Reklama

Ponad 400 tys. zł dla gminy Gostyń. Są wyniki rozdania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: WZDW Poznań

Ponad 400 tys. zł dla gminy Gostyń. Są wyniki rozdania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - Zdjęcie główne

Konferencja prasowa wojewody wielkopolskiego podczas ogłaszania wyników dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg | foto WZDW Poznań

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gminie Gostyń przyznano pieniądze z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Inwestycja związana z przebudową osiedlowej ulicy jest na liście podstawowej zadań zakwalifikowanych do dofinansowania. Dwa zadania z powiatu gostyńskiego znajdują się na listach rezerwowych.

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg - ile pieniędzy dla Wielkopolski?

Premier Mateusz Morawiecki 6 lutego 2023 r. ogłosił wyniki naboru wniosków o dofinansowanie inwestycji drogowych w gminach i powiatach w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Do Wielkopolski w tym rozdaniu trafi w sumie ponad 233 mln zł. 

- Te środki to realne wsparcie budowy i modernizacji dróg najbliższych mieszkańcom Wielkopolski – dróg gminnych i powiatowych. To dzięki nim będą powstawać nowe inwestycje, nowe miejsca pracy, ale to także nowe możliwości dla biznesu i przede wszystkim podniesienie komfortu życia mieszkańców i poprawa ich bezpieczeństwa na drogach – podkreślił Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. 

Jak mówił wojewoda, Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to bezpośrednie wsparcie dla naszej lokalnej infrastruktury. Dzięki dofinansowaniu Wielkopolska ma szansę na szybki rozwój. Drogi stają się nowoczesne i bezpieczne.

W naszym województwie wsparcie finansowe RFRD uzyska 150 zadań, w tym 42 powiatowych i 108 gminnych. W sumie przebudowanych ma zopstać ponad 184 km dróg.

Która ulica w Gostyniu zostanie zbudowana za pieniądze Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg? 

Po ogłoszeniu wyników wiadomo, że z rządowego dofinansowania w powiecie gostyńskim skorzysta gmina Gostyń, która dzięki dodatkowej kasie będzie mogła kontynuować plan budowy dróg na rozwijającym się miejskim osiedlu. Samorząd otrzymał pieniądze na: 

  • budowę ulicy J. Zybera wraz z kanalizacją deszczową i oświetleniem. Wartość zadania oszacowano na 871 875 zł, kwota dotacji to 50% - 435 937 zł, pozostała kwota będzie pochodzić z budżetu gminy Gostyń.
- Cieszę się bardzo z tej wiadomości - przyznał na gorąco Karol Stefaniak, gostyński radny i szef rady osiedla Pożegowo, którego mieszkańcy najbardziej skorzystają na inwestycji.

Jakie inwestycje z gostyńskiego na liście rezerwowej Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg?

Na listach rezerwowych czekają dwa inne zadania drogowe, które - po przyznaniu pieniędzy - mogłyby być realizowane. Chodzi o: 

  • inwestycję gm. Gostyń związaną z budową nowej drogi w mieście - od ul. Podgórnej do ul. Wielkopolskiej wraz z kanalizacją deszczową (ul. Dolna). Wartość zadania wynosi 4 498 644 zł, gmina miałaby otrzymać 50% dofinansowania czyli 2 249 322 zł (37 miejsce na 39 wniosków rezerwowych)
  • inwestycję samorządu powiatowego dotyczącą przebudowy i rozbudowy drogi powiatowej łączącej szosę wojewódzką 434 w Krobi z miejscowością Chumiętki. Zadanie oszacowano na 1 749 807 zł, a kwota dofinansowania wynosi 874 903 zł (23 miejsce na 27 wniosków rezerwowych)
Oba wnioski w zestawieniu rezerwowym znalazły się jednak prawie na końcu listy. Inwestorzy – samorząd gminy Gostyń i powiatu gostyńskiego - nie liczą na dofinansowanie w tym rozdaniu. Szymon Jakubowski – etatowy członek zarządu powiatu gostyńskiego nie spodziewa się dodatkowych funduszy z budżetu państwa w aktualnym rozdaniu RFRD.

- Nasza pozycja jest tak odległa, że w aktualnym rozdaniu raczej szans na dofinansowanie przy budowie drogi w Krobi nie mamy. Wartość wniosków znajdujących się przed nami na liście rezerwowej wynosi mniej więcej 60 mln zł. Nie ma możliwości byśmy dostali pieniądze. Nie liczę na to. Będziemy starać się o fundusze w kolejnych naborach, z innych źródeł dofinansowania. Bez dodatkowych pieniędzy zadania nie będziemy w stanie realizować - komentuje Szymon Jakubowski. 

Bez uzyskania dodatkowej kasy z RFRD lub z innego źródła nie powstanie również nowa droga na ul. Dolnej w Gostyniu (łącząca ul. Wielkopolską i Podgórną). Samorząd gminy Gostyń podjął decyzję, że w 2023 roku będą realizowane inwestycje, na które wpłyną pieniądze zewnętrzne.

- Na pewno będziemy składać na to, lub inne przedsięwzięcie wnioski o dotacje z innych źródeł. Będziemy starać się pozyskiwać fundusze, ale musimy przy tym analizować możliwości gminy. Będziemy brali pod uwagę różnorodność możliwości uzyskania dofinansowania i składali wnioski na zadania naprawdę ważne dla gminy - wyjasnia Mariusz Konieczny, naczelnik wydziału inwestycji w gostyńskim magistracie.

 


To nie pierwszy raz, kiedy województwo wielkopolskie otrzymuje wsparcie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

-  Program od kilku lat umożliwia nam rozbudowę dróg i rozwój naszej okolicy. Dzięki Rządowemu Funduszowi Rozwoju Dróg od 2019 do Wielkopolski trafiło ponad 1,3 mld zł, co pozwoliło na realizację 937 zadań - blisko 1,3 tys. kilometrów dróg. Dzięki tym funduszom możemy komfortowo jeździć do pracy, a dzieci bezpiecznie dotrzeć do szkoły - zaznaczał Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski podczas ogłaszania wyników naboru.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy