostowanie

Od początku 2020 r. zmieniły się za to zasady gospodarowania śmieciami - nie tylko w zakresie ich odbioru. Mamy obowiązek segregowania odpadów na zmieszane i pięć frakcji - w tym biodegradowalne. To pociągnęło za sobą znaczną podwyżkę cen. W 2019 roku podatek śmieciowy od osoby wynosił 11,50 zł (dla segregujących odpady) oraz 22 zł - w przypadku niesegregujących. Od początku 2020 r. nie można wybrać - wszyscy muszą segregować. A stawka od osoby poszybowała do 24 zł miesięcznie. Kolejną podwyżkę zafundowano nam od czerwca 2020 r. - do 27 zł.

Na zniżkę w wysokości 3 zł mogą liczyć właściciele domów jednorodzinnych, posiadający kompostownik. Do siedziby KZGRL wpłynęło blisko 13.100 deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w których właściciele nieruchomości zadeklarowali kompostowanie bioodpadów we własnym zakresie (dane z końca kwietnia br). Tym samym, objętych ulgą zostało około 50 tys. mieszkańców KZGRL.

- Z 230 tysięcy osób, które są w naszym systemie prawo do tej ulgi miałoby około 40%, bo dotyczy to tylko właścicieli domów jednorodzinnych, ale skorzystało z niej 20% uprawnionych - dopowiada Eugeniusz Karpiński. - Jeszcze drugie tyle może korzystać, ale jednocześnie będzie to oznaczało, że osoby te nie będą mogły już wystawiać brązowych pojemników na śmieci BIO.

 

Odpady w powiecie gostyńskim. Za złą segregację - kara 

Nie każdy stosuje się do przymusowej segregacji wg wytycznych KZGRL. Za niewłaściwy podział śmieci związek nalicza 60 zł od osoby miesięcznie, ale żeby to zrobić niewłaściwą segregację, musi udowodnić.

- Firma, która odbiera odpady od właściciela nieruchomości ma obowiązek sprawdzić, czy zostały właściwie posegregowane. Jeśli nie - zawiadamia o tym daną osobę oraz związek. Musi też wykonać materiał dowodowy, czyli zdjęcia i dopiero na tej podstawie wszczynamy procedurę postępowania, która może się skończyć wysoką opłatą - wyjaśnia Karpiński.

Kilka takich spraw jest już prowadzonych, choć nadal KZGRL stara się działać prewencyjnie i, jeśli to możliwe, daje szansę ponownego posegregowania opadów.

 

Odpady w powiecie gostyńskim. W II połowie 2021 r. zapłacimy więcej?

Czy w związku z tym, że produkujemy coraz więcej śmieci, czeka nas kolejna podwyżka?

- Nie mogę potwierdzić, że stawka się zmieni, ani tego wykluczyć - odpowiada Eugeniusz Karpiński. - Zobaczymy, co będzie dalej. Póki co, rośnie i ilości śmieci, i nasze koszty.

Dodaje, że sytuacja jest dynamiczna. Informuje, że związek nie rozstrzygnął jeszcze przetargu na odbiór odpadów na drugą połowę roku. Zostało bowiem złożone odwołanie od treści zamówienia i sąd przetargowy jeszcze nie rozstrzygnął sprawy. Nie wiadomo więc, ile będzie kosztował odbiór śmieci. Przypomnijmy - 9 zł miesięcznie od mieszkańca kosztował odbiór śmieci segregowanych z gospodarstw domowych w 2014 r. Dziś ta stawka wynosi 27 zł. 

 

2.952 tony* opadów segregowanych odebrano w 2020 roku. 

2.992 tony odpadów odwieziono do PSZOK-ów na terenie działania KGZRL (odpady wielkogabarytowe, budowlane, opony, odpady zielone).

 

Masa odpadów odbieranych w PSZOK na terenie KZGRL:

 • 2014 r. - 3.097 ton
 • 2020 r. - 13.508 ton
 

Masa odpadów zmieszanych odebranych od mieszkańców powiatu gostyńskiego w 2020 r.  - w tonach

 • Krobia 2.096
 • Pępowo 743
 • Pogorzela 704
 • Poniec 1.128
 • Gostyń 4.317
 

Ilość odpadów przypadających na 1 mieszkańca (za 2020 r.)

 • Krobia 337 kg
 • Pępowo 268,3 kg
 • Pogorzela 308,4 kg
 • Poniec 331,4 kg
 • Gostyń 388,1 kg
*dane  na podstawie raportów KZGRL

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy