Reklama

Pierwsza taka niepokojąca sytuacja. Kierownik MGOPS w Gostyniu zawiadomił prokuraturę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Pierwsza taka niepokojąca sytuacja. Kierownik MGOPS w Gostyniu zawiadomił prokuraturę - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Karol Jasiak, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gostyniu złożył do prokuratury zawiadomienie na pracownicę Spółdzielni Socjalnej Arka. Chodzi o to, że opiekunka miała niewłaściwie sprawować opiekę nad jedną z klientek - samotną kobietą, u której lekarz stwierdził chorobę psychiczną. - To pierwsza tego rodzaju niepokojąca sytuacja, która do nas dotarła  - informuje Urząd Miejski w Gostyniu, który w drodze konkursu wybiera podmiot, świadczący usługi z zakresu pomocy społecznej.

Kilka dni temu na portalu gostynska.pl informowaliśmy, że na jednym z gostyńskich osiedli, w domu jednorodzinnym znaleziono przemarzniętą i wygłodniałą kobietę. Kąt w którym mieszkała (część piwnicy dużego domu) był brudny, śmierdzący. Poza tym nie było ogrzewania - w domu panowała temperatura około 8 st. C. Kamila*, jako osoba, u której stwierdzono chorobę psychiczną, miała przydzieloną opiekunkę ze Spółdzielni Socjalnej Arka. Przez 4 lata nikt nie zauważył niczego podejrzanego, chociaż jakość usług wykonywanych przez opiekunki SS Arka ma prawo sprawdzić również pracownik socjalny MGOPS w Gostyniu - CAŁY ARTYKUŁ CZYTAJ TUTAJ.

Tydzień temu, podczas rozmowy z dziennikarzem gostynska.pl kierownik MGOPS przyznał, że planuje powiadomić prokuraturę w sprawie dotyczącej SS Arka, gdyż - jak wyjaśniał - opiekunka zaniedbała swoje obowiązki. 

Dziś wiemy, że zawiadomienie wpłynęło do Prokuratury Rejonowej w Gostyniu. 

- Powiadomiliśmy o tym, że pomoc nie była właściwie świadczona przez osobę zatrudnioną przez Spółdzielnię Arka, która na miejscu miała ją obowiązek sprawować. Powiadomienie złożyliśmy w stosunku do opiekunki, przydzielonej kobiecie - informuje Karol Jasiak, kierownik MGOPS w Gostyniu.

Jak zapewniała nas szefowa Arki, pracownica, która miała niewłaściwie opiekować się Kamilą, w spółdzielni pracować już nie będzie.

- Nie świadczy już usług w spółdzielni socjalnej, przebywa na zwolnieniu lekarskim. Ale u mnie nie ma już zatrudnienia - oświadczyła.  

W MGOPS w Gostyniu funkcjonuje program naprawczy

Na początku stycznia 2023 r. zaplanowano pierwsze przesłuchania w prokuraturze. A jakie zmiany po przykrym incydencie przygotowano w gostyńskim ośrodku pomocy społecznej?

- Wyciągnęliśmy wnioski, mamy program naprawczy. Procedury są bardziej szczelne - tłumaczy Karol Jasiak, kierownik MGOPS w Gostyniu. - Jako ośrodek pomocy społecznej będziemy sprawdzać jakość usług realizowanych przez opiekunki w miejscu zamieszkania klienta. Będziemy to robić wyrywkowo, ale nie jesteśmy w stanie każdej usługi codziennie sprawdzić. To jest niewykonalne. Wizyt pracowników pomocy społecznej w danej rodzinie będzie się można spodziewać przynajmniej dwa razy w miesiącu - dodaje szef MGOPS w Gostyniu.

Spółdzielnia Arka współpracuje z gminą Gostyń od 7 lat

Spółdzielnia Socjalna Arka współpracuje z gminą Gostyń od 2015 roku, świadcząc usługi z zakresu pomocy społecznej. Od 7 lat, co roku, składa oferty w konkursach ogłoszonych przez gminę Gostyń w zakresie realizacji pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób. 

Tym razem oferta konkursowa obejmowała dwa zadania: świadczenie usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych oraz świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi. 

- Zgodnie z zawartymi umowami, każdy oferent ma obowiązek złożyć roczne sprawozdanie z realizacji zadania publicznego. Ponadto Spółdzielnia Socjalna Arka składa comiesięczną informację dotyczącą liczby zrealizowanych godzin u podopiecznych do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gostyniu. Na tej podstawie wypłacane są co miesiąc transze dotacji w ramach zawartej umowy na powyższe świadczenia - wyjaśnia Aldona Grześkowiak, naczelnik wydziału oświaty w gostyńskim magistracie. 

W otwartym konkursie ofert na zadanie związane ze świadczeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, Arka od lat jest jedynym oferentem. 

W 2022 roku gmina zawarła z SS Arka umowy na świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych:

  • dla osób z zaburzeniami psychicznymi (styczeń - czerwiec 2022) na kwotę 109 440 zł  w liczbie 1920 h,  
  • dla osób z zaburzeniami psychicznymi (lipiec - grudzień 2022)  na kwotę 101 517 zł – liczbie 1781 h (zadanie zlecone ze środków zewnętrznych),
  • świadczenie usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych dla mieszkańców gminy Gostyń na kwotę 1 104 487,52 zł w liczbie 33 014 h (zadanie własne gminy). 
W zawartej umowie określono również warunki dokonania zwrotu dotacji w sytuacji, gdyby zostala wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem lub w nadmiernej wysokości.

Była kontrola w SS Arka - sprawdzano wykorzystanie dotacji

Z informacji, jakie podaje naczelnik Aldona Grześkowiak wynika, że w czerwcu 2022 r. urząd przeprowadził planową kontrolę spółdzielni, która dotyczyła oceny prawidłowości wykorzystania dotacji przekazanej w 2021 r. na realizację jednego zadania publicznego, tj. usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze. 

- Kontrola wówczas nie wykazała nieprawidłowości w zakresie wydatkowania przyznanej dotacji. Aktualnie, w związku z powziętą informacją dotyczącą zaniedbań w zakresie rzetelności i jakości świadczonych usług przez podległych spółdzielni pracowników, burmistrz Gostynia podjął decyzję o natychmiastowym, doraźnym wszczęciu procedury kontrolnej. Jest to pierwsza tego rodzaju niepokojąca sytuacja, która do nas dotarła. Wcześniejsze, incydentalne, innego charakteru były na bieżąco korygowane - informuje Aldona Grześkowiak. 

Jeśli chodzi o przykry incydent i karygodne zaniedbanie w sprawowaniu usługi opiekuńczej dla Kamili, urząd miejski jest w trakcie postępowania wyjaśniającego z udziałem wszystkich zainteresowanych stron i osób. 

*Imię zostało zmienione

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy