reklama

Pierwsza Komunia Święta w Pępowie. To była wyjątkowa uroczystość

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW parafii pw. św. Jadwigi w Pępowie do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej przystąpiło 49 dzieci. Księża, siostry zakonne pracujące w parafii oraz rodzice zadbali, by uroczystość była wyjątkowa. Rozmowa duchownego z dziećmi o przeistoczeniu na pewno zapadnie tym ostatnim w pamięci...
reklama

Pierwszą Komunię Świętą w Pępowie dzieci przyjmowały w dwóch grupach. W sobotę (13 maja 2023 r.) do sakramentu przystąpiło 16 małych parafian, a dzień później, w niedzielę - 33. Uroczystości przygotowane w kościele św. Jadwigi zapewne na długo zapadną dzieciom w pamięci. 

reklama

Czy opłatek może zjeść każdy?

W homilii, wygłoszonej przez ks. proboszcza Andrzeja Drobińskiego, nie zabrakło przypomnienia, na czym polega przeistoczenie. 

- Kto jadł dziś śniadanie? A co było, chleb z szyneczką i serem? Powiedzcie mi proszę, po co my jemy chleb? - zagaił do odświętnie ubranych dzieci duchowny. 

- Żeby być najedzonym! Żeby być szczęśliwym! Żeby mieć siły do zabawy, do pracy, do nauki - odpowiadały maluchy.

Po chwili pokazał charakterystyczny biały krążek, i zapytał co to jest?

- Opłatek - odpowiedział chór dzieci.

-  Tak, opłatek to też jest chleb, z mąki i wody, możemy go zjeść z dżemem - powiedział do zaskoczonych dzieci ks. A. Drobiński.  - Dopiero po przeistoczeniu, po wypowiedzeniu słów "Bierzcie i jedzcie, to jest bowiem ciało moje, które za was będzie wydane (...) to czyńcie na moją pamiatkę"" ten opłatek staje się hostią, ciałem Pana Jezusa.

reklama

Podkreślił, że na zewnątrz to nadal jest chleb, ale po słowach kapłana staje się hostią i może go przyjąć ktoś, kto był po pierwszej komunii świętej i w stanie łaski uświęcającej po spowiedzi. Jak często? Nawet codziennie, ale co najmniej raz w tygodniu. I to jest rola rodziców, chrzestnych i dziadków, by o obecność dzieci w kościele zadbać nie tylko w tzw. Białym Tygodniu.

- Ten dzień jest okazją dla tych, którzy pierwszą Komunię Św. mieli 10, 20 czy 50 lat temu, by powrócić do tej miłości Jezusa, do eucharystii - na zakończenie dodał proboszcz. - Bo Jezus kocha was i czeka na was zawsze.

Symboliczne bochenki chleba dla rodziców

Wśród darów, które tradycyjnie dzieci pierwszokomunijne wręczają proboszczowi, w Pępowie znalazły się kosze z owocami i warzywami, świece, kwiaty, dwa ornaty oraz podarki dla ubogich.

reklama

Na zakończenie komunijnej mszy św. w pępowskiej świątyni, dzieci, które przystąpiły do sakramentu, podarowały swoim rodzicom symboliczne chleby, jako wyraz podziękowania za wychowanie, a także przygotowanie ich do tego wyjątkowego dnia. 

 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama