Reklama

Proboszcz z Chwałkowa odchodzi. Czy pozostawi w kościele krzywą wieżę?

Opublikowano: 20 maja 2021 06:31
Autor: | Zdjęcie: Łukasz Szolc

Proboszcz z Chwałkowa odchodzi. Czy pozostawi w kościele krzywą wieżę? - Zdjęcie główne

Ks. mgr Artur BIegański, proboszcz parafii w Chwałkowie odchodzi. 1 sierpnia rozpoczyna posługę w nowej parafii | foto Łukasz Szolc

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Obecny proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Chwałkowie - ks. mgr Artur Biegański decyzją arcybiskupa archidiecezji poznańskiej został mianowany proboszczem parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Murzynowie Kościelnym.

Reklama

Ks. Biegański pracę w nowej parafii rozpocznie 1 sierpnia. Kto zastąpi duszpasterza na miejscu gospodarza parafii w Chwałkowie? Na razie nie wiadomo. 

 

Jako proboszcz ks. Biegański „urzęduje” w Chwałkowie 4 lata, czyli od 2017 r. Zdradził, że parafia pw. Świętej Trójcy jest pierwszą, w której jest gospodarzem. To zupełnie inna rola niż wikariusz, większa odpowiedzialność. Jakie wyciągnął wnioski po kilku latach?

- Wystarczy być z ludźmi i razem z nimi przeżywać to, co jest do przeżywania. Wierni potrafią to docenić, a wtedy wszystko działa bardzo dobrze, w obie strony - przyznał ks. Biegański.

Duchowny w rozmowie z dziennikarką przyznał, że dość sporo udało się zrobić przez kilka lat w chwałkowskiej parafii jeśli chodzi o sprawy gospodarcze, ale podkreślił, że - patrząc od strony duchowej - również są pewne osiągnięcia . Bardzo cieszy go fakt, że udało się doprowadzić do wzrostu frekwencji na nabożeństwach w kościele.

Jeśli chodzi o stronę gospodarczą, wymieniono instalację elektryczną w kościele. Proboszcz poinformował ponadto, że obecnie w parafii w Chwałkowie prowadzona jest ekspertyza budowlana, dotycząca budynku kościoła, ponieważ okazało się, że wieża jest krzywa.

- To jako ciekawostka. Może w gminie w przyszłości nasza świątynia będzie atrakcją z krzywą wieżą, aczkolwiek nie wiem, jak się skończą te badania. Wszystko zależy od wyników ekspertyzy - wtedy dowiemy się, czy będzie można wieżą zostawić w obecnym stanie, czy będzie trzeba ją rozebrać - wyjaśnia ks. Artur Biegański.

 

 

Dla niego również najtrudniejszym okresem posługi był czas pandemii, kiedy wprowadzono surowy reżim sanitarny. Był moment w ubiegłym roku, kiedy wewnątrz świątyni, po zarządzonych obostrzeniach, mogło być tylko 5 osób. Wtedy proboszcz zorganizował dla wiernych więcej mszy św.

- To było możliwe tylko dlatego, że musiałem zrezygnować z odprawiania mszy świętych w Domach Pomocy Społecznej, a mam 2 tego typu placówki pod opieką. Kiedy były zamknięte zupełnie, mogłem sobie pozwolić na to, żeby zorganizować więcej nabożeństw w niedzielę w kościele parafialnym. Wcześniej odprawiałem 2 msze św. w kościele, 2 w DPS-ach. Na więcej nie zezwala prawo kanoniczne - wyjaśnił duszpasterz.

 

Później, w czasie tzw. lockdownu związanego z koronawirusem, w Chwałkowie wprowadzono msze św. na zewnątrz świątyni, co spowodowało, że więcej ludzi może brać udział w liturgii.

- To też wpływa na pewno na frekwencję, gdyż wielu wiernych z okolicy przyjeżdża do Chwałkowa na nabożeństwo w niedzielę - poinformował ks. Biegański.

W czasie pandemii, podczas świąt wielkanocnych objeżdżał parafię, ponieważ nie wszyscy mieszkańcy mogli przyjść do kościoła chociażby ze względu na chorobę, a niektórzy po prostu bali się zakażenia koronawirusem.

- Zrobiliśmy to w ten sposób, że transmitowana msza św. jest przez internet. Po nabożeństwie wsiadałem do samochodu i objeżdżałem miejscowości należące do parafii z komunią świętą. Każdy, kto chciał przyjąć pana Jezusa stawał w bramie swojej posesji, gospodarstwa, proboszcz podjeżdżał i rozdzielał komunię. Takie rozwiązanie zostało bardzo dobrze przyjęte przez wiernych - opowiadał proboszcz. 

Podobnie było ze święceniem potraw przed Wielkanocą - każdy z parafian mógł stanąć przy bramie swojej posesji, a proboszcz przyjeżdżał autem z otwartym dachem, aby w ten sposób wodą święconą pokropić potrawy na stół wielkanocny. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 14 dni temu | ocena +1 / -0

  parafianie NSJ

  X. Artur był wikariuszem u nas w Środzie Wlkp. w parafii NSJ, zawsze porywał młodzież i dzieci do Kościoła, sprawiał, że Kościół żył, innowator posługi kapłańskiej, cieszymy się, że teraz powraca w nasze okolice

 • 2 miesiące temu | ocena +2 / -0

  mama

  super ksiądz-- i już go zabierają nam

 • 2 miesiące temu | ocena +1 / -0

  Gosia

  Wielka szkoda że zabierają księdza Artura.