Reklama

Ponad 500 nowych czytelników, w tym 160 superczytelników. Niezwykłe osiągnięcia biblioteki publicznej w Gostyniu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Uwielbiamy chwalić się znakomitymi osiągnięciami, cieszyć się, świętować. Tak też było z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Gostyń. Dyrekcja placówki pochwaliła bibliotekarki z oddziału dla dzieci i młodzieży. Powodem były „wielkie liczby”. - Ponad 500 nowych dzieci zapisanych do biblioteki, w tym ponad 160 dzieci, którym nadajemy status Superczytelnika - to grupa, która ponad 10 razy wróciła do nas - mówił zadowolony Przemysław Pawlak, zarządzający gostyńską biblioteką publiczną.

W  bibliotece miejskiej 26 października 2022r. podsumowano kampanię „Mała książka - wielki człowiek”. To ogólnopolska akcja prowadzona od 5 lat przez Instytut Książki. Gostyńska książnica dołączyła do niej 2 lata temu. Znakomite wyniki były powodem zwołania konferencji prasowej. Dyrektor uważa, że liczby mówią same za siebie.

- Cieszę się, że akcja odbywa się w Gostyniu i to ze znakomitymi rezultatami. Mamy naprawdę wielkie liczby - zdobyliśmy ponad 500 nowych dzieci zapisanych do biblioteki, w tym jest grupa ponad 160 dzieci, którym nadajemy status Superczytelnika - to dzieci, które ponad 10 razy wróciły do nas. To zasługa tytanicznej pracy bibliotekarek z oddziału dla dzieci i młodzieży - jednego z najważniejszych w naszej instytucji - podkreślał Przemysław Pawlak, dyrektor gostyńskiej biblioteki. 

Jak zauważył  dyrektor - panie z oddziału dla dzieci i młodzieży wykonują wręcz tytaniczną pracę, przy bardzo skromnych zasobach osobowych, gdyż bibliotekarki są tylko trzy. 

- Dają radę, kupują książki, opracowują je. Oprócz tego, że koordynują akcję, prowadzą też działania animacyjne. Bardzo uniwersalni żołnierze, efektowni pracownicy - chwalił Przemysław Pawlak. 

Biblioteka w Gostyniu otwiera drzwi dla przedszkolaków

Celem cyklicznej kampanii społecznej „Mała książka - wielki człowiek” jest uświadomienie rodzicom jak ważną rolę w rozwoju dziecka odgrywa literatura. Zainicjowany w 2017 roku projekt ma zachęcać rodziców i opiekunów do czytania książek dzieciom już od narodzin, a także przekonać dorosłych, że wspólne czytanie książek pomaga maluchom w nazywaniu emocji, uczy je empatii, a także poszerza słownictwo. 

Ogólnopolska akcja społeczna ma trzy etapy i skierowana jest: do nowo narodzonych dzieci, przedszkolaków, a także pierwszoklasistów (oraz ich rodziców i opiekunów), do których rocznie trafia blisko milion bezpłatnych Wyprawek Czytelniczych. Część kampanii przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym jest realizowana w bibliotekach publicznych. 

Jak zostać najmłodszym czytelnikiem gostynskiej biblioteki publicznej?

Co powinien zrobić przedszkolak, by wziąć udział w akcji i zostać najmłodszym czytelnikiem? Podczas konferencji te kwestie wyjaśniała Izabela Mehr, kierowniczka Oddziału dla Dzieci i Młodzieży gostyńskiej biblioteki miejskiej.

Powinien przyjść do książnicy lub bibliobusu z opiekunem (rodzicem, dziadkiem, starszym rodzeństwem), założyć konto czytelnicze czyli - inaczej mówiąc - zapisać się do biblioteki i po prostu wypożyczać książki. 

- Każdy przedszkolak, który będzie miał założone konto czytelnicze otrzymuje wyprawkę czytelnika - to darmowy komplet książek: Krasnal w krzywej czapce, autorstwa Wojciecha Widłaka (...)  Druga książka to broszura informacyjna dla rodziców, o tym, jak ważne jest wspólne czytanie z dzieckiem. To najnowsza wyprawka, którą wydajemy po raz pierwszy - wyjaśniała Izabela Mehrm, koordynatorka ogólnopolskiej kampanii w gostyńskiej bibliotece.

Kierowniczka opowiedziała też, jak można zostać Superczytelnikiem w gostyńskiej bibliotece. 

- Za każdą wizytę w „oddziale dziecięcym”, która poparta będzie wypożyczeniem chociażby jednej książki, mały czytelnik otrzymuje naklejkę, którą zbiera na specjalnych „kartach małego czytelnika”. Jeśli uzbiera 10 naklejek, dostaje zaszczytny tytuł Superczytelnika i małą niespodziankę - mówiła szefowa oddziału dla dzieci i młodzieży.

Gostyńska biblioteka publiczna w ogólnopolskiej kampanii bierze udział od jesieni 2020 r. Pierwszą wyprawkę wydano 12 października. Początki akcji czytelniczej w Gostyniu zbiegły się z trudnym czasem pandemii, na co również zwróciła uwagę Izabela Mehr. Wówczas biblioteka była czasowo zamknięta, swobodny dostęp do półek został ograniczony.

- Dzieci mogły wypożyczać książki przy drzwiach, za specjalnymi pleksami. Pomimo tego udało nam się przyciągnąć do biblioteki naprawdę rzesze czytelników. Przez te 2 lata wydaliśmy w oddziale dla dzieci i młodzieży blisko 500 Wyprawek Czytekliczych. To dla nas wielka radość, ogromny sukces, bowiem większa część tych wyprawek trafiła do nowo zapisanych czytelników. Dzięki kampanii uzyskaliśmy, powtórzę jeszcze raz - 500 nowych czytelników w wieku przedszkolnym. To nie jest jedyna grupa wiekowa, która korzysta z naszych zasobów. Ogromnie się cieszymy - mówiła zadowolona Izabela Mehr. 

Akcja promocyjna prowadzona jest cały czas na platformie informacyjnej biblioteki publicznej w Gostyniu, a także w mediach społecznościowych. Jednak, według koordynatorki kampanii „Mała książka - wielki człowiek” w Gostyniu, największy skutek przynoszą indywidualne spotkania z przedszkolakami, zarówno w bibliotece, jaki i w przedszkolach gminy Gostyń. 

- W czasie pandemii częściej my, bibliotekarki mogłyśmy dotrzeć do dzieci. Zawsze w trakcie takich spotkań reklamujemy bibliotekę, zachęcamy do czytania, do wypożyczania książek, do odwiedzin w bibliotece. Promujemy również kampanię „Mała książka - wielki człowiek” - powiedziała Izabela Mehr, podkreślając, że pod względem bezpośrednich spotkań z maluchami jesienny kalendarz mają zapełniony.

Stali mali goście

Spotkania dla grup zorganizowanych prowadzone są również w oddziale dla dzieci - to ponad 100 grup dzieci, które rocznie odwiedzają gostyńską książnicę, by uczestniczyć w zajęciach z książką. Dzięki temu, że "oddział dzieciecy" zaangażował się w ogólnopolską akcję, biblioteka otworzyła się na najmłodszych czytelników - maluchy w wieku 3 - 5 lat stały się stałymi gośćmi w oddziale dla dzieci i młodzieży (wcześniej w wieku 6+) i wypożyczają książki.

Akcja prowadzona w Gostyniu, została dostrzeżona przez Instytut Książki. Bibliotekarki zostały zaproszone na międzynarodową konferencję, która odbędzie się w połowie listopada 2022 r. w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Zespół z Gostynia będzie prezentować sposób prowadzenia akcji z wykorzystaniem bibliobusu.

 - Właśnie z pokładu biblioteki mobilnej docieramy do wiejskich dzieci - wyjaśnił Przemysław Pawlak.

Gratulacje wiceburmistrza, który sam dzieciństwo spędził w bibliotece

Zespołowi prowadzącemu akcję w gostyńskiej bibliotece, ogromnych osiągnięć na tym polu pogratulował Grzegorz Skorupski, zastępca burmistrza Gostynia.

- Pół tysiąca nowych czytelników, z czego 1/3 to superczytelnicy, to wyjątkowy sukces. Jeśli chodzi o rozwój czytelnictwa, najważniejsze są małe dzieciaki, bo to one przyprowadzają rodziców, starsze rodzeństwo, dziadków. (...) Mam nadzieję, że dzięki temu nasz naród będzie czytał, będzie się rozwijał - powiedział wiceburmistrz Gostynia.

Przyznał, że kiedy sam, jako dziecko, w czasach szkolnych odwiedzał bibliotekę, zaglądał do oddziału dla dzieci i młodzieży (od wielu lat w tym samym miejscu), uwielbiał nastrój, klimat biblioteki.

- Przychodziłem z przejęciem, nastawiony na poszukiwanie książek, a wrażenie było niesamowite. Ten nastrój wciąż tutaj jest, nic się nie zmieniło, magiczna atmosfera pozostała. Za to serdecznie dziękuję, bo wiem, że to jest ogrom pracy, świetne nastawienie do czytelników. Życzę pomyślności w rozwoju akcji, oby jak najwięcej „Krasnali w krzywej czapce” można było rozdać - powiedział zastępca burmistrza Gostynia.

Ulubione książki to takie o „dinozarłach”

Okazało się, że słowa dyrektora biblioteki w Gostyniu o spotkaniach z przedszkolakami, a także o napiętym kalendarzu pod względem zajęć nie były rzucone na wiatr. W „oddziale dziecięcym” w środę było gwarno, radośnie i kolorowo. Do biblioteki przyszła grupa maluchów - „Motylki” z Przedszkola Miejskiego nr 7 w Gostyniu. Każdy zainteresowany był książką.

- Dostałam dyplom dla czytelnika, który już chodzi do przedszkola i słucha pań - pochwaliła się Majka, która w bibliotece jest bardzo częstym gościem, więc nic dziwnego, że ma status superczytelnika.

Jakie książki czyta kilkuletnia dziewczynka?

- Jakieś tam moje ulubione, to są takie o „dinozarłach” - informowała  z przejęciem. Dziennikarze dowiedzieli się też, że w tym miesiącu przeczyta 4 książki, a w następnym planuje sięgnąć po 18.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy