Głosowanie na najbardziej popularnego absolwenta
Uczennice i uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. Powstańców Wielkopolskich w Gostyniu nie byliby sobą, gdyby nie pożegnali się ze swoją alma mater w oryginalny sposób. W tym roku wpadli na pomysł, aby wybrać ze swojego grona najlepszych z najlepszych. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdy nie fakt, że głosowanie na najbardziej popularnego absolwenta odbyło się w dość osobliwych kategoriach:
- Wykidajło inaczej zadymiarz
- Stały bywalec
- Prawdziwy student
- Trybuna ludu
- Wirtuoz wiedzy, czyli omnibus
- Człowiek renesansu
Oczywiście uroczyste zakończenie edukacji przez absolwentów z rocznika 2019 - 2024 miało także swoją oficjalną część.
To był test dla szkoły. Uczniowie zdali go pozytywnie
Tę zainicjował nie kto inny, jak dyrektor ZSZ w Gostyniu. Na wstępie Maciej Marcinkowski przypomniał szczególne okoliczności, w których 121 osób opuszczających jego szkołę w piątkowe popołudnie zjawiło się w jej murach przed 5 laty.
- Przyszliście jako pierwszy rocznik kończący szkołę podstawową po reformie szkolnictwa podstawowego, jak i ponadpodstawowego. Przyszliście jako absolwenci klas VIII wraz z waszymi kolegami kończącymi gimnazjum, co było dla nas nie lada wyzwaniem. Rozpoczynało wtedy naukę 10 klas technikum i 7 klas szkoły branżowej, czyli ponad 500 absolwentów gimnazjum i szkoły podstawowej. Z niepokojem oczekiwaliśmy wyników, jakie będziecie osiągać realizując nową podstawę programową. Po tych 5 latach uważam, że osiągnęliście sukces. Ukończyliście szkołę - to po pierwsze. Po drugie - ukończyliście dobrą szkołę. A po trzecie - udanie i z wielkimi sukcesami rywalizowaliście z waszymi rówieśnikami w zawodach i konkursach. Są wśród was laureaci i finaliści ogólnopolskich olimpiad i turniejów zawodowych. To wy reprezentowaliście szkołę w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu czy Gdańsku (...) Kilkoro z was ma już w kieszeni indeksy wyższych uczelni. (..) Dziękuję dziś wszystkim, którzy reprezentowali szkołę na zewnątrz - powiedział M. Marcinkowski.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ
"Aby każdy z was znalazł swoje miejsce w dorosłym życiu"
Dyrektor nie omieszkał również wspomnieć, że mury szkolne nie były miejscem, gdzie kończący naukę absolwenci przychodzili wyłącznie się uczyć, ale także zwyczajnie spotkać się.
- Poznaliście nowych kolegów i koleżanki: myślę, że te przyjaźnie, a w niektórych przypadkach i miłości będziecie pielęgnować i nie zakończą się z dniem dzisiejszym. Zapamiętacie również wspólne wyjazdy i wycieczki: tutaj szczególne miejsce w pamięci na pewno ma wyjazd ekonomistów na staż do Pragi, miesięczny staż w Portugalii, wyjazdy dwutygodniowe mechatroników i logistyków do Nordhausen i informatyków do Frankfurtu w Niemczech - dodał dyrektor Marcinkowski.
Maciej Marcinkowski dziękował za 5-letnią edukację nie tylko swoim podopiecznym, ale także ich rodzicom i nauczycielom, którzy włożyli dużo wysiłku w ukształtowanie swoich dzieci i uczniów.
- Szkoła, którą ukończyliście zapewniła wam wszelkie możliwe warunki do rozwoju swoich zainteresowań i uzdolnień. Jak to wykorzystacie, pokaże czas. Staraliśmy się przez ten okres nauki tak was ukształtować, aby kończąc ten etap edukacyjny, mogliście bez problemu funkcjonować w społeczeństwie. (...) Życzę wam drodzy absolwenci, aby każdy z was znalazł swoje miejsce w dorosłym życiu. Abyście zawsze spotykali ludzi wam życzliwych, potrafili dokonywać mądrych i prawidłowych wyborów. Na koniec życzę wam powodzenia na egzaminie naturalnym i myślę, że tak samo uśmiechnięci jak jesteście dzisiaj będziecie 9 lipca, gdy będę wam wręczał świadectwa dojrzałości. Mam nadzieję, że wszystkim - powiedział dyrektor ZSZ w Gostyniu.
Tak szkoła dała im potencjał
Z kolei starosta gostyński Robert Marcinkowski, notabene absolwent Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu, mówił, że "nie do końca ważne są oceny, które dzisiaj będziecie widzieć na świadectwach".
- I może nie do końca ważne jest to, ile punktów zdobędziecie na maturze, choć oczywiście jest to swego rodzaju przepustka do lepszego, naukowego życia. Tak naprawdę ważne jest to, kim dzięki tej szkole się staliście. (...) Jest coś, co nas łączy, a jest to przede wszystkim fakt, że dała ona nam potencjał. Niezależnie od tego, w jakich dziedzinach pozwoliła odkryć cząstkę samego siebie, życzę wam, żebyście o tym pamiętali przez całe życie. Jednocześnie dziękuje za to, co zrobiliście w przestrzeni publicznej powiatu gostyńskiego, jak reprezentowaliście nas zarówno w kraju, jak i za granicą. Tak się składa, że niedawno miałem okazję być w Niemczech i słowa o naszych gostyńskich praktykantach zawsze nacechowane są wielką estymą i powagą, co jest naprawdę powodem do dumy - zakończył włodarz powiatu gostyńskiego.
Symboliczny koniec szkoły dla 121 absolwentów ogłosiła Joanna Marcinkowska, wychowawczyni jednej z klas kończących w tym roku edukację w ZSZ.
- Powtarzając za Herbertem: "Idź wyprostowany wśród tych, co na kolanach, Wśród odwróconych plecami i obalonych w krok, Bądź odważny, gdy rozum zawodzi, Bądź odważny, w ostatecznym rachunku, jedynie to się liczy, Bądź wierny, idź". Idźcie więc przez to swoje życie z takim samym zapałem i entuzjazmem, jaki czujecie w sercach dziś, odbierając świadectwa. Pielęgnujcie waszą młodzieńczą otwartość i ciekawość świata, którą tak łatwo zatracić w codziennym życiu. Nie rezygnujcie z marzeń i planów, pamiętając, że każdy z was ma do spełnienia w życiu ważną rolę. Bądźcie odważni i wierni ideałom. Nic nie jest niemożliwe. Powodzenia - zwróciła się po raz ostatni do uczniów J. Marcinkowska.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ
Kasztan będzie o nich przypominał
Na koniec sami absolwenci podziękowali wszystkim, którzy przyczynili się do ukończenia przez nich Zespołu Szkół Zawodowych imienia Powstańców Wielkopolskich w Gostyniu.
- Dziękujemy tym, dzięki którym ta szkoła na chwilę stała się drugim domem. Chcielibyśmy prosić, aby pamięć o nas w murach tej szkoły nie zgasła zupełnie. Dlatego w geście wdzięczności chcielibyśmy złożyć na ręce pana dyrektora sadzonkę kasztana, która posadzona, będzie już na zawsze przypominała o nas. Ale również dla przyszłych roczników będzie mogła być schronieniem, oparciem i przypomnieniem o zbliżających się egzaminach - powiedzieli przedstawicieli pięciu klas piątych opuszczających w tym roku ZSZ w Gostyniu.
KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ ARTYKUŁ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.