Reklama

Gostyń pomaga Ukrainie. Pomoc medyczna, punkt porad prawnych i oferty pracy dla uchodźców.

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Gostyń pomaga Ukrainie. Pomoc medyczna, punkt porad prawnych i oferty pracy dla uchodźców. - Zdjęcie główne

foto Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Działa bezpłatna pomoc prawna w Gostyniu dla obywateli Ukrainy, a pierwszy uczeń z Ukrainy rozpoczął naukę w jednej z gostyńskich szkół - takie informacje przekazuje Robert Marcinkowski, starosta gostyński. Wiemy również, że pierwsi uchodźcy znaleźli zatrudnienie na ziemi gostyńskiej. Wydaje się, że system pomocy ukraińskim uchodźcom został skoordynowany i usystematyzowany.

W związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie, również w powiecie gostyńskim schronienie znajdują uchodźcy zza naszej wschodniej granicy. System koordynuje wojewoda. Jego zadaniem jest zapewnienie bezpiecznego azylu wszystkim uchodźcom, którzy tego potrzebują. Mogą sie oni zgłaszać się do punktów informacyjnych lub recepcyjnych, zorganizowanych w miastach wojewódzkich. Stamtąd są kierowane przez służby wojewody do przygotowanych dla nich miejsc w poszczególnych powiatach lub gminach (patrz ramka).

Gostyń pomaga Ukrainie - jak to wygląda?

Jeśli uchodźcy nie oczekują zapewnienia noclegu i wyżywienia, wystarczy, że zgłoszą się do urzędu gminy i zarejestrują swój pobyt zgodnie z obowiązującymi przepisami. W innym przypadku gmina kontaktuje się z Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego lub kieruje takie odoby do punktu recepcyjnego. To zadaniem wojewody jest zapewnienie schronienia wszystkim uchodźcom, którzy tego potrzebują.

- System z punktu widzenia państwa jest koordynowany przez wojewodę. To on musi najpierw podpisać stosowną umowę z miejscem, gdzie będą umieszczani uchodźcy. Na chwilę obecną nie mamy sygnału, żeby takie miejsce zostało wyznaczone na terenie naszego powiatu - wyjaśnia Robert Marcinkowski, starosta gostyński.

Lokalnie pomoc jest zorganizowana, zarówno w kontekście służb zarządzania kryzysowego powiatu, jak i wszystkich gmin. Każdy mieszkaniec Ukrainy, który przyjedzie do powiatu gostyńskiego i będzie potrzebował wsparcia, może zgłosić się do punktów organizowanych przez gminy na terenie Borku, Pogorzeli, Pępowa, Krobi, Ponieca, Piasków, a także na terenie Gostynia, gdzie samorządy gminny i powiatowy wspólnie taki punkt uruchomiły. Mieści się on przy ul. Willowej w Gostyniu,

Pomoc prawna i medyczna dla uchodźców z Ukrainy

Każdy uchodźca może liczyć na wsparcie prawne. W ramach akcji pomocy obywatelom Ukrainy, Okręgowa Rada Adwokacka w Poznaniu wraz z Kancelarią Adwokacką Lena Grobelna, przy udziale Starostwa Powiatowego w Gostyniu, zorganizowała bezpłatną pomoc prawną dla obywateli Ukrainy przebywających w powiecie gostyńskim. Bezpłatny punkt porad prawnych działający od 9 marca przy ul. Wrocławskiej 8 w Gostyniu służy osobom uciekającym przed wojną. Samorząd powiatowy stara się o pomoc osób znających język ukraiński. Zainteresowani uzyskaniem pomocy prawnej w powiecie gostyńskim poproszone są o kontakt pod nr tel. 881 008 140 (pn. - pt. od godz. 7.00 do 15.00)

- Dodatkowo każdy z uchodźców będzie zaopatrzony w pomoc medyczną. Ta pomoc - dziś już o tym wiemy - będzie także refundowana ze środków NFZ. Myślimy też o tym, jak dalej ma się rozwijać sytuacja, jak zadbać o te osoby, żeby mogły funkcjonować w naszym społeczeństwie, zarówno w kontekście materialnym, jak i społecznym. Mam na myśli przede wszystkim wsparcie dla dzieci i młodzieży w procesach edukacyjnych i dla dorosłych w szukaniu pracy - mówi Robert Marcinkowski, starosta gostyński.

Czekają na specustawę dotyczącą uchodźców

Samorządowcy czekają na uchwalenie specustawy, która ma uregulować status uchodźców i wyznaczyć kierunki konkretnych działań.

- Przygotowujemy się do różnych rozwiązań. Ale już teraz, przed wejściem w życie przepisów, oferujemy wsparcie dla uchodźców, dla ich dzieci. Dziś na przykład pierwszy uczeń z Ukrainy rozpoczął naukę w Zespole Szkół Zawodowych w Gostyniu. Został przyjęty do pierwszej kasy technikum - mówi starosta.

Zauważa, że pomoc uchodźcom z Ukrainy zasadniczo różni się od kryzysów uchodźczych, które do tej pory można było obserwować w Europie.

- W naszym przypadku ma ona zarówno kontekst społeczny, jak i gospodarczy. Z wielu sygnałów, jakie do nas docierają wynika, że uchodźcy znajdują miejsca w domach prywatnych i mieszkaniach, organizowanych przez przedsiębiorców z powiatu gostyńskiego. To są ludzie, którzy tutaj pracowali a dziś ściągają swoje rodziny. (...) Ta pomoc jest skierowana do konkretnych osób. Póki co nie mamy do czynienia ze zinstytucjonalizowanymi formami, jak na przykład zbiorowe miejsca czy obozy. Zdajemy sobie sprawę, że ta sytuacja może się rozwijać i będą potrzebne inne formy wsparcia - dodaje.

Punkt dla pracodawców mających oferty pracy dla Ukraińców

W Powiatowym Urzędzie Pacy w Gostyniu został uruchomiony punkt informacyjny, w którym pracodawcy mogą zgłaszać oferty pracy dla obywateli Ukrainy (i odwrotnie - uchodźcy zgłaszają się do pracy). Dysponuje on również informacjami przydatnymi dla uchodźców.

- W naszym powiecie doszło już do takich kontaktów i wiem, że pierwsze osoby zostały przyjęte do pracy, na razie na okres próbny - mówi starosta. 

Każdy zakład pracy, firma - jeśli posiada wolne miejsce pracy i chciałby zatrudnić obywatela Ukrainy (wśród nich przeważają kobiety) może zgłosić się do PUP w Gostyniu.

Wolne miejsca pracy można zgłaszać na adres: posrednictwo@gostyn.praca.gov.pl wraz z podaniem:

 • miejsca pracy
 • nazwy stanowiska pracy
 • warunków pracy
 • wymagań stawianych kandydatom (uwaga – uchodźcy mogą nie posiadać dokumentów  
 • potwierdzających kwalifikacje)
 • danych kontaktowych
 • ewentualnie: możliwości zakwaterowania
Dane kontaktowe:

 • Monika Wencel -  tel. 65 572 33 67 wew. 37
 • Łukasz Eisop    -   tel. 65 572 33 67 wew. 36
Infolinia dla uchodźców: 48 61 850 87 77

We wszystkich gminach powiatu gostyńskiego uruchomiono zbiórki rzeczy potrzebnych dla uchodźców. W gminach zostały uruchomione magazyny, w których będą przyjmowane dary. Poniżej przedstawiamy listę takich miejsc:

 • gmina Borek Wielkopolski Miejsko Gminny Ośrodek Kultury ul. Powstańców 4
 • gmina Piaski – Szkoła Podstawowa w Piaskach ul. Drzęczewska 9  (punkt czynny w dni powszednie w godz. 15.00 – 19.00)
 • gmina Pogorzela – Urząd Miejski w Pogorzeli ul. Rynek 1, Miejsko-Gminny Ośrodek pomocy Społecznej ( tel.  65 573 49 53)
 • gmina Poniec – Gminne Centrum Kultury ul. Szkolna 3 (Budynek kina)
 • gmina Pępowo – Remiza OSP ul. Nadstawek 1c
 • gmina Krobia – Kino Szarotka ul. Powstańców Wielkopolskich 27
 • gminno-powiatowy punkt w Gostyniu ul. Willowa 3a ( budynek byłego ŚDS, pon.-wt. 12:00-15:00; czwartek 17:00-19:00). Telefon dyżurny punktu 782 609 048
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy