reklama
reklama

Pogorzela jest kobietą i po wyborach kobietami stoi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Urząd Miejski w Pogorzeli J. Hejduk

Pogorzela jest kobietą i po wyborach kobietami stoi - Zdjęcie główne

Pogorzela. Podczas I sesji rady Miejskiej w Pogorzeli wybrano przewodniczącą rady Annę Foltynowicz | foto Urząd Miejski w Pogorzeli J. Hejduk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Podstawą mojej polityki będzie transparentność działań i otwarta komunikacja z mieszkańcami  - powiedziała otwarcie Daria Wyzuj, nowa burmistrz gminy Pogorzela. Podczas inauguracyjnej sesji Rady Miejskiej w Pogorzeli, otwierającej kadencję 2024-2029 obecni usłyszeli podsumowanie wyborów, ślubowanie radnych i burmistrza. Poza tym wybrano przewodniczącą i wiceprzewodniczącą rady. W lokalnej polityce gminy Pogorzela najważniejsze są teraz trzy kobiety
reklama

Pierwsza sesja nowo powołanej rady miejskiej odbyła się w Pogorzeli 7 maja 2024 r., a otworzyła ją Grażyna Naglak - radna seniorka. Posiedzenie rozpoczęto od podsumowania wyborów samorządowych 2024 r. w gminie. Zanim wręczono zaświadczenia stwierdzające o wyborze na radnego czy na burmistrza pogorzelskiej gminy, Maciej Waśkowiak, przewodniczący miejskiej komisji wyborczej, w skrócie podjął się przybliżenia i podsumowania przebiegu samych wyborów. 

Miejska komisja wyborcza zmartwiona frekwencją

Obecni na posiedzeniu dowiedzieli się, że liczenie głosów w gminie poszło sprawnie, choć nie tak, jak dotychczas. 

Zawsze w Krajowym Biurze Wyborczym Lesznie, jako gmina Pogorzela byliśmy pierwsi z podliczonymi głosami, tym razem na jednym z ostatnich miejsc. Myślę, że związane było to z tym, że było dużo kandydatów, a po drugie - było wiele nowych osób w komisjach obwodowych (...) - mówił Maciej Waśkowiak. 

Według przewodniczącego miejskiej komisji wyborczej w gminie Pogorzela były to wyjątkowe wybory samorządowe, a powodem jest nie tylko troje kandydatów na burmistrza, gdyż z tym wyborcy mieli już tam do czynienia. 

- Natomiast pierwszy raz była II tura. Pierwszy raz - przede wszystkim - była tak intensywna kampania wyborcza. Tylu banerów, ulotek, nie mieliśmy jeszcze w historii Pogorzeli. I bardzo dobrze, bo myślę, że dzięki temu kampania była bardziej merytoryczna. Każdy wyborca mógł się zapoznać z programem każdego kandydata - mówił M. Waśkowiak.

Mimo że najniższa nie była, Miejską Komisję Wyborczą w Pogorzeli zmartwiła frekwencja (II miejsce w pow. gostyńskim, za gm. Pępowo). 

Myślę, że jest do przemyślenia fakt, dlaczego ponad 40% mieszkańców naszej gminy nie było zainteresowanych tymi wyborami? Dlaczego nie zależało im na wyborze zarówno burmistrza, jak i radnych. W kampanii wyborczej za 5 lat na pewno trzeba będzie wziąć to pod uwagę - stwierdził M. Waśkowiak. 

Jedna kandydatka na przewodniczącą rady

Zgodnie z przepisami podczas I sesji nowo powołanej rady gminy należy wybrać jej przewodniczącego. W Pogorzeli również wybór nastąpił w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów radnych, obecnych na sesji.

Radni głosowali na jedną kandydatkę - na stanowisko przewodniczącej rady miejskiej zaproponowano Annę Foltynowicz, 37-letnią mieszkankę Elżbietkowa, absolwentkę UAM w Poznaniu, współorganizatorkę imprez kulturalnych w wiosce. Przedstawiona została jako osoba aktywna, serdeczna i zaangażowana społecznie.

Przewodniczącego rady wybierało w sumie 15 rajców. Komisja skrutacyjna stwierdziła 5 nieważnych głosów, z kolei 10 głosów ważnych oddano na Annę Foltynowicz.  

- Dziękuję za tę nominację, za ten wybór. Jest to dla mnie olbrzymia nobilitacja, ale jednocześnie wyzwanie. Chciałabym zapewnić, że będę robiła wszystko, aby nasze obrady przebiegały sprawnie. Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie równie dobra, jak poprzedniej rady z poprzedniej kadencji - powiedziała Anna Foltynowicz siadając za stołem prezydialnym. 

Pogorzelscy radni, zgodnie ze statutem gminy, wybierają jednego wiceprzewodniczącego rady miejskiej. Do pełnienia tej funkcji podano 2 propozycje. 

Pierwszą była Barbara Pache z Pogorzeli, która jest prekursorką pierwszej wioski tematycznej w Wielkopolsce, działa w Stowarzyszeniu Łaciata Wieś, aktywnie współpracuje z MGOPS, jest współwłaścicielka restauracji Pogorzelanka.

Pogorzelscy rajcy wybierając wiceprzewodniczącego, mieli do wyboru także kandydaturę Krzysztofa Golińskiego, sołtysa Kromolic, który uzyskał najlepszy wynik w wyborach samorządowych - 140 głosów. W radzie zasiada po raz trzeci, ma zatem spore doświadczenie pracy samorządowej. Po podliczeniu głosów, okazało się, że większym zaufaniem obdarzono kobietę. Radna Barbara Pache uzyskała 10 głosów.

Historyczna sesja Rady Miejskiej w Pogorzeli, wyjątkowa misja pani burmistrz

Sesja inauguracyjna Rady Miejskiej w Pogorzeli była wyjątkowa w dziejach gminy pod kilkoma względami. Oficjalnie oświadczono, że  wraz z rozpoczęciem pracy nowo wybranych radnych, po 17 latach zmieni się osoba, obejmująca stanowisko burmistrza Pogorzeli. Mało tego, po raz pierwszy w samorządzie gminy, ale też powiatu gostyńskiego burmistrzem będzie kobieta.

- Jest to dla mnie ogromny zaszczyt, ale również ogromny kredyt zaufania, który udzielili mi mieszkańcy gminy Pogorzela. Z wielkim szacunkiem odbieram wynik uzyskany w wyborach samorządowych. Dziękuję mieszkańcom gminy Pogorzela za wysoki wynik w I i II turze wyborów - powiedziała Daria Wyzuj po odebraniu zaświadczenia, stwierdzającego o wyborze na burmistrza.

Przyznała, że pracę w samorządzie traktuje jak misję, polegającą na służeniu dobru gminy i jej mieszkańców. Deklarowała rozwiązywać problemy, z którymi aktualnie boryka się społeczność.

Troska o poprawę życia, o nieustanny rozwój potencjału, który tkwi w naszej gminie będzie przyświecać mojej pracy na stanowisku burmistrza. Podejmując wyzwanie, jakim jest sprawowanie władzy wykonawczej i zarządzanie gminą Pogorzela, jestem w pełni świadoma, jak wiele wyzwań stoi przede mną. Widzę ogrom zadań, które w dalszym ciągu są niewykonane i wydają się zadaniami pilnymi i niezwykle ważnymi - przyznała nowa burmistrz Pogorzeli.

Pracując w roli włodarza obiecała, w obecności radnych, że rozwój gminy i dobro ogółu będą wyznacznikiem jej przyszłej pracy. Daria Wuzyj deklarowała, że w nowej kadencji we współpracy z radnymi Rady Miejskiej w Pogorzeli będzie zabiegać o dalsze pozyskiwanie funduszy na nowe inwestycje służące rozwojowi gminy i uczynieniu Pogorzeli miejscem atrakcyjnym i przyjaznym do zamieszkania. 

Będę kontynuować prace nad pomyślnym zakończeniem zadań inwestycyjnych, których realizacja rozpoczęła się w poprzedniej kadencji - powiedziała Daria Wyzuj, już na stanowisku burmistrza Pogorzeli. 

Daria Wyzuj zapewniła również, że podstawą jej samorządowej polityki będzie transparentność działań i otwarta komunikacja z mieszkańcami.

Chcę stworzyć sprawnie funkcjonującą administrację, której głównym celem będzie rozwój społeczny, gospodarczy oraz kulturalny pogorzelskiej gminy. Chcę aktywne wspierać inicjatywy mieszkańców i organizacji pozarządowych. Chcę, aby każdy z nich miał możliwość wypowiedzenia się, wyrażenia swoich opinii na temat ważny dla gminnych spraw. (...) Z rozmysłem i z pasją podejmuję tę odpowiedzialną funkcję, wierząc ze wraz z zespołem pracowników urzędu, radnymi oraz mieszkańcami gminy uda nam się osiągnąć wyznaczone cele i wprowadzić pozytywne zmiany na terenie naszej społeczności - powiedziała nowa burmistrz Pogorzeli. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama