Reklama

Pomnik przyrody rośnie w Czajkowie mniej więcej od 210 lat. Czas na wycięcie dębu?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dąb – pomnik przyrody, który rośnie w gminie Gostyń umiera? Niekoniecznie, ale dzieje się z nim coś złego. Czy wobec tego zostanie ścięty? Utracilibyśmy wtedy okaz zabytkowego drzewa, który ma ponad 200 lat i „niejedno w życiu widział”.

Reklama

Dąb szypułkowy rośnie na prywatnej posesji w Czajkowie. Od kilku lat późno rozpoczyna wegetację. Poza tym, niektóre konary drzewa usychają. Na to zwrócił uwagę jeden z mieszkańców wsi, który opiekuje się dębem.

- Istnieje zagrożenie, że może się przewrócić. Kiedy dąb będzie dalej usychał, środek ciężkości się przesunie i stanie się on niebezpieczny – mówi Marzena Paluszkiewicz, naczelnik wydziału ochrony środowiska w gostyńskim magistracie. 

Drzewo „nie pójdzie pod topór”, jeśli gmina dostosuje się do wytycznych specjalistów i odpowiednio się nim zaopiekuje. Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej w Gostyniu radni podejmą w tej sprawie decyzję. 

W sierpniu 2021 roku specjaliści przeprowadzili ekspertyzę dendrologiczną drzewa, które zostało uznane za pomnik przyrody. Po obejrzeniu dendrolog wskazał zakres niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych, które na pomniku przyrody powinny być przeprowadzone do 15 grudnia 2022 roku. Zalecono przede wszystkim przycięcie martwych konarów drzewa do długości bezpiecznej dla osób i mienia. Z wytycznych wynika, że wszelkie prace pielęgnacyjne w koronie drzewa powinna wykonać firma arborystyczna z uprawnieniami do prac na drzewach chronionych i to nie tylko dlatego, że dąb z Czajkowa jest pomnikiem przyrody, ale też występuje w nim chroniony gatunek chrząszcza kozioroga dębosza. 

- Duża ilość posuszu konarowego i gałęziowego zagraża również bezpieczeństwu ruchu na drodze, ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo drzewa z pasem drogowym drogi powiatowej – wyjaśniają specjaliści.

Pień zabytkowego drzewa ma obwód 420 cm, w miejscu mierzonym na wysokości 130 cm. Dąb, którego wiek szacuje się na około 210 - 220 lat, osiągnął wysokość 18 m. 

- Zabiegi mają na celu jak najdłuższe zachowanie dziedzictwa przyrodniczo - kulturowego, jakim jest przedmiotowy pomnik przyrody i utrzymanie go w dobrym stanie dla przyszłych pokoleń, a także zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców i samego budynku mieszkalnego (...) - czytamy w uzasadnieniu do uchwały. 

Zalecone prace powinny zostać tak przeprowadzone, by nie spowodowały utraty walorów przyrodniczych pomnika przyrody oraz naruszenia ustawowych zakazów wprowadzonych w stosunku do gatunków chronionych. Wykonanie zabiegów przez wyspecjalizowaną firmę będzie kosztowało około 3 tys. zł.

TUTAJ PRZECZYTASZ o zabytkowym już samochodzie żuk, jaki wciąż pracuje dla OSP Skoków

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy