reklama

Nietypowa świetlica w ZSZ w Gostyniu. Aż nie chce się chodzić na wagary

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: FB ZSZ Gostyń

Nietypowa świetlica w ZSZ w Gostyniu. Aż nie chce się chodzić na wagary - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
12
zdjęć

foto FB ZSZ Gostyń

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościGaleria prac utalentowanych uczniów, sofy, ławy, regał bookcrossingu – to nie jest typowa szkolna świetlica. W Zespole Szkół Zawodowych w Gostyniu pomogli ją stworzyć rodzice.
reklama

Ma służyć społecnzości uczniowskiej przez wiele lat

Rodzice uczniów ZSZ w Gostyniu od wielu lat współpracują z placówką i wspierają ją chociażby finansując wyjazdy uczniów na konkursy czy zawody sportowe lub w zakupach dodatkowego sprzętu. 

Pomysł odnowienia świetlicy pojawił się podczas dyskusji na zebraniu rady rodziców. Zastanawiano się, jak można wspomóc szkołę, wykorzystując przekazane przez rodziców pieniądze na działanie, którego efekty przysłużyłyby się dużej grupie uczniów. W przedsięwzięciu uwzględniono też opinię czy pomysły uczniów.

- Rada rodziców nie tylko była inicjatorem, ale też sfinansowała to zadanie. Zaangażowaliśmy w akcję również uczniów - wyjaśnia Jacek Kasperski, zastępca dyrektora w ZSZ w Gostyniu.

reklama

Młodzi projektanci z ZSZ w Gostyniu mieli z góry narzucony budżet

Młodzieży uczącej się w gostyńskiej „zawodówce” zlecono wykonanie projektu przebudowy świetlicy. W projekcie można było uwzględnić swoje pomysły. Uczniowie mogli pokazać, co ich zdaniem powinno znaleźć się w remontowanym pomieszczeniu. Musieli też stworzyć kosztorys zadania, chociaż budżet był z góry narzucony - musieli się zmieścić w kwocie 10 000 zł.

- Zrobiliśmy to na zasadzie konkursu, w którym można było wziąć udział indywidualnie lub w grupach. Po przesłaniu projektów przez uczestników konkursu, odbyło się głosowanie wśród uczniów szkoły. Prace projektowe pod względem merytorycznym oceniała też komisja, złożona z nauczycieli, dyrekcji i przedstawicieli samorządu szkolnego - tłumaczył Jacek Kasperski. 

reklama

Podczas wyłaniania zwycięskiego projektu wzięto pod uwagę punkty uzyskane w głosowaniu społeczności szkolnej oraz punkty, jakie przyznała komisja. Okazało się, że poziom dostarczonych prac projektowych był bardzo wyrównany, wybrano dwie koncepcje. Autorzy zwycięskich projektów jako nagrodę otrzymali bony podarunkowe ufundowane przez rodziców.  Te wraz z okolicznościowymi dyplomami wręczyli przedstawiciele rady rodziców i dyrektor szkoły.

Zastępca dyrektora ZSZ w Gostniu koordynatorem akcji

Prace remontowe i zakupy potrzebnych materiałów koordynował wicedyrektor Kasperski, wykonanie remontu zlecono pracownikom szkoły.


Przede wszystkim  pomalowano ściany, wymieniono też oświetlenie. Pojawiło się także nowe wyposażenie (ładne i estetyczne, ale też praktyczne). W pomieszczeniu znajduje się strefa wypoczynku z sofami, ławami i stolikami. Jest też strefa „śniadaniowa” z krzesłami i stołami. Pojawiło się trochę zieleni i kwiatów w doniczkach. Przebywający w świetlicy uczniowie, dzięki zamontowaniu szybkich ładowarek, mogą doładować telefony komórkowe, laptopy, tablety i inne. W świetlicy stanął także regał bookcrossingu (dla tych, którzy kochają czytać), natomiast na ścianie jest miejsce (z ramkami plakatowymi) na organizowanie wystaw prac utalentowanych uczniów ZSZ. Jako pierwsza swoje grafiki prezentuje uczennica klasy 3TE  Julia Dypczyńska.

reklama

- Zgłaszają się już kolejne osoby - podkreśla Jacek Kasperski. - Myślę, że udało nam się stworzyć ładne, estetyczne i przyjemne miejsce do odpoczynku, gdzie na lekcje mogą poczekać uczniowie, którzy do szkoły dojeżdżają autobusem. To też pomysł na spędzenie przerwy lekcyjnej, tym bardziej, że dociągnęliśmy tam również szkolny radiowęzeł. Jak na warunki szkolne jest to idealne rozwiązanie - uzupełnia wicedyrektor ZSZ w Gostyniu.

Całkowicie odmieniona świetlica w budynku Zespołu Szkół Zawodowych przy ul. Poznańskiej w Gostyniu została oddana do użytku jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi. Po dwóch tygodniach widać, że z ostatecznego efektu bardzo zadowoleni są zarówno inicjatorzy (czyli rodzice), projektanci i jednocześnie użytkownicy (czyli szkolna młodzież) oraz koordynator prac - wicedyrektor Jacek Kasperski. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama