Reklama

Pomożecie? W powiecie gostyńskim trwa 14. akcja Mikołaje 2021. Każdy może coś podarować

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. PCPR w Gostyniu

Pomożecie? W powiecie gostyńskim trwa 14. akcja Mikołaje 2021. Każdy może coś podarować - Zdjęcie główne

Gostyń. Zbiórka darów w SP w Siemowie podczas akcji w 2020 r. | foto arch. PCPR w Gostyniu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwa czternasta powiatowa akcja pomocowa pn. Mikołaje. Każdy może się przyłączyć - indywidualnie lub grupowo. Do tej pory dzięki wspólnej akcji mieszkańcy powiatu gostyńskiego przygotowali ponad 4.700 dużych paczek dla dzieciaków i innych osób potrzebujących.

Reklama

Od 2008 roku, czyli czternasty rok z rzędu Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Stowarzyszenie „Dziecko” prowadzą akcję przygotowywania paczek z prezentami świątecznymi dla dzieci z najuboższych rodzin powiatu gostyńskiego oraz dla samotnych ubogich seniorów czy osób z niepełnosprawnością. Wydarzenie nosi nazwę „Mikołaje 2021”.

Akcja polega na przygotowaniu paczki dla dziecka wskazanego przez organizatorów składającej się np. z zabawek, w tym edukacyjnych, gier planszowych, książek, przyborów szkolnych, słodyczy itp. Paczka może też być przygotowana dla osoby starszej, samotnej, schorowanej czy osoby z niepełnosprawnością.
Paczki dla takich osób mogą składać się ze długoterminowych środków żywności, kawy, sprzętu AGD, słodyczy, środków czystości oraz artykułów chemicznych, np. proszków do prania itp.  oraz kocy.  

- Można też podarować luzem dary, które złożą się na paczki dla rodzin lub osób w potrzebie. Przyłącz się! - zachęca Mirosław Sobkowiak, szef Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

To właśnie PCPR i Stowarzyszenie „Dziecko” koordynują akcję przygotowywania paczek dla dzieci z najuboższych rodzin powiatu gostyńskiego oraz dla samotnych ubogich seniorów czy osób z niepełnosprawnością. Wolontariusz - grupowy lub indywidualny przygotowujący paczkę - sam ustala jej wartość. Paczki odbiera PCPR w Gostyniu (ul. Wrocławska 8 (II poziom) do 17 grudnia. 

Poszczególni uczestnicy akcji obejmują swoim patronatem konkretne dzieci lub osoby starsze czy osoby z niepełnosprawnością i przygotowują dla nich paczki. Co roku do inicjatywy przyłączają się ośrodki pomocy społecznej. One wraz z PCPR i Stowarzyszeniem „Dziecko” przygotowują listy dzieci oraz osób starszych wymagających wsparcia. Listy dostępne są w PCPR w Gostyniu tel. 65 572 75 28 (p. Hanna  Czwojda). 

Paczki te następnie trafiają dyskretnie do rodziców. A ci budując swój autorytet, wręczają je dzieciom pod choinkę. Chodzi o to, żeby pociechy zobaczyły, że mają rodziców, którzy mimo przeciwności losu starają się być dobrymi rodzicami, a trudna sytuacja w tym nie przeszkadza, aby dać dziecku taką paczkę. 

Paczki dla seniorów czy osób z niepełnosprawnością zostaną przekazane im bezpośrednio. Pracownicy i wolontariusze PCPR w Gostyniu, ośrodków pomocy społecznej oraz Stowarzyszenia „Dziecko” zadbają o to, by paczki trafiły do swoich adresatów przed Świętami Bożego Narodzenia. 

Można też zebrać i przekazać dary, z których wolontariusze koordynatorów akcji złożą następnie prezenty dla potrzebujących. 

Do udziału w wydarzeniu zgłaszają się już darczyńcy: szkoły, przedszkola, organizacje pozarządowe, firmy sektora gospodarczego i ich pracownicy oraz indywidualni mieszkańcy powiatu gostyńskiego. 

- Wiem, że czasy nie są łatwe, ceny walą w górę, niepewne jutro... Ale jest w naszym powiecie pewna Rodzina - dwóch Seniorów, którzy mimo ubóstwa podjęli się wychowania dwojga wnucząt: 8-letniej dziewczynki i 11-letniego chłopca. Ponieważ kilka tygodni temu zmarła Im Mama. Bez wahania postanowiłem, że to właśnie Im w tym roku zrobię, a właściwie zrobimy, prezent na Boże Narodzenie w ramach akcji Mikołaje 2021 - napisał Marcin, jeden z mieszkańców Gostynia, na swoim koncie facebookowym. - (...) Jak co roku mam do Was prośbę o pomoc w tym zadaniu. Rodzina nie ma wielkich wymagań: z takich większych to jedynie niewielka pralka, którą chciałbym Im kupić. Po za tym środki spożywcze i chemiczne. Nawet ze swojej skromności nie wspomnieli o jakichkolwiek prezentach dla dzieci, a tych też nie powinno zabraknąć. To jak, pomożecie?! - pyta dalej Marcin w swoim poście. 

Odzew był natychmiastowy. 

- Pomożemy! Też chętnie pomogę! A chcemy z mężem dorzucić mały dodatek do prezentu. My też - pisali w komentarzach internauci ze szlachetnymi sercami.

Dzięki takim ludziom zostaną przygotowane duże paczki dla dzieciaków, osób starszych czy niepełnosprawnych, którzy nie mogą liczyć na prezent pod choinką lub na wsparcie w trudnym okresie zimowym. 

Można też zebrać środki finansowe i przekazać je na np. leczenie stomatologiczne, rehabilitacyjne lub okulistyczne dziecka, przez konto Stowarzyszenia „Dziecko”, tak jak zdarzało się w latach ubiegłych. 

Do tej pory dzięki wspólnej akcji mieszkańcy powiatu gostyńskiego przygotowali już ponad cztery tysiące siedemset dużych paczek dla dzieciaków, które nie mogą liczyć na prezent pod choinką i dla potrzebujących wsparcia samotnych seniorów czy osób z niepełnosprawnością. 

Organizatorzy zapraszają tych, którzy chcą przygotować paczkę dla dziecka lub dla samotnego seniora czy osoby z niepełnosprawnością, do kontaktu z PCPR w Gostyniu (tel. 65 572 75 28, mail: kontakt@pcprgostyn.pl) lub Stowarzyszeniem „DZIECKO” (tel. 725 167 236, mail: stowarzyszeniedziecko@wp.pl).

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy