reklama

Gostyńska „zawodówka” ma nowoczesną ekopracownię - zielone serce szkoły

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Gostyńska „zawodówka” ma nowoczesną ekopracownię - zielone serce szkoły - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
47
zdjęć

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościZespół Szkół Zawodowych w Gostyniu wzbogacił się o ekopracownię złożoną z dwóch sal edukacyjnych. Jedna z nich, wyposażona w wysokiej klasy sprzęt, dotyczy odnawialnych źródeł energii (OZE). 31 stycznia 2024 roku odbyło się oficjalne otwarcie nowoczesnej pracowni.
reklama

Uczniowie gostyńskiej „zawodówki” już korzystają ze szkolnej pracowni wyposażonej w nowoczesny, wysokiej klasy sprzęt. Doskonałą okazją do zaprezentowania zmodernizowanych i doposażonych sal edukacyjnych młodszym uczniom ze szkół podstawowych oraz ich opiekunom był finałowy etap "Powiatowego konkursu wiedzy ekologicznej", który zorganizował ZSZ w Gostyniu wraz ze starostwem powiatowym [CZYTAJ TUTAJ].

Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu ma rozbudowaną ekopracownię

Po wyłonieniu zwycięzców i wręczeniu nagród goście oraz uczestnicy konkursu mogli zwiedzić ekopracownię i obejrzeć sprzęt. Dla najbardziej "ciekawskich" przygotowano warsztaty, które prowadzili uczniowie IV klas ZSZ. Zademonstrowali działanie energii wiatru, słońca i wodoru.

reklama

Ekopracownia mogła zostać podzielona na dwie sale edukacyjne dzięki dofinansowaniu, które placówka uzyskała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pieniądze umożliwiły zakup wymarzonych urządzeń.

Dotacja została przyznana placówce w ramach projektu „Doposażenie pracowni edukacyjnej OZE w Zespole Szkół Zawodowych im. Powstańców Wielkopolskich w Gostyniu” i wyniosła blisko 75 tysięcy złotych.

- Ekopracownia będzie służyła nie tylko uczniom kształcącym się w zawodzie technika odnawialnych źródeł energii, ale będzie także pracownią dostępną dla dzieci i młodzieży z całego powiatu gostyńskiego. Tutaj z pewnością wiedzę ekologiczną będzie można ugruntowywać i doskonalić - powiedział Robert Marcinkowski, gostyński starosta. 

reklama

Dzięki uzyskanej dotacji, w ekopracowni powstały dwa stanowiska badania instalacji fotowoltaicznej - jedno z solarnym inwenterem hybrydowym, drugie z mikroinwenterami, wyposażone  w panele fotowoltaiczne, w rozdzielnię fotowoltaiczną, a także w elementy potrzebne do montażu instalacji. Powstało stanowisko pomiarów i ładowania akumulatorów z profesjonalną ładowarką i elektronicznymi testerami. 

- Ponieważ w szkole kształcimy uczniów w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Ćwiczenia w laboratorium oraz sam egzamin przeprowadzamy przy użyciu dużej ilości sprzętu. W związku z tym kupiliśmy wyposażenie do stanowisk egzaminacyjnych. Tam uczniowie przygotowują się do egzaminu, a później go zdają. Tutaj zakupiliśmy przetwornicę solarną, sprzęt pomiarowy, narzędzia, elektronarzędzia, stacje lutownicze - wymieniał Jacek Kasperski, wicedyrektor szkoły oraz nauczyciel m.in. informatyki.

reklama

Pracownia VR z "zawodówce" w Gostyniu zgodna z projektową wizualizacją

W ramach projektu, w jednej z sal stworzono też stanowisko dotyczące wirtualnej rzeczywistości (VR) i multimediów, z dużym interaktywnym monitorem. Zakupiono najnowszej wersji gogle oraz laptop multimedialny. Jest też stanowisko umożliwiające profesjonalne przygotowanie do egzaminów zawodowych.

- To pozwoli nam na kształcenie uczniów w zupełnie inny sposób, będziemy je wykorzystywać na różne sposoby - powiedział Jacek Kasperski. - Uczniowie będą mogli zobaczyć, jak zbudowane jest serce człowieka, poznać zasadę jego działania. Dzięki urządzeniom można znaleźć się w środku serca zobaczyć obieg krwionośny z każdej strony. Oczywiście najbardziej atrakcyjne są filmy w technologii 360 stopni, których coraz więcej jest w internecie, a które sami zamierzamy tworzyć - dodał wicedyrektor. 

reklama

Zwrócił uwagę, że nowe stanowisko VR, jest odbiciem wymarzonej wizualizacji ekopracowni, którą umieszczono w projekcie dołączonym do wniosku o dotację.

- Cieszymy się bardzo, że udało nam się zrealizować nasze plany związane z tym stanowiskiem w 100 procentach - przyznał Jacek Kasperski.

W obu pracowniach wymieniono wysłużone oświetlenie sufitowe na energooszczędne oprawy LED, a w sali dotyczącej OZE - starą tablicę zastąpił monitor interaktywny.  

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama