Reklama

Do trzech razy sztuka

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Bogdan Bujak

Do trzech razy sztuka - Zdjęcie główne

Przed pandemią kawalkady wózków inwalidzkich z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Chumiętkach prowadzone przez opiekunki nie były niczym nadzwyczajnym na drodze powiatowej między Krobią a Chumiętkami. Nie można też zapomnieć o dzieciach zmierzających do szkoły, choć tutaj duża poprawa nastąpiła po zmianie trasy autobusu szkolnego. Mimo wszystko ścieżka w tej części gminy jest bardzo potrzebna | foto Bogdan Bujak

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W tym roku oddano do użytku świetlicę wiejską w Chumiętkach. Inwestycja warta prawie pół miliona złotych była jednym z najważniejszych przedsięwzięć realizowanych w ostatnich latach we wsi. Jeszcze bardziej palącą potrzebą jest jednak budowa ścieżki pieszo-rowerowej łączącej miejscowość z Krobią. Właśnie pojawia się pierwsza realna szansa na powstanie ciągu komunikacyjnego dla obszaru, który w zasadzie stał się przedmieściami stolicy gminy.

Reklama

Gmina dała na projekt ścieżki

Próby podejścia do tego zdania samorządy powiatowy i gminny czyniły już nieraz. W 2015 roku powiat zlecił opracowanie dokumentacji projektowej na budowę ścieżki pieszo-rowerowej (środki na ten cel w wysokości 30 tys. zł przekazał krobski samorząd). Niestety, to by było na tyle. W tamtym czasie ani powiat, ani gmina nie znalazły funduszy, które pozwoliłyby na powstanie ścieżki (całkowity koszt przedsięwzięcia oszacowano na ponad 1,2 mln zł, z czego lwią część miało pochłonąć odwodnienie, budowa studni rewizyjnych oraz wpustów ulicznych warte 720 tys. zł).

Dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych nie udało się zdobyć

Minęło kilka lat, w trakcie których mieszkańcy Chumiętek zajęci budową świetlicy cały czas mieli z tyłu głowy brakującą infrastrukturę drogową.

- To nawet nie musiałaby być ścieżka. Wystarczyłby zwykły chodnik, ale żeby było bezpiecznie - mówili swego czasu zamieszkujący w tamtym rejonie.

Z kolei w grudniu 2020 roku gmina Krobia próbowała zdobyć dofinansowanie w ramach naboru do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Aplikowano o 1 mln 280 tys. zł przy kosztorysie całkowitym 1,6 mln zł. Również i ta próba zakończyła się niepowodzeniem.

Teraz samorządy liczą głównie na własne siły

Dzisiaj, po wstępnych uzgodnieniach między powiatem a gminą jest wola realizacji tej inwestycji w roku 2022. Obydwa samorządy zabezpieczyły po 600 tys. złotych w swoich budżetach. Powiat zlecił także aktualizację dokumentacji projektowej.

- To przedsięwzięcie jest jak najbardziej wskazane, czy chociażby kwestia ustalonego planu zagospodarowania przestrzennego dwa lata temu, gdzie kolejne tereny zabudowy mieszkaniowej zostały wyznaczone w tym rejonie. Myślimy, że na pewno będzie wzrastała liczba mieszkańców przy ulicy Adama Mickiewicza na obszarze od obwodnicy do miejscowości Chumiętki - mówi Marcin Krzyżostaniak, kierownik referatu gospodarki przestrzennej w krobskim magistracie. 

Według dotychczasowego projektu ścieżka pieszo-rowerowa ma przebiegać po stronie prawej jadąc do strony Krobi w kierunku Chumiętek. Inwestycja obejmie budowę ciągu z kostki betonowej o długości ok. 545 m i szer. 2,5m na odcinku drogi powiatowej od obwodnicy Krobi do Chumiętek, a także zjazdów i budowę kanalizacji deszczowej (około 720 mb). Przy ścieżce pieszo-rowerowej ma też stanąć od 12 do 15 lamp oświetleniowych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy