Tegoroczne „Mikołaje” przyniosły pralki, wersalkę czy tonę węgla

Opublikowano:
Autor:

Tegoroczne „Mikołaje” przyniosły pralki, wersalkę czy tonę węgla - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Zaskoczenie, szok, radość i łzy wzruszenia – tyle dobrych emocji obudziły prezenty pochodzące od anonimowych darczyńców, które dotarły do obdarowanych  w ramach Powiatowej akcji charytatywnej pomocy świątecznej „MIKOŁAJE 2020”.

W trzynastym roku z rzędu, gdy darczyńcy i wolontariusze z całego powiatu gostyńskiego przygotowują dla dzieci z najuboższych rodzin oraz dla osób starszych, samotnych, schorowanych i osób niepełnosprawnościami z powiatu gostyńskiego, siedzibę Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu oraz gminnych ośrodków pomocy społecznej wypełniły upominki. Słowo to jednak nie oddaje wielkości serca, jakie okazano tworząc 306 dużych i wielkich paczek świątecznych. A to popłynęło ze szkół, przedszkoli, organizacji pozarządowych, mieszkańców powiatu oraz firmy różnych branż i ich pracowników, a także OPS-ów.

Listy i czapki z kodem

W tym roku poszczególni uczestnicy akcji obejmowali swoim patronatem konkretne osoby i przygotowali lub fundowali dla nich paczki. Akcja jest anonimowa, dziecko czy obdarowany nie poznaje danych swego darczyńcy, a osoba przygotowująca paczkę – nazwiska dziecka. Listy i paczki opatrzone są kodem i określeniem płci oraz wieku dziecka lub osoby starszej. Darczyńca, który decyduje się wziąć udział w akcji i przygotować dla kogoś paczkę, ma okazję wcielić się w dobrego ducha. To sam darczyńca też decyduje o tym, co może sprawić radość dziecku czy osobie starszej.

W paczkach znalazły się prezenty: od obuwia, art. spożywczych, środków czystości, artykułów i przyborów szkolnych, gier edukacyjnych, książek, kocy, pościeli, sprzętu AGD po mnóstwo słodyczy i maskotek oraz wielu innych ważnych dla potrzebujących rzeczy, z których wolontariusze PCPR w Gostyniu, Stowarzyszenia „DZIECKO” oraz z Ośrodków Pomocy Społecznej składali paczki. Rozwijająca się akcja przerosła oczekiwania pomysłodawców.

- Mieliśmy swoje obawy związane z zamknięciem szkół, ale był spory odzew z zakładów pracy, od osób indywidualnych i to jest bardzo fajne. Trzeba podkreślić, że coraz więcej mamy „takich bogatych” paczek w tym sensie, że nie są to tylko artykuły podstawowej potrzeby, czyli żywność czy chemia tylko dodatkowe rzeczy typu mikrofalówka, pralka - takie rzeczy też się zdarzają, co pokazuje, że ludzie chcą pomagać. A jednym z celów akcji „Mikołaje” jest między innymi stworzenie warunków do tego, żeby ludzie pomogli innym. I to się udaje - ocenia Mirosław Sobkowiak, dyrektor PCPR oraz prezes Stowarzyszenia „DZIECKO”.

"To najpiękniejszy prezent, jaki dostałam"

W mikołajowych prezentach były m.in.: dwie pralki, tona węgla, łóżeczka – wersalki dziecięce, wózek inwalidzki, mikrofalówki, przenośne duże radioodtwarzacze, choinki…

- Paczki te następnie trafiły do podopiecznych ośrodków pomocy społecznej i powiatowego centrum pomocy rodzinie oraz Stowarzyszenia „DZIECKO”, a także do osób potrzebujących wskazywanych przez samych wolontariuszy czy zgłaszanych przez mieszkańców powiatu. W przypadku dzieci paczki te otrzymali rodzice, którzy, budując swój autorytet, wręczą te paczki dzieciom pod choinkę w czasie Świąt Bożego Narodzenia. A to po to, by dzieci, obdarowane przez swoich rodziców, nie utrwalały obrazu swojej rodziny, jako gorszej, by nie czuły się gorzej, gdy inne dzieci chwalą się po świętach swoimi prezentami. Do osób starszych niepełnosprawnych paczki dowieźli wolontariusze z ośrodków pomocy społecznej, PCPR w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO” - mówią Hanna Czwojda i Marta Adamek, koordynatorki projektu.

A tak, jedna z osób obdarowanych dziękowała, za „ogromne serce ofiarodawców”.

- Jestem w wieku 70+, nie mam w promieniu 400 km żadnej rodziny i taka wizyta i życzenia od mieszkańców Siemowa to najpiękniejszy prezent, jaki dostałam od czasu przejścia na emeryturę. Roztajałam Kochani, po prostu roztajałam (…)!

Dla darczyńców honorowe "MIKOŁAJE"

We wszystkich XIII edycjach projektu przekazano już ponad cztery tysiące osiemset paczek świątecznych. Do realizacji projektu pomocowego „MIKOŁAJE 2020” włączyły się ośrodki pomocy społecznej z Borku Wlkp., Gostynia, Krobi, Piasków, Pogorzeli i Ponieca.

Swoją aktywnością młodzi ludzie oraz ich rodzice, nauczyciele i wychowawcy, mieszkańcy powiatu oraz pracownicy firm prywatnych udowodnili po raz kolejny, że są wrażliwi na problemy innych. Za podzielenie się radością i dobrem uczestnicy akcji otrzymali honorowe tytuły „MIKOŁAJA 2020”.

- W imieniu obdarowanych dzieci, rodzin i osób w potrzebie serdecznie dziękuję wszystkim darczyńcom. To dzięki wam - ludziom o wielkich sercach przez pięć tygodni, udało się zgromadzić wiele bardzo potrzebnych prezentów. Dziękuję też wszystkim darczyńcom i wszystkim, którzy pomagali przy Powiatowej akcji charytatywnej pomocy świątecznej „MIKOŁAJE 2020” - zrobiliśmy wspólnie sporo dobra. To jest konkretna pomoc i nieopisana radość dla potrzebujących rodzin czy osób - podkreśla Mirosław Sobkowiak.

W tym roku na tytuł „MIKOŁAJA 2020” zapracowały: Netbox Gostyń, Convert Paper Czachorowo, KLUPŚ Meble Dziecięce Gostyń, Młodzieżowa Rada Miejska w Gostyniu, Drużyna WOPR w Gostyniu, Mondi Simet w Grabonogu, Szkoła Podstawowa w Siemowie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zimnowodzie, JMPR Jakub Mosiek, Przedszkole „Dziecięcy Raj” w Gostyniu, Gminna Akademia Sportu w Krobi, Przedszkole Niepubliczne ENART w Piaskach, Przedszkole Samorządowe w Łęce Wielkiej, Koło Gospodyń Wiejskich w Chumiętkach, Dom Pomocy Społecznej w Chumiętkach, Stowarzyszenie „Ja – Ty – My”, Szkoła Podstawowa w Żytowiecku, Redakcja GOSTYŃ 24, Energotechnika Serwis Sebastian Sztul, Redakcja „Życie Gostynia” i „Gostyńska.pl”, Przedszkole Miejskie nr 2 w Gostyniu, PRINTBOX w Wymysłowie, Przedszkole Miejskie nr 2 w Gostyniu, Przedszkole nr 7 w Gostyniu, Przedszkole nr 5 w Gostyniu, Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu, Szkoła Podstawowa w Kunowie, Szkoła Podstawowa nr 3 w Gostyniu, Gostyński Klub AMAZONKI, Szkoła Podstawowa nr 5 w Gostyniu, Szkoła Podstawowa w Sikorzynie, Szkoła Podstawowa w Pogorzeli, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli, Przedszkole „Raj Psotników” w Pogorzeli, Szkoła Podstawowa w Goli, Przedszkole Samorządowe „Pod Świerkami” w Krobi, Szkoła Podstawowa w Pudliszkach, Stowarzyszenie MERKURY, wolontariusze Stowarzyszenia „DZIECKO” oraz wolontariat pracowniczy PCPR w Gostyniu, a także kilkudziesięciu mieszkańców powiatu, m.in. Marcin Maciejewski i znajomi, Róża Kordus, Renata i Karol Kręgielczak, Emilka i Bianka Gościniak, Aldona Brycka-Jaskierska, Honorata Jankowiak, Daria Klemens, Agnieszka Klemens, Wiktoria Konieczna, Julia Kołodziejczak, Kornelia Domaniecka, Lucyna Nowak, Michał Kaczmarek, Paulina Dzik, Sylwia Mroczek, Agata Dolińska, Roman Pawełka, Cwojdzińska Barbara, Jan i Stanisław Cwojdzińscy, Hanna i Franciszek Jankowscy, Małgorzata Łuczak, oraz kilkunastu darczyńców pragnących zachować anonimowość.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE