Komisarz wyborczy w Lesznie, Marcin Czwojda wyznaczył datę pierwszej sesji Rady Miejskiej w Gostyniu na 7 maja 2024 r. w sali posiedzeń urzędu miejskiego. Podczas obrad wybrani 7 kwietnia radni oraz burmistrz mogli złożyć ślubowanie. Dla samorządowców była to też świetna okazja, żeby ustalić prezydium, czyli wybrać ze swojego grona przewodniczącego oraz wiceprzewodniczących rady miejskiej.
Ślubowanie gostyńskich radnych
Kandydujący w wyborach samorządowych 2024, którzy otrzymali zaufanie wyborców na tyle duże, by otrzymać mandat radnego, przed obradami otrzymali nominacje. Pierwszą sesję otworzył radny senior Andrzej Rogala, którzy przedstawił treść przysięgi.
- Wierny konstytucji i prawu Rzeczpospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców - czytał treść roty. Następnie wywoływani kolejno radni, na stojąco, wypowiadali słowo "ślubuję".
Kolejnym punktem obrad było ustalenie prezydium rady miejskiej, które dotychczas w gminie Gostyń stanowiły 3 osoby: przewodniczący rady oraz dwóch wiceprzewodniczących.
KWW Jerzego Kulaka wystawia kandydata
Kiedy prowadzący sesję rajca senior ogłosił, że można podawać kandydatów, odezwał się Karol Stefaniak, wskazując Macieja Czajkę na przewodniczącego rady miejskiej.
- W tegorocznych wyborach samorządowych uzyskał najlepszy wynik wyborczy wśród kandydatów na radnych, czyli zdobył zaufanie mieszkańców. To doświadczony samorządowiec, gdyż od 3 kadencji pracuje jako gostyński radny, a w minionej kadencji pełnił też funkcję wiceprzewodniczącego rady. Posiada zatem odpowiednie kompetencje, umiejętności do prowadzenia obrad i pełnienia tej funkcji. Jestem przekonany, że jest osobą, która może godnie reprezentować wszystkich radnych i pełnić funkcję przewodniczącego rady gminy - argumentował propozycję Karol Stefaniak z „burmistrzowskiego” klubu radnych.
Prezydium rady miejskiej ustalano w wyborach tajnych, bezwzględną przewagą głosów. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała komisja skrutacyjna, składająca się z przedstawicieli każdego z 4 klubów, które w nowej kadencji będą współpracować w radzie miejskiej.
Minimalne poparcie, jakie musiał uzyskać radny Czajka, by wybór przewodniczącego rady był ważny, to 11 głosów. W wyborach wzięło udział 20 radnych, z których 16 poparło kandydaturę Macieja Czajki, a 4 było przeciw.
Maciej Czajka pierwszy raz przewodniczącym Rady Miejskiej w Gostyniu
Nowy przewodniczący nie ukrywał, że pełnienie tak ważnej funkcji to dla niego ogromny zaszczyt, ale również wielka odpowiedzialność, którą traktuje bardzo poważnie.
- Chciałbym serdecznie podziękować za zaufanie, którym obdarzyliście mnie państwo radni głosując za powołaniem mnie na funkcję przewodniczącego rady miejskiej, jak i wszystkim mieszkańcom, którzy 7 kwietnia oddali głos na moją osobę. Będę to zadanie realizował z jak największym zaangażowaniem. Chciałbym, by rada miejska IX kadencji miała dobrą merytoryczną współpracę między wszystkimi radnymi lewej lub prawej strony politycznej, jak i między klubami. Pamiętajcie, że wspólnie działamy dla naszej małej ojczyzny, jaką jest gmina Gostyń - powiedział Maciej Czajka, wybrany na przewodniczącego rady miejskiej.
Maciej Czajka nie wykluczał, że stres będzie mu towarzyszył podczas pierwszych obrad, choć w minionej kadencji współpracował z przewodniczącym rady miejskiej, jako jego zastępca.
- Podczas minionej kadencji współpraca z przewodniczącym była pozytywna, merytoryczna, uzupełnialiśmy się. Jeśli chodzi o prowadzenie, uważam, że problemów na kolejnych sesjach nie będzie - powiedział.
Ustawa o samorządzie gminnym reguluje również wybór wiceprzewodniczących (od 1 do 3 osób) - bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady.
- Mamy ustalone, że w gminie Gostyń wiceprzewodniczących rady jest dwóch, dlatego uważam, że powinniśmy podtrzymać tę tradycję - stwierdził Maciej Czajka, prosząc o zgłaszanie kandydatur na zastępców przewodniczącego rady miejskiej.
Wybory wiceprzewodniczących rady miejskiej Gostynia
Na wiceprzewodniczącego zaproponowano Bartłomieja Smorowińskiego, reprezentanta klubu radnych SKW. Z kolei Paweł Stachowiak, przedstawiciel klubu Forum Demokratyczne, zgłosił na wiceprzewodniczącego radnego Mikołaja Jackowiaka.Od 2006 roku pełni on nieprzerwanie funkcję radnego miejskiego. W kadencji 2010-2014 był przewodniczącym komisji edukacji, kultury i spraw społecznych, później pracował jako szef komisji budżetu i planowania, a w ostatniej kadencji pełnił funkcję wiceprzewodniczącego rady miejskiej.
- Uważam, że kompetencje i doświadczenie będą na pewno po stronie Mikołaja Jackowiaka - mówił Paweł Stachowiak.
Komisja skrutacyjna obradowała w niezmienionym składzie, analizując wyniki tajnego głosowania. Jakie poparcie uzyskali kandydaci, zgłoszeni do roli wiceprzewodniczących?
- Bartłomiej Smorowiński: 8 za, 7 przeciw, 5 wstrzymujących się
- Mikołaj Jackowiak - 19 za, 1 przeciw, bez wstrzymujących się
Ponieważ na stanowisku drugiego wiceprzewodniczącego pozostał wakat, przewodniczący rady ogłosił ponowne wybory. W dyskusji nie padły żadne propozycje, dlatego ustalono, że to stanowisko zostanie obsadzone podczas kolejnych obrad Rady Miejskiej w Gostyniu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.