Organizowanie pomocy dla uchodźców cały czas trwa. W przekazywaniu informacji na ten temat bardzo przydatny okazał się portal społecznościowy. W sieci co chwilę pojawiają się informacje o tym, jakie rzeczy czy artykuły aktualnie najbardziej są potrzebne, o zbiórkach odzieży i innych artykułów. Posty z informacją o wolnych miejscach noclegowych, mieszkaniach, pokojach udostępniają właściciele prywatnych posesji - portal gostynska.pl zebrał informacje o najważniejszych akcjach, a także ludziach, którzy je koordynują - TUTAJ.
Zakwaterowanie dla uciekających z Ukrainy
Od piątku w Gostyniu i okolicach, a także w sąsiednich gminach przygotowywane są tymczasowe noclegi dla uchodźców z ostrzeliwanej przez armię rosyjską Ukrainy. Udało się umeblować i wyposażyć w najpotrzebniejsze artykuły cały dom, udostępniony w gminie Gostyń dla uciekających przed wojną rodzin, a także matek z dziećmi. Nie było z tym większego problemu, odzew był niemal natychmiastowy - mieszkańcy gminy Gostyń okazali ogromne serca, chętnie udzielali pomocy. Przy transporcie mebli, a także środków i rzeczy, niezbędnych do wyposażenia domu pracowali strażacy z OSP w Goli. Pomagali również w umeblowaniu.
- Putinowska propaganda zaśmieca umysły. I... wcale nas to nie obchodzi. Naszą postawą nie może być strach, ale pomoc. I to nie deklaracje, ale konkrety. Tak właśnie dzieje się w powiecie gostyńskim. Jestem zbudowany niezwykłą reakcją wielu mieszkańców na prośbę o pomoc. W ostatnich godzinach pokazaliście wielkie serca. Odzew na zbiórki przeszedł nasze największe oczekiwania. Bardzo za to dziękuję. Dziękuję moim współpracownikom, przedstawicielom urzędów i instytucji, wolontariuszom z naszego powiatu i Ukrainy, którzy wykonują wielką pracę. Dziękuję również panu Mirosławowi Sobkowiakowi, dyrektorowi PCPR w Gostyniu oraz pani Annie Sowula szefowej BOIK. Dzięki zgodnej współpracy, jeszcze przed skoordynowaną na szczeblu państwowym pomocą, mamy kilkanaście miejsc, które natychmiast możemy oddać dla matek z dziećmi, dla naszych przyjaciół z Ukrainy. Czekamy na Was i pomagamy - napisał Robert Marcinkowski, gostyński starosta na fanpage’u.
Pierwsi uchodźcy w Gostyniu
Jak niezbędne były te działania, pokazała już noc z soboty na niedzielę, kiedy do Gostynia zaczęli docierać pierwsi uchodźcy.
- Sprowadzamy Ukraińców do Gostynia. Są to dwie kobiety i troje dzieci. Bardzo pomogło nam starostwo, dostaliśmy najpotrzebniejsze artykuły, środki higieny i czystości. Teraz mogą bezpiecznie zakwaterować się w mieszkaniu na gostyńskim osiedlu, które na tymczasowy nocleg przeznaczyła dla uchodźców osoba prywatna - taką informację otrzymaliśmy w nocy od mieszkanki gminy Gostyń.
Darmowe posiłki
Właściciel sali bankietowej Twist w związku z przybyciem do Gostynia i okolic ukraińskich rodzin zadeklarował, że zapewni im bezpłatny, ciepły posiłek. Sala znajduje się przy ul. Starogostyńskiej. Mieszkańcy Ukrainy dostaną tam posiłek od poniedziałku do piątku, w godzinach 13-15. Kontakt: tel. 65 572 33 88.
Transport do Przemyśla
Na wschód Polski z Gostynia ruszył transport z najbardziej potrzebnymi rzeczami - środkami higieny, łóżeczkami dla dzieci i artykułami spożywczymi. Z prywatnej posesji przy ul. Poznańskiej w sobotę wieczorem, o godz. 20. wyjechały trzy busy po brzegi załadowane wszystkim, co jest potrzebne do przygotowania tymczasowego noclegu i pobytu dla uchodźców z Ukrainy. Wyjazd zorganizował Szymon Furmann, właściciel jednego z busów, a udało się to również dzięki ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców naszej gminy.
- Moja narzeczona pochodzi z Gostynia. Pracuje w Poznaniu, w instytucji, która sprowadza do Polski mieszkańców Ukrainy. To Centrum Pracy Warto Razem, które organizuje pomoc osobom poszukującym pracy stałej lub tymczasowej. Oprócz tego działa w organizacji społecznej „Warto razem”, która pomaga Ukraińcom przebywającym w Polsce. W ostatnich dniach odebrali telefony z Medyki i Przemyśla - z różnych instytucji, które przy wschodniej granicy Polski przygotowują obozy dla uchodźców, noclegi i tymczasowe mieszkania dla matek z dziećmi. Okazało się, że te ośrodki w Przemyślu najbardziej potrzebują pomocy rzeczowej. Szukają materacy do spania, łóżeczek dla dzieci - wyjaśnia Szymon Furmann.
Jeden bus z niezbędnymi rzeczami załadowano w Poznaniu, drugi w Nowym Tomyślu, a częściowo w Gostyniu. Trzeci - zatrzymał się w Gostyniu.
- Post o tym, że wyjeżdżamy do Przemyśla wstawiłem na facebooku o godz. 14.00. Odzew tutejszych mieszkańców przerósł nasze oczekiwania. W ciągu trzech godzin zjawiło się mnóstwo osób. Jeszcze teraz [rozmawiamy o godz. 20.00 - przyp. red.] dzwonią osoby, że mają łóżeczka - po kilka nawet, pościel, że są gotowi to oddać, ale samochody mamy już pełne, pękają w szwach - opowiada Szymon Furmann.
Busy udało się załadować do pełna również dzięki mieszkańcom Krajewic, gdzie mieszka siostra Szymona. Tam zorganizowano błyskawiczną zbiórkę odzieży, artykułów spożywczych - głównie suchego prowiantu oraz materacy. Przewidywano, że auta dotrą do Przemyśla w ciągu 11-12 godzin.
- Dojedziemy pod konkretny adres do instytucji wspierającej uchodźców, rozpakowujemy busy. Zrobimy rozeznanie, gdzie jeszcze potrzebna jest pomoc, jakiego rodzaju i wracamy do Poznania. Tam 4-5 magazynów zapełnionych jest potrzebnymi rzeczami - pościelami, artykułami spożywczymi, żywnością, produktami z długim terminem przydatności do spożycia, a także środkami czystości, artykułami higienicznymi dla uchodźców. Nawet samochód ciężarowy wyruszył na wschód, być może pojedziemy jeszcze raz - mówi właściciel jednego z busów.
Harcerze dla Ukrainy
Na prośbę o pomoc dla Ukrainy zareagowała również Wielopoziomowa Drużyna Harcerska w Gostyniu. Od poniedziałku harcerze ruszają ze zbiórką rzeczy dla potrzebujących z Ukrainy! Można przynosić niezbędne artykuły (odzież, buty, środki opatrunkowe i higieniczne) do harcówki przy ul. Starogostyńskiej 3a (wejście od tyłu budynku, po schodkach w dół). Pomoc będą przyjmować w godzinach:- poniedziałek, 28.02., godz.: 16.00- 17.00
- wtorek, 01.03., godz.: 16.00-17.00
- środa, 02.03., godz.: 16.00-17.00
Kontakt: dh Marcelina - tel. 691 180 771
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.