Reklama

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce! Minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdza

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce! Minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdza - Zdjęcie główne

Małpia ospa dotarła do Polski | foto Adobe Stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeszcze tydzień temu Ministerstwo Zdrowia zapewniało, że małpiej ospy w Polsce nie ma. Dziś to nieaktualne. Pierwszy przypadek zakażenia wirusem odpowiadającym za tę chorobę w kraju potwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski. Jakie są objawy schorzenia? W jaki sposób można się zarazić? Czym leczy się ospę małpią i jak się przed nią chronić?

Małpia ospa. Co to takiego?

Ospa małpia to choroba zakaźna, która do tej pory występowała głównie w Afryce. 7 maja 2022 r. pojawiła się w Wielkiej Brytanii. Od tamtej pory z dnia na dzień zwiększa swój zasięg – stwierdzono już 1490 zakażeń w 34 krajach świata, głównie Europy (dane z 10 czerwca). Obecnie najwięcej przypadków notuje się w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Portugalii oraz w Niemczech

Informację na temat wykrycia pierwszego przypadku małpiej ospy w Polsce podał podczas konferencji prasowej w na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia nie podał jednak szczegółów dotyczących źródła zakażenia ani przebiegu choroby u pacjenta. Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz powiedział tylko, że chory jest izolowany w szpitalu.

Obecnie w Polsce pod kątem obecności wirusa ospy małpiej badanych jest ok. 10 próbek.

Małpia ospa. Skąd przybyła|?

Małpia ospa jest chorobą wirusową, która do tej pory występowała głównie w Afryce. Poza epidemią z 2003 r. w USA, gdy doszło do kilkudziesięciu zakażeń, w ciągu ostatniej dekady wykryto zaledwie kilka przypadków poza Czarnym Lądem. To dlatego obecne zakażenia są niepokojące – małpia ospa nigdy dotąd nie rozprzestrzeniła się na taką skalę, i to zarówno pod względem liczby zachorowań, jak i zasięgu występowania (niemal wszystkie kontynenty).  Małpią ospę po raz pierwszy zidentyfikowano u małp w 1958 r. U człowieka została potwierdzona w 1970 r. w Demokratycznej Republice Konga.

Małpia ospa. Czy to ospa tylko z nazwy?

Choroba, jak większość schorzeń o podłożu wirusów, jest bardzo zakaźna, ale chory zaraża przeważnie dopiero wtedy, gdy ma już objawy zakażenia ospą małpią. Śmiertelność ospy małpiej wynosi 10 proc., a w przypadku odmiany zachodnioafrykańskiej jest jeszcze niższa, wynosi około 1 proc. Do tej chwili nie ma wśród ponad 1500 przypadków zakażenia ofiar smiertelnych. Co ważne, ospa małpia nie ma nic wspólnego z ospą wietrzną. Bliżej jej do ospy prawdziwej – choroby, która została wyeliminowana w latach 70. XX w. (za eradykowaną uznano ją w 1980 r.).

Małpia ospa. Jak dochodzi do zakażenia?

Do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku pogryzienia lub bezpośredniego kontaktu z chorymi zwierzętami, ich krwią lub płynami ustrojowymi. Między ludźmi transmisja wirusa odbywa się przez uszkodzoną skórę, błony śluzowe, kontakt z płynami ustrojowymi (krwią, śliną, nasieniem itp.), a także drogą kropelkową, wskutek dłuższego kontaktu "twarzą w twarz". Małpią ospą trudniej zarazić się niż COVID-19. Potrzebny bardzo bliski kontakt

Małpia ospa. Jakie są objawy choroby?

Okres inkubacji wirusa ospy małpiej wynosi od 6 do 13 dni. W początkowej fazie choroby najczęstsze objawy małpiej ospy to:

  • gorączka,
  • bóle mięśni,
  • bóle głowy,
  • bóle pleców,
  • dreszcze,
  • uczucie zmęczenia,
  • powiększone węzły chłonne.
Po dwóch, trzech dniach od pierwszych objawów na skórze i w ustach pojawia się wysypka, wciąż występują bóle głowy i mięśni, zmęczenie, dochodzi także kaszel. Jeśli choroba ma ciężki przebieg, wysypka pokrywa całe ciało, również głowę. Na początku są to wykwity plamiste, które potem zamieniają się w pęcherzykowe. W przypadku nadkażenia bakteryjnego mogą wystąpić także krostki.

Choroba trwa najczęściej od dwóch do czterech tygodni. Gdy po pęcherzykach i krostkach odpadną strupki, pojawiają się blizny, które mogą pozostawać na ciele przez kilka lat.

Małpia ospa. Leczenie i szczepionki

Z najnowszych badań wynika, że w leczeniu ospy małpiej skuteczny może okazać się stosowany niegdyś przy ospie prawdziwej tekowirymat. Większą wagę przykłada się jednak do profilaktyki. Wprawdzie szczepionka przeciw małpiej ospie nie istnieje, jednak wysoką skuteczność wykazuje szczepionka przeciw ospie prawdziwej (istnieją dwa tego typu preparaty).

Naukowcy od lat ostrzegali przed "odrodzeniem się" małpiej ospy. Mieli rację. Jak mówiła w rozmowie z Medonetem prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie, "gwarantuje [ona] bardzo wysoką, niemal stuprocentową ochronę do pięciu lat po iniekcji".

– Później jej skuteczność zaczyna spadać. Niemniej, nawet przy niższym poziomie ochrony, w dalszym ciągu chroni ona przed ospą prawdziwą, i to przez dekady. W jednej z prac naukowych możemy przeczytać, że ta ochrona istniała jeszcze po 75 latach – powiedziała.

Więcej informacji i najnowsze wiadomości na temat małpiej ospy w Polsce będa pewnie wkrótce dostępne na portalu ministerstwa TUTAJ.

opracowanie na podstawie: medonet.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy