Boże Ciało w Gostyniu - tym razem procesja wyruszyła z kościoła Ducha Świętego
Procesja Eucharystyczna w Gostyniu w tym roku wyruszyła z kościoła pw. Ducha Świętego w Gostyniu. Wierni przeszli ul. Wrocławską, dalej ul. 1 Maja (deptakiem) aż do rynku. Była okazją do publicznej manifestacji, że wiara nie powinna być realizowana tylko w przestrzeni sakralnej lub rodzinnej, ale że winna przenikać życie społeczne we wszystkich jego wymiarach. Dzieci, które kilka tygodni temu przystąpiły do pierwszej komunii świętej, wzięły udział w procesji i mszy św. w albach komunijnych.
- Chrystus w Modlitwie Arcykapłańskiej prosi: „I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy (...)”. Panie, Kościół założyłeś jeden. To ludzki grzech, złość, podziały spowodowały, że powstały różne odłamy. Ale modlimy się, by nadszedł czas jedności, by jedna wiara, jeden chrzest, jeden Bóg panował - rozważał ks. Grzegorz Robaczyk, proboszcz parafii farnej, przy jednym z ołtarzy, jakie stanęły na drodze procesji, przypominając że „Kościół żyje Eucharystią”.
Przy czwartym ołtarzu, na gostyńskim rynku, została odprawiona msza św. Podobnie, jak w Wielki Czwartek liturgia była podziękowaniem za dar Eucharystii oraz za kapłaństwo.
- Chcemy również dziękować Bogu za wszystkie łaski, jakie otrzymaliśmy: za zgodę i miłość w naszych rodzinach, w naszych parafiach i w różnych wspólnotach, w których żyjemy. I chcemy prosić Boga o pokój na świecie, szczególnie na Ukrainie (...) o braterską miłość w naszych wspólnotach, o wzrost wiary i czci Najświętszego Sakramentu - mówił ks. prałat Artur Przybył, przystępując do odprawienia mszy św.
Kazanie podczas Bożego Ciała w Gostyniu: Tam władze zabraniają odprawiania mszy świętej
Podczas kazania wygłoszonego podczas mszy św., kapłan wyjaśnił, czym jest Wieczernik - to sala w Jerozolimie, gdzie według tradycji, podczas Ostatniej Wieczerzy z uczniami, przed swoją męką, Jezus ustanowił Eucharystię.
- Niestety, w dzisiejszych czasach państwo Izrael surowo zabrania odprawiać tam mszę świętą. Jedyny wyjątek zrobiono dla Ojca Świętego Jana Pawła II. Podczas swojej pielgrzymki do Ziemi Świętej, w marcu 2000 roku, mógł tam sprawować Eucharystię. Przeżył to bardzo głęboko (...) - przekazywał ks. Artur Przybył podczas kazania.
Ksiądz prałat podkreślił, że każdy Kościół, każde miejsce, gdzie jest sprawowana Eucharystia jest takim wieczernikiem.
- Kościół żyje dzięki Eucharystii. Ofiara eucharystyczna jest źródłem, a zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego. Nie zawsze potrafimy właściwie ocenić ważność Eucharystii (...) - przypominał kapłan. - Doceniali ją więźniowie obozów koncentracyjnych, doceniali ją gostyniacy, gdy w trakcie okupacji musieli iść na mszę świętą do odległego o 10 kilometrów kościoła w Domachowie, gdyż pozostałe kościoły w powiecie były zamknięte. Docenialiśmy Eucharystię w czasie pandemii, kiedy do naszych świątyń mogła wejść tylko ograniczona liczba wiernych - uzupełnił ks. prałat.
Niezapomniane przeżycie, czyli ks. Artur Przybył wspomina sprawowane przez siebie msze święte
W kazaniu opowiedział wiernym o swoim jubileuszu czyli 60-rocznicy święceń kapłańskich, którą przeżywał 26 maja - RELACJA Z OBCHODÓW TUTAJ.
- Wspominam z wdzięcznością i wzruszeniem wiele miejsc i chwil, w których dane mi było sprawować Eucharystię - wyznał ks. Artur Przybył.
Wyjątkowym miejscem, do którego ksiądz prałat wraca z sentymentem zawsze będzie imponująca fara w Ostrowie Wlkp., gdzie odprawiał swoją mszę św. prymicyjną, później pojechał z rodzicami na Jasną Górę. Jednak szczególnie wryła się kapłanowi w pamięć msza św. odprawiana w Jerozolimie, w bazylice Bożego Grobu. Ksiądz pielgrzymował tam z kolegami z okazji 25-rocznicy święceń kapłańskich.
- To było niezapomniane, głębokie przeżycie - wyznał ksiądz prałat.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.