Reklama

Powiatowy transport - co będzie z autobusami w 2022 r.? Powiat gostyński podoła finansowo?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Powiatowy transport - co będzie z autobusami w 2022 r.? Powiat gostyński podoła finansowo? - Zdjęcie główne

Powiat gostyński. Wszystko wskazuje na to, że w 2022 roku powiatowy transport zbiorowy zostanie utrzymany | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W 2021 r. powiat gostyński jako pierwszy w naszym subregionie uruchomił transport zbiorowy dla mieszkańców. Linie autobusowe zostały przystosowane tak, by umożliwić osobom z całego powiatu dojazd do jego stolicy – Gostynia, by mogły dotrzeć do lekarza, urzędu czy na zakupy. Co będzie z transportem powiatowym w 2022 roku?

Okazuje się, że samorząd powiatowy utrzyma w 2022 r. własne autokarowe przewozy mieszkańców na terenie powiatu gostyńskiego. A to dzięki temu, że otrzyma od wojewody dopłatę z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych, która wynosi ponad 100 tys. zł.

Przypomnijmy, powiat gostyński 1 kwietnia 2021 r. uruchomił transport zbiorowy dla mieszkańców. 9 linii autobusowych zostało przystosowanych tak, by umożliwić osobom z całego powiatu dojazd do jego stolicy – Gostynia.

- (...) Jest to pewien początek powrotu transportu publicznego w naszym powiecie. 2-3 samochody stojące przy prawie każdej posesji nie rozwiążą problemu ludzi starszych, którzy z różnych powodów nie chcą lub nie mogą poruszać się samochodem a chcą nadal być w miarę samodzielni. Nie wolno też zapominać o sporej grupie ludzi młodych, którzy nie posiadają jeszcze uprawnień do kierowania pojazdami a muszą i chcą również się przemieszczać (...) - komentuje Jerzy Ptak, naczelnik wydziału komunikacji i dróg w Starostwie Powiatowym w Gostyniu.

Po podjęciu decyzji o uruchomieniu własnego transportu zbiorowego, samorząd powiatowy w ślad za tym zabezpieczył środki finansowe we własnym budżecie w wysokości 180.000 zł. Usługa w mijającym roku była również dofinansowana z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w wysokości 131.040 zł. 

Dzięki temu, jako uzupełnienie transportu komercyjnego, uruchomione zostały dodatkowe linie autobusowe, które mają umożliwić wielu mieszkańcom dojazd do Gostynia. Są skierowane głównie do osób, które nie posiadają własnego środka transportu, a chcą samodzielnie dotrzeć do Gostynia (np. do lekarza, urzędu, bądź po zakupy) i z niego powrócić. Linie są zaplanowane tak, by dojazd z każdej gminy obejmował jeden dzień targowy w Gostyniu.

W okresie od 1 kwietnia do 28 grudnia 2021 r. z transportu skorzystało około 1650 pasażerów. Samorząd powiatowy, mając na uwadze te dane, postanowił kontynuować dodatkowy transport w nowym roku.

- Uważamy, że dobrze zorganizowany transport publiczny może i czyni życie na wsi lepszym i przyjemniejszym. Jego całkowity brak prowadzi do wykluczenia społecznego wielu ludzi. Powiat gostyński nie tylko organizuje własne linie autobusowe, ale uczestniczy również z innymi samorządami w dużym projekcie kolejowym - odbudowa linia Gostyń- Kąkolewo, którego powodzenie także poprawi możliwości komunikacyjne naszych mieszkańców - wyjaśnia naczelnik Ptak. 

Samorząd powiatowy otrzymał już z urzędu wojewódzkiego informację, że będzie mógł ponownie skorzystać z dopłaty z „Funduszu rozwoju przewozów autobusowych”. To dobra informacja dla mieszkańców, bo oznacza to, że przez cały rok 2022 na terenie powiatu gostyńskiego nadal będą świadczone usługi transportowe. Zmianie nie ulegną ceny biletów, powiat gostyński nadal stosuje preferencyjne stawki dla pasażerów.

W budżecie powiatu gostyńskiego na 2022 r. zaplanowano 150.000 zł na opłacenie powiatowych przewozów autobusowych. 104.832 zł to środki pozyskane z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych WUW.

Czy gdyby samorząd nie otrzymał dofinansowania, powiatowy transport zbiorowy na terenie powiatu byłby kontynuowany?

- Jest to pytanie, z którym prędzej czy później przyjdzie się zmierzyć wielu samorządom w Polsce. Na wsi żyje u nas ok. 40% populacji a w naszym powiecie ok. 50%. W ostatnim 30-leciu kraj nasz przeszedł duże przeobrażenia, polska wieś jeszcze większe. (...) Niewielu mieszkańców wsi pracuje w miejscu zamieszkania. Codziennie tysiące naszych mieszkańców rano wyjeżdża do pracy czy szkoły, by po południu wrócić do domu. Prawie przy każdej posesji stoją 2-3 samochody. Czy oznacza to, że problem dojazdu do miejsca zatrudnienia, szkoły, urzędu, lekarza, na zakupy, czy po prostu odwiedzenia bliskich jest rozwiązany? Na pewno nie. Przed 30-laty przez każdą wioskę przejeżdżał „jakiś tam PKS”. Obecnie bardzo niewielu mieszkańców wsi może skorzystać z transportu publicznego. Mając to na uwadze samorząd powiatu gostyńskiego już przed sześciu laty (nie było wówczas mowy o żadnym dofinansowaniu zewnętrznym) podjął kroki, które mają zmienić niekorzystną sytuację mieszkańców wsi. (...) Od kwietnia roku 2021 ruszyły linie autobusowe organizowane przez nas. (...) Uważamy, że dobrze zorganizowany transport publiczny może i czyni życie na wsi lepszym i przyjemniejszym. Jego całkowity brak prowadzi do wykluczenia społecznego wielu ludzi. Powiat Gostyński nie tylko organizuje własne linie autobusowe, ale uczestniczy również z innymi samorządami w dużym projekcie kolejowym (linia Gostyń- Kąkolewo), którego powodzenie także poprawi możliwości komunikacyjne naszych mieszkańców. (...) Transport publiczny, to zagadnienie, nad którym powinniśmy pochylić się w znacznie szerszym gronie - odpowiedział Jerzy Ptak, naczelnik wydziału komunikacji i dróg w Starostwie Powiatowym w Gostyniu .

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy