Paliło się w pobliżu bazyliki na Świętej Górze
Tak było w okolicach Gostynia, w piątkowy wieczór (14 lipca 2023 r.). Ogień pojawił się na polu w pobliżu klasztoru księży filipinów na Świętej Górze.Zgłoszenie wpłynęło do dyżurnego w komendzie powiatowej PSP w Gostyniu około godz. 19.30. Informowano o niewielkim pożarze - paliło się ściernisko i zboże na pniu. Na miejsce zadysponowano 2 zastępy JRG z jednostki straży pożarnej w Gostyniu, oraz 2 zastępy z OSP w Goli.
Akcja straży pożarnej była błyskawiczna i skuteczna, podano prądy wody. Pożar udało się szybko opanować i przez to ogień nie przeniósł się na pozostałe części pola.
Najprawdopodobniej dzięki temu, spaleniu uległo zboże rosnące na niewielkim obszarze - ok. 100 m2. Właściciel oszacował straty na około 2 tys. zł
Co było przyczyną pojawienia się ognia?
- Zapalenie zboża podczas prac polowych - napisano w raporcie, który dowodzący akcją złożył w komendzie powiatowej PSP w Gostyniu.
Przyczyną była najprawdopodobniej wada urządzeń rolniczych. Podczas wykonywania prac na polu pojawiła się iskra, co spowodowało zapalenie się zboża i ścierniska.
Pożary podczas żniw w powiecie gostyńskim
Nie był to pierwszy pożar w powiecie gostyńskim, który wybuchł ostatnio podczas prac polowych wykonywanych przy żniwach. 5 lipca, przed południem pożar wybuchł na polu w Kromolicach. Iskra pojawiła się przy prasie, maszyna się zapaliła, a ogień przeniósł się na ściernisko.7 lipca po południu zapaliło się zboże na pniu, słoma, a także ściernisko w Czajkowie. Tego samego dnia strażacy pracowali przy pożarze ścierniska i zboża na pniu w Drzewcach w gm. Poniec - O AKCJI PISALIŚMY TUTAJ.
Nie próżnowali też strażacy z OSP w Karolewie. 7 lipca zostali zadysponowani do pożaru słomy i ścierniska w miejscowości Głoginin (gm. Borek Wlkp.). Z kolei 10 lipca podczas prac polowych zapalił się kombajn, a także ściernisko w Bodzewie.
Jak zwiększyć bezpieczeństwo pożarowe podczas żniw?
Żniwa to najważniejszy i kluczowy okres dla rolników, ale trzeba mieć świadomość, że wiążą się one również z wysokim ryzykiem wystąpienia pożarów podczas prac rolniczych. Upalne dni, brak opadów, a także silny wiatr znacząco zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się ognia podczas zbioru płodów rolnych.Żeby uchronić zboże i sprzęt przed pożarem przede wszystkim należy odpowiednio przygotować pole przed rozpoczęciem zbiorów. Warto usunąć zalegające na drogach gałęzie i kamienie, które mogłyby utrudnić szybki i sprawny dojazd wozów gaśniczych. Należy również wykosić trawę i suchą roślinność, znajdującą się między polami - zdecydowanie utrudni to rozprzestrzenianie się ognia.
Podstawową czynnością jest również dokładne sprawdzenie nie tylko prognozy pogody, ale sprzętu przed wyruszeniem w pole. Regularne przeglądy techniczne i konserwacja sprzętu, mogą zapobiec ewentualnym wyciekom paliwa lub iskrzeniom, które mogłyby spowodować pożar.
Kiedy jest sucho, a słupki rtęci w termometrach szybują, warto też zadbać, by w pobliżu pola, na którym pracuje kombajn albo prasa znajdowała się cysterna z wodą oraz traktor z pługiem. Dzięki temu, w razie pożaru można szybko zacząć gasić ogień, a palące się miejsce oborać, uniemożliwiając rozprzestrzenianie się płomieni.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.