Wiosenne drzwi otwarte, z różnorodnym klimatem i pomysłem, w każdej szkole, niewątpliwie mają swój udział w promocji szkół ponadpodstawowych. Dzięki nim uczniowie najstarszych klas szkół podstawowych mają okazję zapoznać się z placówką, dopytać o wymagania nauczycieli.
Podsumowanie naboru do szkół średnich w powiecie gostyńskim pokazało, że blisko 630 absolwentów szkół podstawowych zdecydowało się kontynuować naukę w jednej ze szkół średnich, prowadzonych przez powiat gostyński. Dzięki temu w czterech placówkach utworzone zostaną łącznie 23 oddziały.
W powiecie gostyńskim wzrosło nieco zainteresowanie liceami ogólnokształcącymi. Ponad 60% uczniów zdecydowało się na technikum i szkoły branżowe, niecałe 40% (wcześniej było to około 30%) na naukę w liceum.
Dużym zainteresowaniem absolwentów szkół podstawowych cieszyły się wszystkie placówki, zarządzane przez samorząd powiatowy:
- Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu,
- Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu,
- Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu
- Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi
- Wyniki tegorocznego naboru świadczą o tym, że wszystkie nasze szkoły spełniają oczekiwania potencjalnych kandydatów czyli absolwentów szkół podstawowych. Cieszy też bardzo dobry nabór do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu – komentuje Marek Smektała, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Gostyniu.
Dyrektor szkoły Mikołaj Kulczak zakładał, że skoro placówkę opuściła grupa uczniów, tworząc 3 oddziały klas maturalnych, to nowy rok szkolny 2025/2026 szkoła powita również z trzema oddziałami klas pierwszych. Stało się inaczej, na korzyść gostyńskiego „ogólniaka”. W sumie zgłosiło się 141 kandydatów, co pozwoliło utworzyć w ZSO w Gostyniu 5 oddziałów klas pierwszych, w tym 2 klasy o profilu biologiczno-chemicznym, gdyż ten cieszył się w tym roku największym zainteresowaniem.
- Trzeba dodać, że obecny nabór w tej szkole jest najlepszy od 2020 roku, nawet pomimo zwiększonej poprzez reformę liczby uczniów w latach 2022-2024 – uzupełnia naczelnik Smektała.
Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu przyjął 199 kandydatów, dzięki czemu powstaną 4 klasy technikum i 3 klasy szkoły branżowej. W tej placówce niezmiennie największym zainteresowanie cieszyły się oddziały kształcące w kierunku mechatroniki i logistyki.
Do Zespołu Szkół Rolniczych w Grabonogu aplikowało 131 kandydatów, co oznacza utworzenie 2 klasy liceum, 2 klasy technikum i 1 klasę szkoły branżowej. Jak co roku największym zainteresowaniem cieszyła się klasa o profilu „policyjnym” oraz technik weterynarii.
Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi przyjął 157 kandydatów, dzięki czemu powstały 2 klasy liceum, 1 klasa technikum i 3 klasy szkoły branżowej. W tej placówce tradycyjnie największe zainteresowanie budziły klasy licealne oraz szkoła branżowa. Cieszy również fakt uruchomienia 1 klasy technikum.
Tegoroczny nabór pokazał, że 250 kandydatów wybrało naukę w liceach ogólnokształcących, co stanowi 39,8% ogółu kandydujących, natomiast 378 kandydatów (co stanowi 60,2%) wybrało szkoły typu: technikum i branżową szkołę I stopnia.
Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Gostyniu zauważa, że taki podział rekrutacyjny odpowiada na zapotrzebowanie lokalnego rynku pracy.
Do szkół, dla których organem prowadzącym nie jest powiat gostyński aplikowało 74 uczniów. Na ten moment nie posiadamy informacji na temat wyników tych rekrutacji. Warto też dodać, że 41 kandydatów spoza powiatu aplikowało do naszych szkół – wyjaśnia Marek Smektała, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Gostyniu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.