ZSZ w Gostyniu wysoko w rankingu "Perspektyw" i z nagrodą od starosty
Na spotkaniu, które odbyło się 31 stycznia 2024 r. w auli ZSZ w Gostyniu (przy ul. Poznańskiej) poruszono również kilka spraw, ktorymi ostatnio "żyje" placówka, kształcąca uczniów szkoły zawodowej i techników. Starosta gostyński Robert Marcinkowski pogratulował szkole ogromnego sukcesu, jakim było zajęcie 31. miejsca wśród najlepszych techników, w Ogólnopolskim Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2024.
- Jesteśmy w takim szczególnym momencie. Niedawno ukazał się ranking "Perspektyw" – bardzo opiniotwórczego czasopisma, które podsumowuje działania szkół w całej Polsce. Dotarłem do informacji, że w rankingu brało udział 1500 techników z całego kraju. Proszę sobie wyobrazić – część z państwa już o tym wie – nasze technikum w ZSZ w Gostyniu zajęło bardzo wysokie – 31. miejsce, a jeśli chodzi o technika w samej Wielkopolsce, uplasowało się na miejscu 5., przed technikum gostyńskim były tylko technika poznańskie i technikum w Ostrowie. To jest niewątpliwie sukces szkoły. A jeśli są sukcesy, to trzeba je doceniać – stwierdził włodarz powiatu gostyńskiego.
Z tej okazji przekazał dyrektorowi ZSZ w Gostyniu, Maciejowi Marcinkowskiemu prezent, a raczej nagrodę, jaką wymarzyła sobie szkoła, czyli kamerę 360 stopni. Wygląda na niepozorny gadżet, ale ma obiektyw z dwóch stron. Robiąc zdjęcia lub filmując przy użyciu tej kamery, można uzyskać obraz 360 stopni. Urządzenie ma też wbudowany mechanizm sztucznej inteligencji.
Kamera będzie służyła zarówno uczniom, kształcącym się w zawodzie technik reklamy, technik informatyk jak i w kierunku obsługa ruchu turystycznego. Starosta wręczał ją z przekonaniem, że przyczyni się do podniesienia jakości narzędzi pracy, które do dyspozycji mają uczniowie.
- Przede wszystkim jest to nagroda za zasługi, które szkoła niewątpliwie osiągnęła na polu rywalizacji w ramach rankingu czasopisma „Perspektywy”. Jest to największy sukces szkoły z powiatu gostyńskiego w historii tego plebiscytu – podkreślił starosta gostyński, wręczając gadżet z poleceniem „niech dobrze służy”.
Trzeba dodać, że placówka od co najmniej 10 lat zdobywa zaszczytne tytuły w ogólnopolskim rankingu szkół czasopisma "Perspektywy" - czasami jest to tytuł Srebrnej Szkoły, Brązowej Szkoły, a ostatnio - po raz trzeci - ZSZ Gostyń zdobył tytuł Złotej Szkoły
Kto stanął na podium "Powiatowego konkursu wiedzy ekologicznej" w Gostyniu?
„Powiatowy konkurs wiedzy ekologicznej” został przygotowany dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych. Miał sprzyjać poszerzeniu wiedzy uczestników z zakresu ekologii i odnawialnych źródeł energii (słonecznej, wiatrowej, wodnej, geotermalnej oraz opartej o biogaz, biomasę i wodór) oraz propagowaniu ich wykorzystania. Został zorganizowany w ramach pilotażowego programu „Ekopracownia”, realizowanego w ramach Priorytetowego „Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej”. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem starosty gostyńskiego Roberta Marcinkowskiego.W połowie stycznia przygotowano pierwszy etap „Powiatowego konkursu wiedzy ekologicznej”. Eliminacje szkolne wyłoniły uczniów, którzy mogli reprezentować daną placówkę w finale konkursu. Zadaniem uczestników było rozwiązanie opracowanego przez organizatorów testu wiedzy. W sumie w zmaganiach konkursowych organizowanych w gminnych "podstawówkach" wzięło udział 123 uczniów.
Po analizie wyników etapu szkolnego komisja konkursowa, której przewodniczył wicedyrektor Jacek Kasperski, wyłoniła 10 uczestników etapu finałowego:
- Adamczak Aleksandra kl. 7A SP 1 Gostyń
- Bogusz Zuzanna kl. 7A SP 1 Gostyń
- Cygiel Bartosz kl. 7B SP 5 Gostyń
- Czapla Olga kl. 7B SP 2 Gostyń
- Demski Paweł kl. 7A SP Pogorzela
- Dudkowiak Weronika kl. 7B SP 1 Gostyń
- Frąckowiak Sebastian kl. 7A SP 2 Gostyń
- Maślankowska Maja kl. 7D SP Krobia
- Pawlicki Maksymilian kl. 8A SP 1 Gostyń
- Ruta Julia kl. 7B SP 2 Gostyń
- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim osobom, które wzięły udział w konkursie, gdyż wiedza ekologiczna jest naszą inwestycją w przyszłość. W przyszłość przede wszystkim waszą, młodych ludzi, ale także następnych pokoleń. Ekologia musi być naszą codziennością i cieszę się, że tylu młodych ludzi, mieszkańców powiatu gostyńskiego jest dzisiaj w tę wiedzę ekologiczną zaangażowanych – zwrócił się do młodzieży i opiekunów Robert Marcinkowski, gostyński starosta, zanim rozpoczęła się rozgrywka finałowa.
W ostatnim etapie konkursu grupa 9 najlepszych uczestników rywalizowała na zasadzie teleturnieju "Jeden z dziesięciu". Walczyli o tablet Samsung Galaxy, który z pewnością większość uczniów chciałaby mieć w swojej szkolnej torbie. Za II miejsce można było otrzymać inteligentny głośnik Google Nest Hub 2 najnowszej wersji, który może być początkiem budowania inteligentnego domu, gdyż jest w stanie zastąpić wiele urządzeń domowych. Nagrodą za III miejsce był powerbank o bardzo dużej pojemności 25000 mAh, z solarną ładowarką. Wszyscy finaliści otrzymywali solarne powerbanki Extralink.
Zakres pytań obejmował szoroko pojętą ekologię. Padały pytania o zasady segregacji odpadów, trzeba było popisać się również wiedzą z zakresu energii odnawialnej - źródeł i sposobu jej wykorzystania, a także z ochrony środowiska. Najtrudniejsze, jak mogło się wydawać, były tzw. pytania otwarte, bez podpowiedzi a, b lub c. Uczestnikom kibicowali rówieśnicy z "podstawówek", którzy przyjechali zwiedzić szkołę. Mocno trzymali kciuki również opiekunowie, którzy koordynowali przygotowanie do konkursu.
Zwyciężyła Zuzanna Bogusz z kl. 7A Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyniu, II miejsce zajęła Maja Maślankowska kl. 7D SP w Krobi, a III - Weronika Dudkowiak z kl. 7B, również z gostyńskiej "jedynki".
Zdobywczyni I miejsca, zapytania o wrażenia "na ostatniej prostej" stwierdziła:
- Nie było bardzo trudno, ale łatwo też nie było. W drugiej części finałowych rozgrywek nie byłam specjalnie zasypywana pytaniami. Przygotowywałam się dwa dni.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.