Program Narodowego Centrum Kultury - EtnoPolska jest adresowany do samorządowych instytucji kultury, organizacji pozarządowych, kół gospodyń wiejskich, kościołów i związków wyznaniowych oraz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.
Jego celem jest tworzenie warunków dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej oraz uczestnictwa w kulturze na poziomie lokalnym i regionalnym. Wspiera unikatowe zjawiska folkloru wiejskiego i miejskiego, wpływające w istotny sposób na aktywizację i podniesienie poziomu integracji społecznej na obszarach o utrudnionym dostępie do dóbr kultury.
Jest dofinansowanie na Święto Sera Smażonego w Pogorzeli
Nabór wniosków o dofinansowanie projektów z programu EtnoPolska ogłoszono w połowie grudnia 2023 r. Z tej okazji skorzystało Pogorzelskie Towarzystwo Kulturalne, szukające funduszy na realizację projektu pn. „Tradycje lokalne jako tworzywo wydarzeń kulturalnych - Święto Sera Smażonego”. Od ubiegłego tygodnia wiadomo, że wniosek rozpatrzono pozytywnie, zatem autorzy projektu mogą być z siebie dumni, gdyż konkurencja była duża. Złoono aż 1.877 aplikacji. Ostatecznie 12 mln złotych na realizację zadań trafi do 257 beneficjentów z całej Polski.
- Jest dofinansowanie, jest szczęście. Wniosek do EtnoPolska składaliśmy po raz drugi. Jak zwykle, dostaliśmy mniej pieniędzy - wnioskowaliśmy o 50 tysięcy złotych, a otrzymaliśmy 37 tysięcy. Rezultaty musimy osiągnąć za mniejsze pieniądze - mówi Mariusz Ossowski, dyrektor MGOK w Pogorzeli. - Wniosek był składany już w 2023 roku, ale jest to konkurs, który najpóźniej jest weryfikowany i wyniki naboru podawane są do wiadomości w kwietniu. Nie jest to dobre. My planowaliśmy zrobić Święto Sera Smażonego w czerwcu, ale wiele wskazuje na to, że nie zdążymy. Za dużo jest zadań, których możemy nie zdążyć wykonać - uzupełnia.
O wsparcie finansowe przy organizacji imprezy dyrektor MGOK w Pogorzeli zwrocił się także do samorządu gminy.
- Jednak znajdujemy się w niełatwym czasie. Nie ma rozstrzygnięcia wyborów na burmistrza. Wiem, że w kosztach będzie partycypować samorząd powiatu gostyńskiego i, jak zwykle, ośrodek kultury w Pogorzeli - tłumaczy M. Ossowski.
Święto Sera Smażonego w Pogorzeli prawdopodobnie w połowie września
Święto Sera Smażonego 2024 odbędzie się najprawdopodobniej w pierwszej połowie września. Opracowano już drugą legendę na tę okazję.
- Na podstawie poprzedniej historii, powstała legenda o Obżartuchu z Głuchowa. Powstanie rzeźba, która będzie umieszczona niedaleko Gliwy. Musimy poszukać aktora, który nagrałby nam legendę. To są rzeczy czasochłonne - wyjaśnia Mariusz Ossowski.
Idea jest taka, żeby zorganizować Święto Sera Smażonego i zachęcić lub włączyć do udziału jak największą grupę mieszkańców gminy - od najmłodszych do najstarszych. Z zaplanowanych atrakcji oraz imprez towarzyszących, jakie mają czekać na uczestników, dziś można wymienić: kino plenerowe, turniej wsi, sympozjum naukowe z udziałem przedstawicielek Centrum PISOP Leszno. Dyrektor Ossowski ma nadzieję, że uda się namówić kilka osób, by w ramach działania przedsiębiorstwa społecznego rozpoczęły produkować ser. Głównym wydarzeniem będzie oczywiście Święto Sera Smażonego, z występami na scenie.
Zależy, jakich partnerów pozyskamy do organizacji imprezy. Jesli będziemy korzystać z dotacji, ktorą pozyskaliśmy i dołożymy do tego fundusze z MGOK-u, to będzie duża impreza, ale nie wystarczy nam pieniędzy na koncert gwiazdy, która zachęciłaby społeczność do udziału w pogorzelskiej imprezie - wyjaśnia Marisuz Ossowski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.