reklama
reklama

Święto Sera Smażonego w Pogorzeli 2023 [ZDJĘCIA]. KGW walczyły o Złotą Deskę Burmistrza

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Pierwsza odsłona Festiwalu Święta Sera Smażonego w Pogorzeli w sobotę, 2 września 2023 roku, przyniosła wiele atrakcji. Jednak głównym punktem programu dnia oraz całego pogorzelskiego festiwalu było rozstrzygnięcie konkursu dla kół gospodyń wiejskich z terenu gminy - na najlepszy ser smażony. - Jestem już chyba 10. razy w jury i tak zbliżonych produktów dawno nie było - mówił burmistrz Piotr Curyk.
reklama

Bogatsze Święto Sera Smażonego w Pogorzeli i w kilku miejscach

Tegoroczny festiwal w Pogorzeli ma bardzo rozbudowany program, a to dzięki dofinansowaniu, jakie organizatorzy otrzymali na organizację imprezy.

- Jako Pogorzelskie Towarzystwo Kulturalne pozyskaliśmy środki z konkursu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2023, co pozwoliłio nam organizacyjnie na większy zakres wydarzenia - wyjaśniał Mariusz Ossowski, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Pogorzeli. 

Ponadto festiwal przygotowano w kilku lokalizacjach na terenie Pogorzeli, - przykładowo występ kabaretowy Michała Grudzińskiego i Jacka Fedorowicza odbył się przed ośrodkiem kultury, przy pomniku starego Gliwy.

- Po doświadczeniach z poprzednich lat stwierdziliśmy, że zabawy taneczne najlepiej sprawdzały się w parku, a rynek jest bardziej reprezentacyjny, więc wyznaczyliśmy mu rolę miejsca, gdzie odbędą się występy artystyczne dzieci i młodzieży oraz koncerty - łącznie z gwiazdą wieczoru, czyli zespołem Mr Zoob. To wykonawca piosenki, którą wszyscy znają: "Mój jest ten kawałek podłogi", a tak naprawdę, nie do końca wiedzą, kto ją śpiewa - dodaje M. Ossowski.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU PO MATERIALE FILMOWYM

Jurorzy nie widzieli, czyje sery smakują

Rynek stał się także miejscem ogłoszenia wyników konkursu na najlepszy ser smażony.

O przyznaniu nagród oraz Złotej, Srebrnej oraz Brązowej Deski Burmistrza Pogorzeli decydowało specjalnie wyselekcjonowane jury - złożone z lokalnych osobistości, m.in. włodarza Pogorzeli czy radnego powiatowego - Szymona Jakubowskiego, ale także zaproszono do niego Jacka Federowicza czy Waldemara Kuligowskiego, profesora etnologii z Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu.

- Zgłosiło się kilka kół gospodyń wiejskich z serami, które panie przygotowywały już od jakiegoś czasu, bo wiadomo - musi się ten ser "zagliwić". Dostarczone do nas, zostały następnie ponumerowane, aby zachować jak największą transparentność. Jurory nie wiedzieli, kto jest autorem danego sera - wyjaśnia dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Pogorzeli,

Ser oceniany był w takich kategoriach, jak: wygląd, smak czy zapach.

Wyniki konkursu na najlepszy ser smażony i Złotą Deskę Burmistrz Pogorzeli 2023:

  1. Koło Gospodyń Wiejskich w Bułakowie - Złota Deska Burmistrza
  2. Koło Gospodyń Wiejskich we Wziąchowie - Srebrna Deska Burmistrza
  3. Koło Gospodyń Wiejskich w Elżbietkowie - Brązowa Deska Burmistrza
Dyplom uczestnictwa otrzymały: Koło Gospodyń Wiejskich w Gumienicach, Koło Gospodyń Wiejskich w Pogorzeli.

- Jestem już chyba 10 razy w jury i tak zbliżonych produktów dawno nie było, i na takim wysokim poziomie. Mam nadzieję, że tak będzie również w kolejnych latach - powiedział po ogłoszeniu wyników burmistrz Piotr Curyk.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama