Zaczynający się właśnie cykl produkcji buraków zakończy się jesienią - zbiorem i przerobem ich na cukier. Jak informują nas lokalni plantatorzy buraka cukrowego, w powiecie gostyńskim siew rozpoczął się właściwie 15 marca, to nieco wcześniej niż w 2023 r.
- Ubiegły rok był specyficzny. Siewy były robione bardzo późno ze względu na dużą wilgotność oraz na niską temperaturę powietrza, jednak wilgotność najbardziej przeszkadzała – wyjaśnia Maciej Maciejewski ze Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.
Na warunki, jakie panują na polach na przedwiośniu i wczesną wiosną 2024 r. patrzy przychylnym okiem.
- Warunki są optymalne do siewu, proces idzie pełną parą. Intensywne prace w tym zakresie toczą się właśnie w tygodniu przedświątecznym i najprawdopodobniej jeszcze potrwają kilka dni po Wielkanocy, chyba że pogoda drastycznie się zmieni. Ale na razie prognozy są przychylne, a w tym przypadku zwracamy uwagę głównie na opady – mówi przedstawiciel plantatorów z Pępowa. – Pola po orce są już białe, można obsiewać. Wilgotność gleby utrzymuje się na polach, które wcześniej obsiane zostały poplonami. Grunty trochę lżejszej klasy bonitacyjnej, intensywnie są zasiewane – uzupełnia.
Zagrożeniem mogłyby być ewentualne przymrozki, które pojawiłyby się w II połowie kwietnia, ale – jak zapewniają plantatorzy – w tym roku tego się raczej nie spodziewają. Poza tym burak jest rośliną odporną. Większym problemem mogą być ulewne deszcze po siewach.
– Wówczas istniałaby obawa, że grunt zostanie zaskorupiony i wtedy burak będzie miał problem z kiełkowaniem i ze wschodami. Ale nic takiego się nie zapowiada, prognozy pogody na przyszły tydzień też nie zapowiadają ulewnych deszczy. Jeśli w ciągu dnia deszcz będzie delikatnie siąpił, to nie zaszkodzi. Jednak gdy w ciągu godziny spadnie 20 litrów, to zaczyna się problem, szczególnie na gruntach źle uprawianych - tłumaczy Maciej Maciejewski ze ZPBC.
W rejonie Gostynia buraki cukrowe dostarcza ponad 1200 plantatorów. A uprawa tej rośliny jest według wyliczeń Wielkopolskiej Izby Rolniczej najbardziej opłacalną spośród wszystkich upraw.
Kampania buraczana w sezonie 2023/2024, w gostyńskiej cukrowni zakończyła się 20 stycznia. Przerobiono 830 tys. ton buraków cukrowych, natomiast w całej grupie Pfeifer & Langen Polska przerobiono 4,6 mln ton buraków.
W trosce o czyste powietrze, Pfeifer & Langen Polska buduje na terenie cukrowni nową elektrociepłownię gazową - NASZ PORTAL INFORMOWAŁ O TYM TUTAJ.
- Będzie ona przede wszystkim mniej uciążliwa dla środowiska – emisja dwutlenku węgla będzie dwukrotnie mniejsza niż przy wykorzystaniu węgla. Będzie ona zautomatyzowana, czyli bezpieczna dla pracowników ją obsługujących – mówi Jacek Grochowiecki, dyrektor ds. Utrzymania Ruchu i Energetyki Pfeifer & Langen Polska. W przyszłości będzie możliwa zamiana paliwa na biometan. Przejście z węgla na gaz ziemny nie wpłynie na przebieg kampanii, ani na dalszą pracę fabryki. Nie będzie również zmian, jeśli chodzi o ogrzewanie miasta. Nowa elektrociepłownia będzie uruchomiona we wrześniu tego roku.
Producent cukru Diamant prowadzi program „Dobre działania”. Mieszkańcy mogą zdobyć granty na lokalne aktywności. W ostatniej edycji jednostka OSP w Żerkowie (powiat jarociński) dostała dofinansowanie na zakup środków, które posłużą do podniesienia sprawności oraz gotowości bojowej. Laureaci obecnej edycji programu „Dobre działania” zostaną wyłonieni do końca kwietnia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.