"Sokół" w Piaskach był mocno zakorzeniony
W środę, 24 kwietnia w sali widowiskowej Centrum Kultury i Biblioteki w Piaskach mieszkańcy oraz pasjonaci zebrali się na piątym już spotkaniu z regionalistą Janem Niedzielą, który tym razem opowiadał o historii Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w 110. rocznicę powstania organizacji.
- Towarzystwo to propagowało sport, turystykę, gimnastykę i zdrowy tryb życia. Upowszechniało także podnoszenie kultury fizycznej i sił moralnych młodzieży polskiej, zarówno jeżeli chodzi o dyscypliny letnie, jak i zimowe. Hołdowało zasadom olimpijskim wziętym z antycznych ideałów wychowawczych wyrażanym przez słynne motto: „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Polsce miało swój hymn zwany „Marszem sokolim”, a także witało się powiedzeniem: „Czołem czuwaj”, które potem na swoje potrzeby przyjęło harcerstwo polskie - tłumaczył Jan Niedziela.
Godłem towarzystwa był sokół w locie, który w pazurach trzymał dwie sztangi do ćwiczeń. W okresie zaborów symbol ten był zakamuflowanym godłem polskim bardzo mocno zwalczanym przez zaborców.
"To całkowity przypadek"
Właśnie ów godło jest niezwykłym znaleziskiem, które odsłonięto podczas historycznego spotkania.
- Kilka dni temu wójt-elekt przesłał mi zdjęcie czegoś znalezionego u niego na strychu, co mnie zszokowało. Mamy 110-lecie, a tutaj okazało się, że jest to ikona piaskowskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, która była z naszymi ojcami-założycielami tej organizacji od jej zarania. (....) Płaskorzeźba została wykonana przez Jana Talarskiego, jednego z założycieli towarzystwa - wyjaśniał piaskowski regionalista.
Wiekowe godło odsłonił nowy wójt gminy Piaski. Jak mówi Dariusz Naskręt, odnalezienie zabytku i to w tak niezwykłym momencie, to całkowity przypadek.
- Robiliśmy porządki na strychu, na nieużytkowym poddaszu. Choć wielokrotnie tam byłem, dopiero jednak teraz zainteresowałem się tym, co leży na jednej z belek i okazało się, że to bardzo fajne znalezisko - zdradza D. Naskręt,
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD MATERIAŁEM FILMOWYM
Sam dom stanowi kawał historii
Budynek przy ulicy Rynek 14 w Piaskach, w którym odkryto godło "Sokoła" należy do rodziców nowego wójta i też ma swoją chlubną historię, gdyż w przeszłości zamieszkiwała w nim rodzina Marcina Talarczaka, żołnierza i cenionego miejscowego patrioty, którego zamordowano w czasie II wojny światowej w obozie koncentracyjnym.
- Płaskorzeźba znalazła się w nim ponieważ towarzystwo zostało tu utworzone. Przez wiele lat tu wisiała towarzysząc wszystkim spotkaniom „Sokoła” (...) Po odnalezieniu i potwierdzeniu przez pana Jana autentyczności, poprosiłem Mariusza Sobeckiego z Gaso-Gostyń, żeby zajął się znaleziskiem, gdyż godło było pęknięte. Po umyciu i renowacji naszym oczom ukazał się niezwykły widok - opowiada Dariusz Naskręt.
W Piaskach będzie izba pamięci?
Jan Niedziela zasugerował nowemu wójtowi, aby "Sokół" zawisł w gabinecie wójta-elekta. Nowy włodarz Piasków ma jednak inny pomysł na nadanie zabytkowi odpowiedniego znaczenia.
- Mam nadzieję, że w Piaskach powstanie izba pamięci i to będzie mógł być jeden z eksponatów udostępnionych mieszkańcom. Gdyby wygospodarować miejsce pan Jan mógłby nawet oprowadzać młodzież czy uczyć dzieci o historii Piasków, naszej gminy. Jest to jedna z rzeczy, którą będę chciał w tej kadencji zrobić - deklaruje nowy wójt.
KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ ARTYKUŁ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.