Reklama

PESEL - co oznacza dla Ukraińców? A co dla mieszkańców powiatu gostyńskiego? Ważne dane dla opiekunów uchodźców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

PESEL - co oznacza dla Ukraińców? A co dla mieszkańców powiatu gostyńskiego? Ważne dane dla opiekunów uchodźców - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Urząd Miejski w Gostyniu nadał już ponad 500 osobom z Ukrainy nr PESEL. Mniej więcej 480 osób zgłosiło się do ośrodka pomocy społecznej po wypłatę świadczenia, które wynosi jednorazowo 300 zł. Uchodźcy mieszkający w gostyńskiej gminie mogą je przeznaczyć na leki, żywność lub odzież.

Uchodźcy z Ukrainy z nadanym numerem PESEL mogą ubiegać się o tego typu świadczenia. Ważny jest dopisek UKR (czyli osoba, która przekroczyła granicę po 24 lutego). Pierwsze wypłaty zasiłku w MGOPS w Gostyniu już ruszyły, pierwsze rodziny już otrzymały jednorazowo 300 zł na żywność, na każdego członka rodziny (3-osobowej rodzinie, należy się 900 zł).

- Oprócz tego uchodźcy mieszkający na terenie gminy Gostyń korzystają ze świadczeń w postaci posiłków w szkołach, to jest około 40 dzieci i całodziennych - w przedszkolach, mniej więcej 5 dzieci. Wiemy, że będzie też ktoś z Ukraińców składał wniosek o przyznanie świadczeń rodzinnych - wyjaśnia Karol Jasiak, kierownik MGOPS w Gostyniu. - Obywatele Ukrainy z nadanym numerem PESEL mogą w ośrodku pomocy społecznej ubiegać się o dopłaty nawet z programu operacyjnego „Pomoc żywnościowa”, czyli mogą pójść do komitetu pomocy społecznej po produkty żywnościowe, ale też po cały system pomocy społecznej. Na razie nie mamy ukraińskich wniosków o zasiłek celowy, ale to jest kwestią czasu, zanim do nas trafią uchodźcy - dodaje kierownik.

Tydzień temu zmieniona została ustawa o pomocy społecznej. Przepisy umożliwiają teraz ośrodkom pomocy społecznej uznanie kwalifikacji psychologa ukraińskiego. W MGOPS w Gostyniu został zatrudniony psycholog z Ukrainy.

- To jest bardzo ważne. U nas psycholog ukraiński przyjmuje we wtorki. Tego samego dnia jest zatrudniona na umowę zlecenie tłumaczka z języka ukraińskiego. Musiało tak się stać, gdyż był problem z dogadaniem się. Większość wniosków, które są wydawane osobom z Ukrainy jest w dwujęzycznej wersji  - języka ukraińskiego i polskiego - tłumaczy kierownik MGOPS w Gostyniu. 

Są też sytuacje, kiedy ośrodek pomocy społecznej otrzymuje informację z sądu o wyznaczeniu tymczasowych opiekunów dla dzieci, które nie przebywają w Polsce z rodzicami, dlatego że oni pozostali w Ukrainie.

- Dlatego brat, siostra, babcia czy dziadek zostają opiekunami tymczasowymi. Sąd w szybkim postępowaniu wydaje takie orzeczenie, które otrzymuje opieka społeczna. Takie oświadczenie o tymczasowej opiece jest ważne, kiedy ktoś z wnuków czy rodzeństwa opiekunów trafi na przykład do szpitala - tłumaczy Karol Jasiak.

Oprócz tego osoby z Ukrainy z nadanym numerem PESEL mogą również złożyć wniosek o przyznanie kwoty „500+” z ZUS - na każde dziecko do 18 roku życia. Dopłaty z ZUS mają ruszyć w połowie maja. Poza tym Ukraińcy mogą skorzystać z wszelkich innych programów, które prowadzi ZUS - rodzinny kapitał opiekuńczy i dofinansowanie do żłobka. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy